25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,983
  %0.62
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Bülent TEKİN


Maskesiz Krallar

24 Mart 2011 Perşembe 08:25

İbrahim Tatlıses'e (silahlı saldırı sonucu yaşamını kaybetme tehlikesinde olması nedeniyle) acil şifalar dilerken şarkıcı ya da bazı şöhretlerin daha çok mesleklerini icra etmesini tavsiye ederiz. Güzel sesi olan bir şarkıcının otobüsçülük, lahmacunculuk, kebapçılık, inşaat(çılık) gibi işleri erbaplarına bırakmaması çok ta doğru değildir. İbrahim Tatlıses'in ölüm kalım savaşı verdiği anlarda bunu yazmak istemezdim.

Kendi dalınızda (sanat, kültür, edebiyat, teknik) bir numara (imparator) olmak istiyorsanız onun üzerinde yoğunlaşmalı ve ölümsüzleşmelisiniz. Paraya (Dolar'a) tapma uğruna konumunu her alanda fırsatları kullanma yönünde değerlendirilenlerin naif yetenekleri ticaret(l)e karışır. İşte o noktada acımasızlık başlar. Şarkıcı ve şöhretlerin nikâhsız yaşadıkları kadınları ayaklarından vurdurma iddiaları ya da yeğenlerini cinayetlere azmettirme iddiaları bu ülkede oluyor. Bu tiplerin çetelerle bağlantıları da oluyor.

Ama her iddiadan (soruşturmadan) da kolayca sıyrılmaları yine bu insanların ekonomik yapıları (yeni sınıfları) nedeniyle bu ülkede gerçekleşiyor. Ayrıca bu silahlı saldırı olayında Tatlıses'in üç korumasının da eski özel harekât polisleri olduğu ortaya çıktı. Barzani'nin de eski özel harekât polislerini kullanan kişilere, ülkücülere iş vermesi de oldukça tuhaftır. Zaten Güney Kürdistan'da (özellikle ihalelerde) dönen rüşvet ayyuka çıkmış durumdadır. Rüşvette faşist ya da komünist ayırımı yapılmamaktadır. Dediğim şudur ki, şarkıcı ve şöhretlerin mafyavari ilişkilere girmemesi gerekir. (Bu saldırı nedeniyle kendisini ziyarete gelenler arasında Dirêj Ali gibi kaç mafyanın olduğunun sayılması halinde bu saptamamın doğru olduğu anlaşılacaktır.) Yoksa gün gelir su testisi su yolunda kırılır. Ders olması dileğiyle geçmiş olsun!


            Bir demokrasi aldatmacasıyla karşı karşıyayız. Seçim'le yine oligarşinin ağaları milletvekili olacak. Biz(ler)se ulusalcı, milliyetçi, muhafazakâr, liberal, demokrat, İslamcı ya da sosyalist olarak (bu oyuna) alet edileceğiz. Aslında seçilenlerin birbirinden farkı yoktur. Yurttaşlar bu demokrasicilik oyununa-buna Kürtler de dâhil(dir)!-alet edilecektir. İnsanlar bu oyunda piyon olarak kullanılacak. Zavallı halk kendine (kendini temsil ettiğine) oy verdiğini sanacak, oysa oligarşiyi bir kez daha iktidara getirecek(tir). Hiçbir siyasi parti ve seçim sistemi bu haliyle demokrasiyi tanımlamıyor. Yine, Meclis'te keyif çıkaracak ve köşeyi dönecek milletvekillerini biz kendi elimizle seçeceğiz. Haberiniz olsun!


            Her sabah uyandığımda AKP gibi sağcı ve dinci bir parti iktidarda ve CHP-MHP gibi aşıra sağcı iki parti muhalefette. Bu ülkenin ve insanlarının kaderi ne? Kendi yazgısını çiz(me)mesi. Daha demokratik bir ülke talep etmemesi. Padişahlık diyorlar, peki diyor. Krallık diyorlar, olur diyor. İnsanların saygılı bir ülke talep etmemesi. Bütün bunları kendine dayatılan partilere oy vermekle yapıyor. Kader bu davranışlarla karalanıyor. Daha demokrat siyasi partilere ihtiyaç var. İnsan haklarına saygılı, özgürlükçü, eşitlikçi ve adaletçi partilere. Askeri vesayette TSK ile anlaşmış bir AKP var: Genelkurmay'ı dahi Milli Savunma Bakanlığı'na bağlama gibi bir programı yok. Kürt sorununu TSK'ye devretmiş ve bazı Kürtleri devşirme peşinde. Yani kötü bir oyun peşinde. Her sabah bu manzarayı görmek zorundayım. Öyle bir psikolojiyle yaşama başlıyoruz. Günaydın!


