1. YAZARLAR

  2. Kenan AKSU

  3. Memlekete Turizm Bakanı istiyoruz
Kenan AKSU

Kenan AKSU

DİKTUM-DER Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Memlekete Turizm Bakanı istiyoruz

A+A-

MEMLEKETE TURİZM BAKANI İSTİYORUZ.      

TEŞEKÜRLER SAYIN BAKANIM - TEŞKÜRLER SAYIN VALİM,                                             

Geçen hafta sayın bakanımız Mehdi EKER'in yemeğine icabet ettik. STK temsilcleri, oda başkanları, iş adamları ve misafirlerin katılımı ile sayın bakanımız  bir saate yakın konuşma yaptı ve bakanlığıyla ilgili icraatlarını anlatı.         

Koydes projesi ile tüm ilçelerin yol ve su problemlerini çözdüklerini, 40 senede yapılamayan hizmetleri kendi hükümetleri döneminde bitirdiklerini anlattı. Hayvancılık ve Tarım için 2.5 kattrilyon hibe verdiklerini, AVRUPADA 7.sırada bulunan ülkemizi 1.sıraya taşıdıklarını ve bunu nasıl başardıklarını anlattı. Kendisini takdir etmemek mümkün değil.   Toplantı sonunda D.bakır için yapamadıklarını ve bizim kendisinden, kent için yapılması gerekenleri, eksiklikleri sormamızı istedi.          

Sayın Bakana sorularım şunlar oldu: Diyarbakır'ın geleceği TARIM VE TURİZM'den geçmektedir. Tarıma verilen büyük destek,  TURİZM için de verilse, özelikle büyük bir tarih ve kültür hazinesi olan SUR içinin turizime kazandırılması ilimize bacasız fabrika olan turizmden çok büyük bir getiri olacağını ifade ettim.

KÜLTÜR, TARİH, MEDENİYET ve İNANÇ TURİZİMİ hiçbir ilde olmadığı kadar zengin olan Diyarbakır'ın değerlerine yeterince sahip çıkmadığımızı, bu anlamda demek ki bizim bir TURİZM BAKANINA ACİLEN İHTİYACIMIZ  olduğunu gündeme getirdim ve bundan sonra dillendireceğim. Yeni hükümete ilk talebimiz Memlektten bir Turizm Bakanı çıkmasını istiyoruz.  

Gençlere ve işsizliğe çözüm bulamadıklarını bunlarla ilgili vizyoner projelerin hayata geçirilmesini, bizim bu konuyla ilgili SLİKON VADİSİ PROJESİ,
OLİMPİYAT ŞEHRİ PROJESİ ,
AĞAÇLANDIRMA PROJESİ,
CAZİBE MERKEZİ TURİZM PROJESİNİ

dönemin Başbakanını ve Başbakan yardımcısına verdiğimizi, fakat maalesef bir sonuç alamadığımızı söyledik.

Bu ülkenin ve ilimizin geleceği gençlere yönelmediğini, onlarla ilgili çözüm sürecinde herhangi birşey yapılmadığını çözüm sürecinin en önemli ayaklarından birisinin gençler olduğunu ifade ettim.

Kentsel dönüşümün çok hantal işlediğini, bu sorunu radikal ve rasyonel kararlarla çözülebilceğini, dünyadan örneklerle sayın bakanımıza anlattım.

İlimiz spor alanları ile ilgili  olarak 16.490 milyon TL ödenek çıkardıklarını, tüm ilçe ve il okul spor sahalarının eksikliklerinin giderileceğini,  yeni spor alanlarının yapılacağının müjdesini de verdiler. Sayın VALİMİZE  bu konuda teşekür ediyoruz.  

Sayın bakanımız kentsel dönüşümle ilgili sıkıntıları anlattı. Bu konuda Koordinasyon eksikliği olduğunu gözlemledik, Yerel yönetimlerin daha etkin olmaları ,sorunların çözümünde katkı sunmaları gerektiği ortaya çıktı.                                            

YENİ YAPILACAK STAD İÇİN ÖDENEK MESELESİ ÇÖZÜLDÜ                                                          

Bugün sayın Valimizin ildeki spor alanları ve yapacakları tesislerle ilgili bilgilendirme toplantısında İLİMİZE 16.4.MİLYON tl den fazla ödenek çıktığını D.bakır şehir stadı il ve ilçelere yapılacak tesis ve onarımlar için 16.490 milyon TL ilgili bakanlıktan ödenek çıkardıklarını ifade ettiler.

 

BÜYÜK TURİZM ZİRVESİ

Yarım kalmış ve eksik olan tesislerin yapılacağı müjdesini verdiler kendilerine teşekür ediyoruz. Gerçekten il valimiz Diyarabakı için büyük bir şans, kendisine İstanbul'da DİKTUMDER olarak yaptığımız DİYARBAKIR  tanıtım günlerinde önerdiğimiz TURİZM ZİRVESİ için, hemen bizlerin yanında TURSAB BAŞKANINI araması  şahid olduğumuz öemli bir girişimdi, bu bilşe sayın Valimizin ne kadar samimi olduğunu net olarak göstermektedir.  TURİZM ZİRVESİNDE TURSAB BAŞKANI BAŞARAN ULSOY 81 ilin başkanları ve tur operatörleri'den DİYARBAKIR'ı sahiplenmesini ve tur düzenlemelerini bu konu ile ilgtili tek tek  sözler alması sayın VALİMİZİN başarısıdır.                                    

SON olarak şunu gözlemledik bu memlekete mutlaka bir TURİZM BAKANI GEREKİYOR.

Kentimize katkılarından, hizmetlerinden dolayı sayın bakanımız MEHDİ EKER'e ve İL VALİMİZ SAYIN HÜSEYİN AKSOY'a teşekür ediyoruz..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT