27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul12 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,764
  %1.00
 • Dolar
  3,1058
  %0.63
 • Euro
  3,3905
  %0.68
Ramazan Kahramaner / Tv Futbol Yorumcusu - DİPFUD Bşk


Ne olacak şu şike olayları

26 Aralık 2011 Pazartesi 11:06

      Bildiğimiz gibi Türkiye futbol federasyonu 1923 yılında kuruldu.Spor şike ve teşvik yasası,şiddet yasasından dolayı 90 yıl sonra bahsediliyor. En son 2002 yılında, AB ilişkileri diyalogu başladıktan sonra “ bankerler olayı” , “Banka hortumlamaları”,” Çete olayları” vb. Yolsuzlukların ardından futbola da el atıldı. Ama bakıldı ki kazıldıkça dipsiz kuyu, en önemli teknik direktörlerden, yöneticilerden, menajerlerden tutun, çevik bir paşa'ya kadar uzandı. 2-3 hafta yazılıp çizildikten sonra üstü örtüldü. Bir anlamda üstü örtülmenin mantığı vardı. Kim neye göre ceza alacaktı? 

 

Normal şartlar da önemli bir kurumu kuruyorsunuz, en fazla 5-10 yıl geçtikten sonra şekillenmesi gerekir. Hukuku, yasası ve cezası belli olması gerekir. En geç 40-50 yıl önce belirlenmesi gerekirdi. Ama nerde? 1960 Anayasa'sının üzerinden 50 yıl geçti. Halen derme çatma bir anayasa ile yönetildiğimizi tüm partiler ve halk kabul ediyor. Bir kürt sorununu çözüm başlangıcını 90 yıldır dahil edemiyoruz. Çözüm olarak denebilir ki sporda şiddet, şike ve teşvik yasası sorunu, kürt sorunu kadar eski, ivedi en kısa zamanda çözülmesi gereken sorundur. Ne yapıp ne edip bu sorunları çözmek ve yasallaştırmak gerekiyor. Spor yasası Meclis ve Cumhurbaşkanlarını onayından geçti. Darısı kürt sorununun başına…

Peki yasa çıktı; Nasıl çözülecek bu olaylar?

40-50 yıldır futbolun içinde olan, oynayan, yöneticilik yapan, yazan- çizen, yorumlayan, federasyon da dahil herkes biliyor ki spor'da şiddette, futbolda şike ve teşvikte, doping'te hatır şikesi de Türkiye de her kulüpte kurum da yaşanmıştır.Hiç kimse de kendini parçalamasın, temize çıkarmaya çalışmasın.6222 sayılı kanunun 2011 yılı Nisan ayı itibariyle yürürlüğe girmesinden sonra işlenen suçlar.8 kulüp, 124 şahısla ilgili (83 83 takipsizlik verildi, 31 tutkulu olan 8 kişi tahliye oldu) Muhtelif cezalar verilecek ve Kulüp cezaları TFF açıklamasına göre sezon sonuna bırakıldı.Yönetici, futbolcu menajerlere indıh'mli haliyle cezalar verilecektir.Yeterli olur mu? Olmaz mı? Engellenir mi? Engellenmez mi? Tartışmaları yeterince yapıldı.

            Yasa cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edildi.Az sayıda destek verildi.Gençlik ve spor bakanı Suat Kılıç bile veto'ya karşıydı.Bülent Arınç, Şamil Tayyar, Hıncal Uluç gibi bende cezanın ağır olmasını isteyenlerdenim nedenine gelince, menfaat için herkes 6 ay ve 1-2 yılı göze alabilir.5-10 yılı kimse göze alamaz diye düşünüyorum.Eğitimin her işin başında geldiğine inanıyorum.Ama birileri yanmazsa hepimiz görüldüğü şekliyle yanıyoruz ve rahatsız oluyoruz.Tüm gelişmiş ülkelerde örnekler böyle…

            En geç 6 aylık bir süre içinde kulüpler, yöneticiler, menajerler, futbolcular gerekli cezaları alacak ve yanacaklar.Ceza az olmasına rağmen eskisi gibi hiç kimse fazla cesaret edemeyecektir.Çünkü artık işin yasası vardır.Darısı “Kürt sorununun” başına umarım spor'da şiddet şike ve teşvik yasası gibi, Kürt sorununun ana yasada kabulü ve geçişi geçiştirilemez.Bülent Arınç iyi bir giriş yaptı, gelişme sonuçta umarım Kürtler mutlu olur.Ateşkes ve barış olur.Bizler de sorunsuz, kaygısız futbolumuzu oynamaya Diyarbakır sporumuzu bölge takımlarını iyi yerlere getirmeye, onlar için TV'lerde iyi yorumlar yapıp ve iyi şeyler söylemeye devam edelim.

    

Bu yazı toplam 7946 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com