28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,600
  %0.50
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32
Celal GÜNEY


Muradınıza erdiniz mi?

03 Eylül 2013 Salı 23:39

2009 yılında fişi çekilen Diyarbakırspor'un sonu maalesef acı şekilde noktalandı. Cenazeye taraftarlar ve bir kaç cefakar basın mensubundan başka sahip çıkan bile olmadı. Maalesef göz göre göre yok edildi ve yok edilişine göz yumuldu. Bunun adı toplumsal cinayettir. Bunun adı halka rağmen, kentine, memleketine ihanettir.

Ankaragücü'nün 180 Milyon TL (Trilyon) borcuna karşılık, transferide açtılar, borcuda çok çok aşağılara çektiler.  Yanı başımızdaki Mardinspor'un bizden farkı yoktu, tek fark onlara "Vali Baba" diye adlandırdıkları birisi sahip çıktı. Diyarbakırspor'un topu topu15 Milyon yasal borcu vardı, üstünde durulsaydı, o bile ödenmeyecekti. O kadar çok örnek var ki hangi birisini yazsak, tabi ki artık bunlar hepsi boş laflar. Herkes bu takımın, birileri tarafından fişinin çekildiğini söylüyordu. Öyle olmasa bir soruşturma 4 yıl geçse bile, bir tek dava açılmaz mı?. O soruşturmada kim ne yapmış, ne götürmüş, hangileri neresinden hançerlemiş tek tek ortaya çıkacak, hatta bir çoğu servetinide verse kurtulamayacağı zimmetlerle içeri bile düşeceklerdi. Ne oldu, nerde bu soruşturma, hani bu kentin vekilleri, hani bu kenti temsil edenler nerdesiniz, neden konuşmuyorsunuz. Lafa gelince mangalda kül bırakmıyorsunuz, ülkeyi kurtarıyorsunuz, bir kulübe sahip çıkamadınız, varın cümlenin sonunu siz tamamlayın.

Gelelim Yeni Diyarbakırspor olayına, beni bilen bilir. Bu kulübe, hatta bu kente olan sevdam için doğruları söylemekten ve de yazmaktan asla kaçınmadım.  

Bu kulüp kimin diye sorsam, bana kaç kişi bu kentindir, bu halkındır diye söyleyebilecek. Açıkçası kulübün AŞ olması, kurumsallığı hepsi benimsediğim, yıllardır da savunduğum bir yapı şeklidir. Ama savunduğumuz yapı asla bu değildir. Bu kulüp tam bir aile şirketidir. Birilerinin güdümünde, sahibi olan kişisel bir kulüptür. Peki size sorayım, o yönetim kuruluna girenler nasıl girecekler, kaşları, gözleri güzel diye mi alınacaklar.. Hayır peki nasıl olacak, şirketin sahibi tamamdır demedikçe sen bırak o yönetime girmeyi, o kulübün kapısından içeri bile giremezsin. Hadi girdin, peki yönetim ne iş yapar, yönetir değil mi. Peki bu yönetim size göre tam yetkilli olabilecek mi? asla olamayacak. Şirketin sahibi seni beğenmedi mi "haydi yürü kardeşim ben seni istemiyorum", dediğinde ne yapacaksın, başını öne eğip gideceksin. Bu mu halkın takımı, bu kulüp mü kenti temsil edecek. 

Bizim savunduğumuz kulüp yapısı, AŞ şirketi kulübün öz be öz malı olan bir yapıdır. Asla kişilerin tekelinde olan bir yapı şekli değildir. Koskoca kulübün ipi bir tek kişinin elinde olacaksa o yönetim sadece teyyareden  göstermelik olur.

Hadi bunu da geçtik, diyoruz ki, tamam kulübün hisseleri tümü senin olsun, gel tüzük yapalım ve anayasa maddeleri gibi sıralayalım. "

1-Kulübün bir delegasyon sistemi olmalıdır.

2-Yönetimleri bu delegeler seçmeli ve tam yetkili olmalıdırlar.

3-Şirket sahipleri asla yönetimler üzerinde baskı unsuru olamazlar.

Bunları neden kabul etmiyor, tabiki kabul etmez. Adam kendi mantığına göre çok haklı, kendine bir şirket kurmuş dünya kadar da para harcamış verir mi elindeki oyuncağını, vermez, vermedi de.

Ne yaptı, siz Diyarbakırspor'u kapatın ya da fesh edin gelin, sizlerden 3-5 kişiyide kendi yönetimimize alalım olsun bitsin. Görende ne dağıtıyor zannedersin.

Şu açık ve net bilinmelidir, bu yapıyla, bu kafa şekliyle Diyarbakırsporun yerini asla ve asla hiç bir kulüp dolduramaz, o misyonu da yüklenemez. Varsın bu kentin kulübü kapandı, desinler, varsın o sevgimiz içimizde yaşasın. Ama birinin sahibi olduğu o kulübüde kimse bizlere yamamaya çalışmasın. Gider Büyükşehir Belediyespor'umuzu desteklerim. En azından kişilere endeksli değil. 

Biz bu kulübe yıllarımızı verdik, gün geldi ağladık, gün geldik sevindik havalara uçtuk. Ama hep öz be öz kendi memleketimizin takımını sevdik ve destekledik. Bugün kimse kusura bakmasın birilerinin güdümündeki, kişilere endeksli bir aile şirketinin takımı, her ne kadar adınıda çalsanız, renginide alsanız, ne yaparsanız yapın bu yapıyla halkın takımı olacaz derseniz, sadece kadir'i İnandırırsınız. Bunlar hep suni yapıyla ortaya çıkan yarın ne olacakları meçhul olacak işlerdir.

Ama şu olsaydı, evet biz bu kulübün hisselerini aynen, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor vs. gibi o kulübün öz hissesi olacak şekilde yapılandırıyoruz. Oradaki yapının aynısını bu kente getireceğiz deseydiniz sizi alnınızdan öpmeyen namert olsaydı. Şimdi bahaneler ardında saklanıp yok şu izin vermiyor, bu kanun engel oluyor nağmeleriyle ancak kendinizi kandırırsınız.

SAYGILARIMLA....

Bu yazı toplam 11372 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com