1. YAZARLAR

  2. Tanzer Polat YILMAZ

  3. Merakla başladı herşey...
Tanzer Polat YILMAZ

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu GİAD Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Merakla başladı herşey...

A+A-

Otu, böceği, kadını, erkeği, dünyayı ve uzayı merak etti insan ve öğrenmeye çalıştı. Bazılarını öğrendi, bir bölümünü kısmen anladı, geriye kalanları da halen anlamaya çalışıyor.

Bedenen tembellik kişisel tercihtir. Ancak zihnen tembellik nesline ihanet…

İhanettir çünkü ömrümüz esasen kelebeğin ömründen çok da uzun değildir. Gözler açılır ve ışık hızıyla kapanır. Varoluşun sebebini idrak edip usulüne uygun davranmaktır bizden beklenilen. Aksi halde masadan, sandalyeden, içine çiçek konan saksıdan fonksiyonel açıdan daha gereksizdir insan.

Kafayı kaldırıp etrafına bakıvermek, olan bitene bir anlam yüklemeye çalışmak, sevmek, sevilmek, kendine, çevrene ve nesline bir iz bırakabilmek için çaba sarf etmek, bize bahşedilen ruhun ve bedenin gereğidir.

Sanılanın aksine okumak, yukarıda anlatılan misyonların yerine getirilmiş olması anlamına gelmez. Asıl önemli olan farkındalık ve yorumlama gücüdür. Size sunulan bilgiyi sorgulamaktır. Kültürel kaynaklardan gelen dağınık bilgi kümelerini kategorize ederek birbirinden ayırmak ya da birleştirmek, analitik bir bakış açısıyla anlamlı bağlar kurabilmektir.

Tarihi bilmektir mesela, tarihsel bilgiyi özümsemenin olmazsa olmazı coğrafyayı öğrenmektir.

Taban tabana zıt ideolojileri önyargısız incelemektir. Güçlü , zayıf yönlerini not etmektir.

Ve tüm bunlarının sonunda özgüveni yüksek bir kimlik yaratmaktır kendine. O kimliği, eksiğini de fazlasını da bilerek üstlenmek ve kendini dünyaya ilan etmektir…

Kalabalıkların ardına takılmış şuursuz piyonlar değil, oyuna yön veren kaleler, filler, vezirler olmaya çalışmaktır. Bunu beceremiyorsak eğer hiç değilse piyon gibi kullanılamamaktır önemli olan.

Yani bir başkaldırı halidir düşünmek. Dogmalara, kahramanlara, efsanelere isyandır.

Fikir insanın borsasıdır kısaca…

Yükseldikçe değerin artar, düşerse yerlerde gezer…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT