1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. MUCİZELER DE DİYAR'I KURTARMAZ
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

MUCİZELER DE DİYAR'I KURTARMAZ

A+A-

Yazının sonunda dile getirmen gerekeni yazının başında yazayım. Bu kafayla Diyarbakırspor'un bırakın ligde kalması kalan maçlarda tek puan alması bile imkansız. Dikkat ederseniz, zor demiyorum,imkansız diyorum.

Diyarbakırspor'un bu duruma gelmesinde iç ve dış etkenlerin büyük rolü var. Futbol Federasyonu ve MHK'nın düşmanca tutumu göz ardı edilemez. TFF ve MHK içerisindeki "Diyarbakırspor karşıtı derin güçlerin " yaptığı zülüm , kan emicilerin bölgemizde 30 yıldır neden olduğu tahribatla eşdeğerdir. Yanisi şu;maddi ve manevi olarak Diyarbakırspor' perişan ettiler. Niyetlerini, amaçlarını biliyoruz fakat onlarla savaşacak gücümüz yok. Bu kent mazlum bir kenttir. Tarihin her döneminde zülümlere, baskılara maruz kalmış ama her zaman dik durmuş ve kimseye boyun eğmemiştir. Sporda yapılan bu ayrımcılığın ve zülmün hesabı da ortada kalmayacaktır,Allah'ın adaleti yerini bulacak ve koca bir halkın ahını alanlar bunun cezasını çekeceklerdir. Zira Allah daima haklının ve mazlumun yanındadır.

Diyarbakırspor'un bu durumda olmasının tek nedeni TFF ve MHK içerisine çoraklanmış karanlık beyinliler mi?. Elbetteki hayır. Ergenekonun Doğu ve Güneydoğu uzantısı gibi maçlarda olur olmaz yere olay çıkararak Diyarbakırspor'un ipini çeken ve imaj bakımından "istenmeyen takım" durumuna getirenler, bu kulübü yönetenler, sezon başında ve devre arasında yanlış transferler yaptıran Ziya Doğan,"Kurtarıcı" olarak gelen fakat ismi "İmhacı"ya çıkan Güvenç Kurtar. Bu saydıklarımın bu kentin spor ışığının sönmesinde o kadar çok payı var ki sayfalara sığmaz.

Diyarbakırspor yönetiminin  anlayışı  tipik Türk siyasetine benziyor. Siyasi atamayla geldiklerini ifade edenler, belli ki siyasetten çok etkilenmişler ve her hafta ayrı bir gündem yaratıyorlar. Bir yerde başarısızlık olduğu zaman, en sağlık olan bunu konuşmak, tartışmak ve çare bulmaktır. Lakin Diyarbakırspor yönetimi buna fırsat vermiyor ki. Bravo vallahi,kendi başarısızlığını bu kadar çabuk ve iyi örten bir yönetim görmedim. Gayet tabi TFF ve MHK bu takımın düşmesi için uğraşıyor,peki sizin hiç suçunuz yok mu?.İşi bilmiyorsunuz, bilgi ve birikiminiz yok,vizyonunuz sıfır. Sezon başından beri 50'ye yakın futbolcu transfer edildi, kulüp tarihinde görülmemiş şekilde parasını alan futbolcular  ayrıldı, bir çok yabancı FİFA'lık,göreve getirdiğiniz teknik adamlara bir tek kulübün anahtarını teslim etmemişsiniz.Hak aramada çok önemli bir kıstas var :karar alırken arkasında duracaksınız. "Ligden çekiliyorum" deyip daha sonra siyasi ve devlet baskısından dolayı geri adım atarsanız kusura bakmayın, sadece  TFF değil  sokaktaki Sakızcı Memo, Deli Turo bile sizi ciddiye almaz. O zaman adama derler ki "Diyarbakırspor'u ligden çekmek kimsenin haddine değil" diye açıklama yapan siyasi büyükleriniz bizimle muhatap olsun. Diyarbakırspor bu zat-ı muhteremlerin de umrunda olmayınca kimseye bir şey anlatamazsınız. Kendi iradesiyle hareket edemeyen, yol haritasını halka değil egemen güçlere dayandıran bir yönetim Diyarbakırspor'un haklarını ne kadar savunabilir?.

Bir de Güvenç Kurtar "imhacılığı" var. Bir teknik adam düşünün ki küme düşme potasındaki takımı kurtarmaya gidiyor ama kısa sürede takımın var olan hayat damarlarını da koparıyor. Kurtar'ın uygulamaları kafalarda çok soru işareti bırakıyor. "Acaba " dedirttiği  kadar çok şey yaptı ki hani sporun içinden gelen insanlardan olmasak çok kötü şeyler düşüneceğiz. Gelir gelmez takımın en önemli oyuncularını kadro dışı bırak,2 önemli yabancının gitmesine seyirci kal,bahar ayında örneği görülmemiş şekilde günde çift idman yaptırarak futbolcuları hastanelik et,maçlarda inanılmaz taktik hataları yap. Kurtar'ın Diyarbakırspor'a yaptığı kötülükleri görmek için futbol profesörü olmaya gerek var mı?.Herkes her şeyi görüyor ama yönetim göremiyor. Bu yüzden kalan haftalarda mucize beklemeye gerek yok. Mucizeler de ancak mücadele eden,savaşan ve didişenler için meydana gelir. Küme düşmek için var gücüyle mücadele eden Diyarbakırspor'un ligde kalması doğanın tabiatına aykırı olmaz mı?.

Önceki ve Sonraki Yazılar