1. YAZARLAR

  2. Tanzer Polat YILMAZ

  3. Ne Yıldızlar Kayıyor...
Tanzer Polat YILMAZ

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu GİAD Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ne Yıldızlar Kayıyor...

A+A-

Ne Yıldızlar Kayıyor…

Bir iş adamı kuruluşunun başkanlığını yürütmemizden ötürü, bölgemiz iş dünyasının temsilcileriyle, sürekli iletişim halindeyiz. Son iki yıldır Güneydoğu'da gittikçe artan gerginlik, çatışmalar ve huzursuzluk ortamı, girişimcilerin heveslerini bütünüyle kaçırmış durumda.

Keşke kaçan sadece hevesler olsa… Bu son süreçte sadece benim bizzat tanık olduğum onlarca göç hikâyesi var. Göç etmeyi, çoluğunu çocuğunu, evini eşyasını toplayıp başka bir kente yerleşme anlamında kullanmıyorum. Göç eden şey sermaye, birikim, beyin…

Bir kentin ekonomik geleceğine, halkının refahına dair önemli kaynakların hepsi birer birer yer değiştiriyor. Daha da kötüsü yatırımcının bu yer ve iş değişikliği kararlarını çok sağlıklı şekilde düşünüp, planlayamaması. Büyüklerimizden öğrendiğimiz çok doğru bir söz var; “ En iyi iş, bildiğin iştir”. Ancak üzülerek görüyorum ki girişimcilerimiz en iyi bildikleri işlerden de uzaklaşıyorlar. Bıkkınlık hali, umutsuzluk, yenilik arayışı, adına her ne dersek diyelim, içine düşülen kötü psikoloji, yanlış kararlar aldırıyor insanlara. Fabrika kurmuş, istihdam sağlamış, ekonomiye artı değer yaratma adına çaba harcamış çok değerli iş insanları, alanlarıyla hiç ilgisi olmayan, daha az yorulup daha kolay para kazanabileceklerini düşündükleri bambaşka işlere girişmeye, hiç tanımadıkları kentlerde şanslarını denemeye çalışıyor. Melankolik bir ruh haliyle, inşaatçımız bir sahil kasabasında otelcilik yapmaya, üreticimiz metropollerde cafe işletmeye soyunuyor. Sonuçta zaman kaybediliyor, para kaybediliyor, böylelikle namludaki son kurşun da maalesef boşluğa sıkılmış oluyor.

Geride yılların emeği, koskoca ama bomboş tesisler, yok pahasına elden çıkarılmaya çalışılan gayrı menkuller ve enerjisini kaybetmiş bir kent kalıyor. Elimizden gelen tek şey sabır öğütlemek, umut aşılamaya , macera dolu girişimlerden vazgeçirmeye çalışmak ama akacak kan maalesef damarda tutulamıyor.

Biz iş insanları bir kent yaşamını ayakta tutan, güçlüklere karşı direncini arttıran en önemli aktörlerden biriyiz. Ancak bize de yaşama gücü verecek bir aktör lazım. Ekonomi alanında düzenleme ve tedbir alma yetki ve görevi devlette olduğuna göre başvurabileceğimiz başka bir kapı yok.

Gökyüzümüzün karanlığa dönmemesi, yıldızlarımızın en güzel parladıkları yerde yani kendi yerlerinde ışık saçmaya devam edebilmesi için sorumluluk sahibi tüm kurumları buradan göreve çağırmak istiyorum. Bölgemiz için topyekun bir kalkınma hamlesini vakit geçirmeksizin hayata geçirmek zorundayız.

Aksi halde bu bölgede geceler hiç olmadığı kadar karanlık geçmeye başlayacak…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT