1. YAZARLAR

  2. İhsan YILMAZ

  3. Musul'u Dünya kurtaracak, Dünyayı Musul
İhsan YILMAZ

İhsan YILMAZ

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Musul'u Dünya kurtaracak, Dünyayı Musul

A+A-

Savaş; yıkım, acı ve gözyaşı ile birlikte ölüm demektir. ölümlerin bitmediği, gözyaşların toprakla bütünleştiği bir coğrafyada ölümün puslu havası, yaşamanın bin bir türlü zorlukları hep bizim payımıza düştü. Bu zorlukları yaşayan insanlar olarak çocukluğumuzu yaşayamadığımız gibi, çocuklarımız savaşla büyümek zorunda bırakıldı, oysa çocuklar dünyanın en masum varlıklarıdır. Yine payımıza düşen acıları yaşamak için ölüm uykusunda güne başlıyoruz, günlerden yine savaşlı bir gün, hava güneşli, sokaklar tedirgin, bölgede ölüm kol geziyor. 
Acının yeni adresi değildir Musul, Musul tarihi boyunca acılar yaşamış, en son bin barbar tarafından tek mermi patlatılmadan esir alınmış bir kenttir.     

Şimdi ise bütün dünyanın gözü yapılan 'Musul'u kurtarma operasyanunda' 
Ne mi oluyor? 
Irak ordusu Musul'un 60 km güneyindeki Kayyara Hava Üssü'ne ha bire birlik yığıyor. 2003'te Amerikalıların Irak ordusunu dağıttıktan sonra kurduğu Terörle Mücadele Özel Kuvvetleri'ne bağlı Altın Bölük Musul'un güneyine ulaşmış. Felluce ve Ramadi'de IŞİD'le savaş tecrübesi kazanan 16. Mekanize Piyade Tümeni de yerini almış. 
Türkiye'nin “Musul'a giremezler” diye tutturduğu Haşdi el Şaabi'nin komutanlarından Hadi el Amiri de bölgeye intikal etmiş.

Peşmerge güçleri Musul'un doğu, kuzey ve kuzeybatısında zaten konuşlanmıştı. Kürt güçleri son olarak TSK'nin Haşd el Vatani'yi eğitme adına konuşlandığı Başika'ya da tahkimat yapmış.
IŞİD karşıtı koalisyon yoğrula yoğrula kıvamını buldu sanki: “İnşallah hazırız!” diyorlar. 

Musul'un IŞİD'ten kurtarılması için başlatılan operasyon devam ederken, Musul'un güneyinde yer alan Geyera cephesinden Musul'a doğru harekete geçen Irak ordusu, El-Zawiyah köyünü alarak, illerliyor. 

Peşmerge güçleri operasyonun ilk gününde 9 köy ile birlikte 200 kilometrekarelik bir alanı IŞİD'ten temizlerken, Peşmergenin Hazır cephesinde birinci günün sabahı itibariyle bir sessizlik başladı. Musul operasyonunun ilk gününde yaşamını yitiren 6 Peşmergeden birinin Mardin'in Kızıltepe ilçesi nüfusuna kayıtlı eski bir PKK'li olan Servet Abişka olduğu öğrenildi. Peşmergenin özel kuvvetleri olarak bilinen Zerevani güçlerinde yer alan Servet Abişka'nın evli ve 2 çocuk babası olduğu öğrenildi. Abişka'nın cenazesinin Habur Sınır Kapısı'nda Türkiye'ye getirilip Kızıltepe'de defnedilmek üzere halen bekletiliyor. 

Karadan, Irak ordusu ve Peşmerge güçlerinin, havadan ise Irak Hava Kuvvetleri ile koalisyon güçlerinin destek verdiği Musul operasyonu kapsamında ikinci günün sabah saatlerinde Irak ordusunun Musul'un güneyinde bulunan Geyera cephesinden harekete geçti. Irak ordusunun, Irak Hava Kuvvetleri ve koalisyon güçlerinin uçaklarının hava desteğindeki harekatta, El Zawiyah Köyü'nün kontrolünü ele geçirdiği ve stratejik Hamam Alil nahiyesine ilerledi. Geyare cephesinden karadan harekete geçen Irak ordusuna Geyare Havaalanı'nda konuşlu bulunan ABD uçakları da destek verirken, Türkiye Hava desteğindeki koalisyon güçlerine katılma isteği ise halen devam ediyor. 

Musul operasyonuna 4 bin Peşmerge ile destek veren Bölgesel Kürt Yönetimi güçlerinin operasyonun ikinci gününde Musul'a yönelik saldırı başlattığı Hazır cephesinde ise üçüncü gününde ise, sessizliğin hakim olduğu gözlendi.

Hazır cephesinden dün 3 koldan Musul'a doğru ilerleyen ve çevresindeki köyleri IŞİD'ten temizlemeyi hedefleyen operasyonda, 9 köy ile 200 kilometrekarelik alan IŞİD'ten temizlenmişti. Bugün sabaha karşı Hazır cephesinden IŞİD'ın kontrolünde olan Hamdaniye bölgesindeki IŞİD hedeflerine aralıklarla top atışları yapılırken, IŞİD'ten alınan köylerde patlayıcı temizliği yapılıyor.

Musul savaşının soğuk detayları genel olarak bunlar. Özü ise gazete manşetlerinde çarşaf çarşaf savaş naraları atılırken şimdiden 6 bin mülteci cizir kantonu yönetimine sığınmış, BM ise yeni gelişecek mülteci göçü dalgasına kulaklarını kapatmış durumda. Aslında bu savaş kimileri için umut (petrol,toprak, iktidar, ülke topraklarına dahil etme, yeni yaşam, kariyer) kimisi içinse acı, ölüm, gözyaşı ve trajediyi ifade etmektedir. Dünya bu kadar samimi idi ise neden işid bu kadim topraklara girmeden bu toprakların savunmasına geçmedi. Rojava (Küzey Suriye) işgal edilirken, Kobani düştü düşecekken, Şengal kadınları tecavüze uğrarken sadece helikopterlerden su ve gıda malzemesi atan dünya süper güçleri şimdi kahramanlık yarışının telaşına kapılmışlar. Tabi ki  yine yok sayılan kürt halkı ve diğer halkların, kültürlerin, dinlerin ve medeniyetlerin beşiği olan kadim Mezopotamya  coğrafyasında küllerinden doğan bu coğrafya halkının ülkesinde. 

Bırakalım İşid'i işid'liler, Musul'u Musul'lular, Amed'i Amed'liler yönetsin. 

El ele verelim işgal, talan, ölüm, soykırım ve savaş sona ersin… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT