24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır22 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,117
  %-0.29
 • Dolar
  3,0724
  %-0.49
 • Euro
  3,3459
  %-0.35
Mehmet ASLAN


Mahkumun İkilemi

11 Temmuz 2011 Pazartesi 17:25

“Mahkumun ikilemi”, dahi matematikçi John Nash'in, teorisini ispatlamak için geliştirdiği bir metafordur. Nash'i “Akıl Oyunları” filminden dolayı yakından tanıma olanağı bulduk. Russell Crowe, bu filmde, paranoid şizofreni ile mücadele eden, sayılar ve şifreler dünyasında kaybolmuş Nash'i oynamış, film oskar da dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazanmıştı.

Nash'in geliştirdiği bu ünlü modelin adı “oyun teorisi”dir. Buradaki oyun kavramı tamamıyla stratejik planları, bireysel kararları ve davranışları ifade eder. Aslında “oyun teorisi” ekonomik bir modeldir. Nash'e Nobel ekonomi ödülü kazandıran bu modelin çok basit bir çıkış noktası var: İnsan davranışları rasyonel olmayabilir. Oysa ki, klasik iktisatçılar, insan davranışının rasyonel olduğunu söyler. Her insan kendisi için en doğru fırsatı ve en rasyonel seçimi yapar. Böylece her bir birey kendi faydasını maksimum yaptığı için, toplum da en iyi refah noktasına ulaşır. Nash'in itirazı tam bu noktada başlar. Oyun teorisinde, insanların stratejik bir ortam içerisinde, kendi çıkarlarına uygun olarak davranmasının zor olduğunu söyler. Teorisinin ispatı için de, mahkumun ikilemi (prisoners' dilemma) denilen bir metafor geliştirir. Kurgu şöyle: İki zanlı bir suç isnadından dolayı gözaltına alınmışlardır. Zanlılar, aralarında bir koordinasyon geliştirmesin diye ayrı ayrı hücrelere yerleştirilir, ayrı ayrı sorgulanırlar. Zanlıların her ikisi birden suçlarını itiraf ederlerse, her biri 5 yıl hapis yatacak. Her ikisi de suçlarını inkar ederse 1'er yıl yatacaklar. Eğer bu iki zanlıdan biri suçu inkar eder, diğeri de itiraf ederse; bu durumda itiraf eden işbirliğinden dolayı serbest bırakılırken, inkar eden 15 yıla mahkum olacaktır.

Ayrı hücrelerde tutulan ve aralarında koordinasyon olmayan her iki mahkuma itiraf ve inkar konusundaki seçenekler sunulmuştur. Toplam olarak alacakları ceza en az 2 yıl, en fazla 15 yıldır. Yani mahkûmlar için en iyi sonuç sessiz kalıp inkar etmektir. Ancak, aralarında bir iletişim olmadığı için, her bir mahkûm, diğerinin davranışı konusunda tereddüt içerisindedir. Her bir mahkûmun en büyük korkusu ise, diğerinin işbirliği yapmasıdır. Bu durumda işbirliği yapmayan mahkûm 15 sene hüküm giyecektir.


Klasik iktisadın rasyonel insan davranışına göre her iki mahkûmun sessiz kalması en iyi karar olmasına rağmen, sonuç böyle gelişmez. Her bir zanlı kararını diğerinin ne yapacağını hesaplayarak verir. Neticede Nash'in teorisine göre her ikisinin itiraf ettiği nokta denge noktası olur. Koordinasyon, iletişim ve işbirliği şansı olmayan bir ortamda zanlılar kendileri için en kötü tercihi yaparlar. Daha doğrusu kendileri için en iyi sonucu verecek kararlara ulaşmaları stratejik olarak engellenmiş olur.

Şimdi, Nash'in teorisini bugüne taşıyıp, biraz da modifiye edersek nasıl bir sonuç elde edeceğimize bakalım. Varsayalım “A” isimli bir tutuklu var. “A” için, İletişim kanalları mümkün olan en düşük seviyede tutuluyor olsun. Buna mukabil denklemimize, “X” isimli bir parti dahil edelim. X partisi sonuçları açısından bir seçimden başarıyla çıkmış; ancak muhtelif yöntemlerle bloke edilmek istenmektedir. X partisi, kendisini bloke etmeye yönelik her girişimin, farklı siyasal fırsatlar yarattığını biliyor. “S” isimli muktedirler (veya sistem), X partisi tarafından geliştirmesi muhtemel siyasal argümanların, de facto bir durum yaratmasından kaygılanmaktadır. “S” isimli muktedirler, kendi kontrolleri haricinde bir siyasal sürecin engellenmesinin kaçınılmaz olduğunu düşünür ve bu durumu “A” isimli tutuklunun çözebileceğini düşünürler. Nash'in oyun teorisine göre, X partisi ile koordinasyon sağlayamayan ve iletişim kanallarından yoksun olan “A”, aynı zamanda “S”'nin stratejik etki alanı içerisinde ve her türlü manipülasyona açık durumdadır. Bu nedenle hem kendisi, hem de X partisi için en rasyonel kararı vermesi mümkün olmayacaktır.
 
Sonuç olarak, “S” ile müzakere ettiğini düşünen “A”, masada eşit temsil ve eşit koşullar olmadığı için muhtelif kırılmalara uğrayacaktır. Tarihsel olarak ciddi bir yol ayrımında olan X partisi, bu yol ayrımından geriye mi dönecek, yoksa A'nın itidal kararına uyup kabuğuna mı çekilecek?  Henüz yaşıyorken bu soruları Nash'e sormak lazım…

Bu yazı toplam 16801 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com