            Melih Gökçek (ondan çokça bahsetmeye başladım ya, haydi hayırlısı!) Twitter maceralarını kitaplaştıracakmış. Buna ne gerek var? Hayatı zaten macera(!) Anlaşılan Melih Gökçek twitter'daki mesajları yaymak istiyor. Suç unsuru yaratmak istiyor belki. Doğru bir anlayış değil. Sanal ortamdaki lehte-aleyhteki diyalogların çokluğunu reklam aracı olarak kullanmak istiyor. Her ortamı (futboldan siyasete) değerlendirmek istiyor Gökçek. Büyük kurnazlık bu! Bulunduğu makamı ve devlet olanaklarını kendi lehinde kullanmak yeni makamlar için olmalı(dır). Her ortamı kullanacak kadar devlet desteğini alan Gökçek durmak bilmiyor, daha büyük kurnazlıklar peşinde! Kapitalist modernitenin yarattığı fırsatların farkında olmalı: Ailede baba ve erkek çocuk krallığı mevcut. Her baba kendi evinin kralıdır! Bütün holding sahipleri birer kraldır. Milyon dolarları kazanan futbolcular da küçük birer kraldır. Sesi güzel olan şarkıcılar da kendi krallıklarını kurdular. Devletin bazı makamları küçük krallıklardır. Genel müdürlük, müsteşarlık, generallik! Milletvekillik, bakanlık, başbakanlık! Büyük belediyeler! Bu durum Melih Gökçek'in tavır davranışlarında gözükebiliyor. Her istediğini yapabilen bir belediye başkanlığı ancak krallıkla özdeş olabilir. Her istediğini yapan bir şarkıcı da ancak kral olabilir. İbrahim Tatlıses'in saldırıdan bir gün önce Başbakan Erdoğan'ın cep telefonuna bir mesaj attığını-bu saldırı nedeniyle!-öğrendik. Başbakan mesajı canlı yayında okudu. Tatlıses “Delikanlı Başbakan”dan nazikçe (ustaca bir politikayla) milletvekilliği adaylığı istiyor ve onu övüyordu. Şimdi size soruyorum: AKP milletvekilleri dâhil Tatlıses'ten başka daha kaç kişi Başbakan'a cep telefonuyla mesaj atabilir? Merak ediyorum! Acaba AKP milletvekilleri bu cesareti gösterebilir miydi? Ya da-acaba-Başbakanın cebini biliyorlar mı? Abartı bir yana ama Başbakan'a cepten ulaşabilen, onunla konuşabilen veya mesaj atabilenlerin “kral” seviyelerinde olmaları gerekmez mi? Yani büyük bir holding sahibi, büyük bir şirket sahibi, milyarder biri veya meslek itibariyle zorunlu olanlar! Bu ülkede hâlâ fakir fukaralar Başbakan'a ulaşabileceklerini sanıyorlar! Bu ülkede fakir fukaralar Başbakan'ın kendilerini (sınıflarını) temsil ettiğini zannediyorlar! Rast gele! Tuhaftır ki Tatlıses'in Güney Kürdistan'daki ortağı Rüşdi (Rojdi?) Said'in Saddam döneminde Saddam'ın ya da oğlunun iş ortağı olduğudur. Şimdilerde ise bu şahıs Barzani'nin adamıdır. Saddam döneminde hain bir Kürt olması gereken Rüşdi Said Barzani döneminde yurtsever bir Kürt olmuştur(!) Bu terfi etmeyi-ona-kral seviyesinde olması (milyarder olması) sağlamış olmalıdır.   Barzani ve Rüşdi Said'in güç ve etkinlik açısından bir kraldan eksik yanları var mıdır? Artık “Maskesiz Kral(lık)lar” ve onlarla pekişmiş (kaynaşmış) “Maskesiz Tanrılar” dönemindeyiz. Çok sayıda kralımız ve (paradan dolayı her şeye hâkim) tanrılarımız var! Vahşi kapitalizmin geldiği ve getirdiği yer-işte-burası! Kolay gelsin!

Bu yazı toplam 2575 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
Isabetli degerlendirmeler....
Serhat Günes
Kürt özgürlük hareketinin bunlarin üstünde olduguna dair de uzun bir degerlendirme bekliyorum usta senden...Bu arada seni tebrik edemeden gecemiyecegim,müthis isabetli (teshis) degerlendirmeler yapmissin...Ama bakiyorum;kimse okumuyor yazdiklarini...Cok ayip aslinda...Millet hazir corbaci olmus..Sen yine de yaz usta...Dogru insanin canini acitsada yine dogrudur...
30 Mart 2011 Çarşamba 03:40
93.220.111.246
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com