23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul21 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Eyyüp ARAS


Mezhepler Nasıl Oluştu ve Varlık Sebepleri

13 Kasım 2009 16:12

Mezheplerin oluşumu ve varlığı aslında başlı başına derslik bir durum ve üzerinde uzun bir araştırma ve çalışmayı gerektiren bir konu. Ancak; biz kısa ve öz olanı seçip bir ön bilgi manasında sizlerle paylaşmayı arzu ettik. 

Ashab-ı Kiram (aleyhimürrıdvan) zamanında mezhepler ortaya çıkmadı. Çünkü Resülullah (S.A.V.) zamanında vahiy gelirdi. Ashab-ı Kiram bizzat Resülullah’tan (S.A.V.) ayet-i kerime ve hadis-i şerifler dinleyip, ilim öğrenirlerdi. Resülullah’tan (S.A.V.) sonra Ashab-ı Kiram (aleyhimürrıdvan) İslamiyet’in yayılması için çok memleketler fethedip, İslam ülkesini genişlettiler. Kuran-ı Kerim’den ve Hadis-i şeriflerden hükümler çıkarıp kitaplara yazmaya elleri değmedi. Onların kitaplar yazmaya ihtiyaçları yoktu. İhtiyaç olduğunda Allah’ın kitabında ve Resülullah’ın (S.A.V.) sünnetinde hükümleri bulamazlarsa kendi içtihadları ile amel ederlerdi.

Ashab-ı Kiram ahirete gittikten sonra, tabiin ve onlardan sonraki Müslümanlar arasında hadiseler çoğaldı, cahillik yaygın hale geldi, nice bid’at ve dalaletler türedi. Bunun için o zamanın alimlerinin çalışıp içtihad etmeleri, Kuran-ı Kerim’den ve Hadis-i şeriflerden  hükümler çıkarıp kitap yazmaları ve insanlara öğretmeleri lazım ve vacip oldu.

Her alim anladığını halka beyan edip alimler yetiştirdi, kitaplar yazdı. Her meseleyi delili ile, her suali cevabi ile ve her müşkülü (anlamı zor ve güç olan) fetvası ile bildirdiler. Böylece mezhepler meydana geldi.

İmamların her birine bir taife (topluluk) tabi oldu. Kimi İmam Ebu Hanife’ye, kimi İmam Şafii’ye, kimi İmam Malik’e, kimi İmam Ahmed’e, kimi Süfyan-ı Sevri’ye, kimi Davud-ı Zahiri’ye ve diğerlerine (rehimehümullah) uydular.

Fakat zamanımızda dört mezhep vardır. Diğerlerine uyan kalmamıştır. Bütün bu müçtehitler, ameli hükümlerde bazı meselelerde ayrı iseler de, itikatta birdirler. Hepsi de ehl-i sünnet ve cemaattir. İhtilaflarının sebebi de, amelde dinin izni ile bazı hususlarda birbirinden farklı içtihatlardır. Tüm mezhep imamları Allah’ın rızasını gözeterek İslam dinini en güzel ve en mükemmel bir din olarak yaymayı ve kolaylık dini olduğunu bildirmekle meşguliyet sağlamışlardır. Yoksa haşa dinde ayrılık yapmak için değil. Her mezhep imamı, kendi zamanındaki tabiinlerden (sahabiyi hayattayken görmüş kişi), yada tabiin-i tabiinlerden (bir sahabiyi göreni yaşarken görmek) ve devrin alimlerinden dersler, feyzler, fetvalar alarak çalışmalarını titizlikle yapmışlardır. Çünkü, müçtehitlerin kendi içtihadı ile amel etmeleri kendilerine vaciptir. Birbirlerini taklit edemezler. Bu muhalefetleri de Allahü Teala’nın izni ile olmuştur. Dünyada ve ahirette asla zarar vermez.

Şayet, içtihatları İslam alemi için zararlı bir durum halini alsaydı Allahü Teala’nın gazabı gelir yakalar ve önceki ümmetlerin yaşadıkları sapıklıklar için başlarına gelen şiddetli azaplar, hiç şüphe yok ki bu mezhep imamları ile taifelerinin üzerine de geleceği kaçınılmaz bir gerçekti.

Bu imamların hepsi hidayet üzeredir. Bir kişi amelde ve muamelatta onlardan hangisine uyarsa amelini, alışverişini, nikahını ve diğer işlerini de bu imamlardan birine uyarak yaparsa doğrudur, sevaba kavuşup cennete girer.

Tabi olduğu imam içtihadında yanıldıysa zarar vermez, sevaba mani olmaz. Amelde içtihat hatası affedilir. İtikatta içtihat hatası ya küfür, ya çirkin bid’at yada delalettir, affolunmaz. İtikatta hata eden, ehl-i sünnet mezhebinden çıkar.   

Selam ve Dua İle.

Eyyüp ARAS

 etiketler : eyyüp aras mezhepler Birgivi 

       

Bu yazı toplam 1132 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com