1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Müdür Müdür Müdür?
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Müdür Müdür Müdür?

A+A-

Değildir; çünkü müdürün müdür olmadığı zaman dilimine eriştik. Müdür bir metamorfozdur. Ha deyince değişiveren, kendine özgü bir türdür, müdür.
Müdür deyip geçmemek lazım. Koskoca müdür. Liyakatini giymiş, çiçeğini açmış azametli, haşmetli bir şeydir müdür.
“Müdür kaça ayrılır” derseniz, 3'e mi, 5'e mi, 15'e mi onu bilememem. Bu durum biraz da sizin öfkenize kalmış. Fakat söylemedi demeyin, bu müdürler bölünerek çoğalıyorlar. Diyelim ki bir müdürü 5'ayırdınız, alın size 5 yeni müdür daha. Bir tanesi yetmezmiş gibi, şimdi elde oldu mu 5 tane.
Ben küçükken müdürden çok korkarmışım. Bu yüzden doktora götürmüşler beni. Teşhisi tahmin edebilirsiniz: Müdürofobia. Yani müdür korkusu.
Sonra büyüyünce bu türün, yani müdür popülasyonunun, sadece okullara değil, hayatın her alanına dağılmış olduğunu gördüm. Bir tür kanserli hücre gibi, bölündükçe çoğalıyor.
Eskiden müdürlerin mevzuat okuyanı makbuldü. Amirler arasında en makbul olan müdür, mevzuatı en iyi okuyandı. “Hadi amcalara mevzuatını bir göster” denildi mi, müdür zincirlerinden kopmuş adeta aslana dönerdi.  


İyi bir müdür, amirlerinin kendine muhtaç olduğu anı çok iyi hesaplar. Amir, “müdür bey ne diyorsun bu konuda” dedi mi, mevzuatı anında döktürmesi gerekir. Mesela, müdürün şöyle demesi usuldendir; “Efendim, şu sayılı kanunun, şu maddesinin, şu fıkrası ve şu bendine göre, şöyle davranmalıyız” Müdürün bu cümleleri sarf ettiği an, hazzın zirve yaptığı andır. Böyle bir anı yakalayan müdür, zevk süresini daha da uzatmak için tüzüklerden girip yönetmeliklerden çıkar,” bakanlıktan az önce gelen talimata göre…” diyerek, noktayı koyar. Sonrası malum; zevk sigarası.
Bu bahsettiğim müdürler eski zaman memurlarıydı. Eski diyorsam, çok öyle eski değil tabii, yaklaşık 10 sene öncesi. Şimdi o eski müdürler kalmadı. Onlar, badem bıyıklı şişelerin içine hapsedilmiş cin misali yeniden mevzuat okuma zamanlarının gelmesini bekliyorlar.


Şimdi gelelim yeni nesil müdürlere. Yani başa sarıp yeniden metamorfoza dönmüş olduk. Son 10 sene içerisinde müdürler deyim yerindeyse metamorfozun dibine vurdular. Bir sabah Türkiye'nin bütün müdürleri uykularından badem bıyıkları, incemsi, tiz ve bir parça da yumuşak sesleriyle uyanıverdiler uykularından. Aynaya baktıklarında hiç şaşırmadılar sanki ömrübillah badem bıyıkları varmış gibi doğal karşıladılar bu durumu. Daha cevval olanlar mevzuat okuma evresinden, cüz cüz Yasin okuma evresine geçtiler.


İkmalini tamamlayan her müdür, yeni dönem hiyerarşi basamaklarında tökezlememek için, şov dünyasının en becerikli aktörlerine döndüler. Amirlerinin, “hayırdır müdürüm sizi bu Cuma göremedik” cümlesiyle, istikbalinin çat diye ortadan çatlayacağı bir duruma maruz kalmamak için, cemaat içerisinde fır dolanıp durur.
Yeni dönem müdürü, öyle olur olmaz yerde takım elbise-kravat görünmenin bir anlam ifade etmediğini bilir. Bırakın öyle ceket-kravat ortalıkta dolaşmayı, şıpıdık terlikleriyle gezinmenin sevabının daha büyük olduğunu bilir.
Yeni dönem müdürlerinin en büyük keşiflerinden biri de lavabonun icadıdır. Derler ki abdesti hiç eksik olmayan ve ayakları lavabodan hiç inmeyen bir müdür mucizeden de öte bir şefaate maruz kalır. Müdür huşu içerisinde lavaboda bir taraftan ayaklarını yıkar, bir taraftan da küçük sevimli sosisler misali parmacıklarıyla oynayıp dururmuş.

Derken Samanyolu TV'nin ibret dedelerine benzeyen ak sakallı bir dede belirmiş ve demiş ki müdüre, “bak müdür sen ayaklarını o lavaboda o kadar güzel yıkadın ki seni genel müdür yaptım, hatta CEO yaptım demiş. Bizim müdür diğer CEOcanlarla saf tutmaya giderken ak sakallı ibret dedenin silueti de bir duman gibi havada dağılarak kaybolmuş.
Ak sakallı dedenin himmetinden CEOcanlara katılan müdürlerin dışındaki müdürler, bir yandan kendi cemaatiyle (memurlarıyla) huşu içerisinde meşk ederken, diğer taraftan da gün ola devran döne diyerek ceplerinde taşıdıkları süzme bıyık, pala bıyık, ezme bıyık, pos bıyık, sos bıyık gibi her karaktere uygun bıyıkların zamanını ihmal etmeden metanet içinde ufka bakıp duru…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT