23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya23 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aylin ÜNEK


NAR ÇİÇEKLERİ

NAR ÇİÇEKLERİ
 
Yazmak istemiyorum. Hiçbir şey…  Televizyon izlemekten de sıkıldım, hele haber saatlerinden tırım tırım kaçıyorum bu aralar. Uzağa gitmeye gerek yok; son iki ay içerisinde hangi nedenle olduğunu önemsemediğim vakalar sonucu ölen insan sayısının çetelesini tutmaktan, feryatlar arasında kalmaktan, seviyesiz bağrışmalar, tehditler, suçlamalar, inkarlar ve yalanları dinlemekten gına geldi. Sapakları birbirine karıştırdım.İşin doğrusu, değil bir kitabı edebiyle başlayıp bitirmek, gazete bile okumuyorum. Benimkisi ‘durum depresyonuymuş’!.. Bir dizide geçiyordu, oradan öğrendim.Dışımdaki dünya karıştıkça, içimdeki dünya da karıştı sanırım. Ne dışarıyı ayıklayacak, eğriyi dikeyi doğrulayacak, ne içerideki karmaşayı düzenleyecek  gücüm yok. Kollarım kıpırdamaz bir halde, bacaklarım ağırlığımı taşımıyor. Düşünmek bile istemiyorum desem tam yeri.Ne dışımda olanlara bir anlam verebiliyorum, ne içimdekilere. Biraz şaşkın, biraz çaresiz… Galiba umutsuzum.


Bu duruma müstehzi bir gülüş fırlatmamak da elde değil. Olan biten her şey Ayfer Tunç’un son romanı BİR DELİLER EVİNİN YALAN YANLIŞ anlatılan kısa tarihine benziyor. Herkes delirmiş olmalı diyor içimdeki, kendisi aklına mukayyet olabilmiş gibi. Ortalık toz duman. Yüzlerce atlı tozu dumana katarak geçiyorlar sanki yazı odamdan. Yine de, el yordamıyla bile olsa bulabilirim o yoğun sisin arasında Nar Çiçeklerini. Elimi kitaplığa uzattığım gibi kapatırım kulaklarımı duymaz olurum, üçüncü rafta ortadan beşinci kitap.Hani, Mehmet Uzun’un her şeye rağmen gülen gözleriyle baktığı beyaz kapaklı olan. Bu depresyonlu halimle bir kez daha göz atmak isteyebileceğim belki de tek kitap.

‘Çağımızın, genellikle caniliklerimizin(Bir de ben üzerine cahilliklerimizin diye bir eklenti yapayım)  yol açtığı, bir alt üst oluşun ve devamlı gidiş gelişlerin yaşandığı bir çağ olduğunu  kendi deneyimlerimizden de olsa biliyoruz’ diyor hani kitabın bir yerinde:
‘Bir birinden çok uzak diller, dinler, kültürler, gelenekler artık yan yana iç içe yaşıyor. Böylesi bir durumda tüm insanlık tarihinin hiçbir zaman tedavi edemediği, en önemli hastalığı olan ön yargılar, farklı ve değişik olana karşı duyulan düşmanlık, kuşku ve tedirginlikler sürüp gidecek mi? Barış ve birlikte yaşamak Sapho’nun M.Ö.7. yüzyıldan kalma şu dizelerindeki ‘erişilmeyen nar’ olarak mı hep kalacak?’

‘ Kızaran nara benzersin,dalın tepesinde,
En yüksek dalında unutulmuş, bir ağacın.
Hayır, unutulmuş değil, yetişilmemiş.’
 
Bilmem. Birileri yanıtları biliyordur muhakkak, ben arkama bakmadan kaçıyorum, cahil kalmaktan yanayım. Kral çıplak mı değil mi, orasını gözetlemekten yana da değilim. Rica edeyim, bildiklerini sananlar da bilmeyenlere anlatmasın. Açıkçası, şahsen benim bir süre sessizliğe ihtiyacım var.  İnanın şu anda bildiğim tek şey; Nar Çiçekleri’nin depresyonuma iyi geldiği. Şu anda mutlu olmam için yeterli. Başka bilgiye açık değilim.Doğrusu, Mehmet Uzun edebiyatından, daha geniş açılımıyla roman dilinden hoşlandığım söylenemez. Bana bakmayın, ben Yaşar Kemal edebiyatından da hoşlanan bir okur değilim. Yazarlarına ve sarf ettikleri emeğe saygı duymak bir yana, zaman zaman başarıları karşısında önümü ilikleyecek hale gelmeme rağmen, olay örgüsü okurun zihnine belli bir fikri aşılamak üzere yapılanan edebiyat ilgimi çekmiyor. Ama bir okur olarak Mehmet Uzun’un edebiyat alanını ‘Deneme’ olarak belirleme küstahlığıma da sahip çıkıyorum. Mükemmel bir dille, mükemmel bir bakış açısıyla, olağanüstü iç sesiyle en iyi deneme yazarlarından biri bence Mehmet Uzun. Geçenlerde Nar Çiçeklerinin En iyi Satanlar listesine girdiğini görünce hiç şaşırmadım. Bizdeki algıların anlamı kavrayışlarının epey bir zaman aldığı düşünülürse 2005 basımlı bu eserin  ışığın da üstünde bir hızla hak ettiği yeri bulduğunu söyleyebilirim .Nar Çiçeklerinin bir başka sayfasında şunları söylemek zorunda kalır yazar:‘ Red ve inkar bir histeri ve paranoyadır. Red ve inkar edilen de, fazlasıyla o histeri ve paranoyadan nasibini alarak farklı bir uç oluşturur.’  Yazarın toprağına bereket, mutlaka okumalısınız. Başucunuzda dursun, umutsuzluğa düştüğünüz anlar antidepressandan etkili bir içeriği var.Aklıma Deliler Evinin Yalan yanlış anlatılan kısa tarihinin son sayfasında akıl hastası Barış’ın karısına yazdığı mektup geldi: ‘Bugün 14 Şubat Sevgililer Günü. Karıcım,delirmiş bunlar!.’ Gülün diye alıntıladım. Gülün tabii. Yapacak başka bir şey aklıma gelmiyor.
 
Aylin Unek.

Bu yazı toplam 2551 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com