24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,625
  %0.11
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Eyyüp ARAS


MAHALLE BASKISI

30 Aralık 2008 10:14

Yaşadığımız şu coğrafyada gün geçmesin ki yeni bir tartışma konusu çıkmasın yada birileri çıkıp bilim adına bilimsel çalışmanın ürünü yaftasıyla insanları din, dil, ırk gibi etnik gruplara ayırmasın, sınıflara bölmesin.

Bizim artık kangren halini almış o kadar yaramız varken ve halen bunların iyileştirilmesi adımlarının atılması beklenirken veya bir şeyler yapılıyorken durup dururken bu bilimsel araştırma da neyin nesi. Yoksa hali hazırda ortalık biraz durulmuşken birileri özellikle bir şeyler mi yapmaya çalışıyor da milletin değerleriyle, kutsallığıyla oynuyorlar ki, yaşanan durum şu an bunu gösteriyor. Yarayı kaşımayı marifet sayan bu insanlıktan nasip almamış sözüm ona bilim adamları, acaba hangi yetkiyle, kimlerin emriyle, kimlerden güç alarak veya devletin hangi resmi birimiyle hareket ediyor. Yapılan anket ne kadar geçerli ne kadar doğru, bir resmiyet kazandırılabilir mi, hiç zannetmiyorum. Çünkü insanları sınıf sınıf ayırıp etnik gruplara ayırmak isteyenlerin belli bir amaç güttükleri ortada.

Ortaklaşa düzenleyecekleri bu ankete kendi yorumlarını, kendi yalanlarını da katarak çıkar amaçlı olarak kurdukları, kendi yayın organlarına servis ederek insanları tedirgin etmenin,   azınlığın çoğunluğa, çoğunluğun azınlıklara farklı şekilde yaklaşımlarını, kin ve nefret tohumlarını ekip, beyinlerde ırkçılık, faşizan düşünceler enjekte ederek insanları farklı bakış ve düşüncelerle “bizden” yada “bizden olmayan” söylemleriyle etnik kimliğe bürümek istiyorlar.

Konunun muhatapları Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi bir Profesör ve 2 yardımcısı. Peki konu ne? hayli ilginç, bir o kadar da korkunç. “Din ve Muhafazakarlık Ekseninde Ötekileştirilenler Mahalle Baskısı” senaryonun içeriğine bile gerek yok başlığı bile insanı dehşete düşürmeye yeter de artar bile. Bunu kim yapıyor bir aydın bir Profesör ve onun sponsoru da ülkenin önde gelen üniversitelerinden biri “Boğaziçi Üniversitesi” bilim adına yapılan çalışmaya bakın. Bunu bir aydın yapıyorsa gerisini siz düşünün artık. Asırlardan belli var olan bu ülkede Türk’ü, Kürd’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Abaza’sı, Gürcü’sü, Alevi ve Sünni v.s. hep iç içe ve barışık bir şekilde kardeş olarak yaşamadılar mı? Bakın sistem veya rejimden bahsetmiyorum, halktan, avam tabakasından bahsediyorum. Bunların birbiriyle sorunu olmadı ki, bir kimse veya belli bir topluluk yada cemaat bir başka etnik gruba baskı veya şiddet uygulamadığı gibi, farklı ideolojik düşüncelere sahip olmalarına rağmen kimse kimseyi aşağılama lüksüne kapılmadı, aksine kardeş kardeş yaşamlarını sürdürdüler ve halen sürdürmeye de devam ediyorlar. Sorun, bu yapılaşmadan pay çıkarmak, karışıklık yapmak ve kaos ortamını yaratmak isteyenlerde. Bu millet birbiriyle asırlardan beri zaten barışıklık içerisinde, bunun evveliyatı da, ezeliyatı da böyle, başka söz söylemenin lüzumu yok.

Belli belirsiz güç odaklarının hedefi hep cumhuru ayırmak insanları etnik kimliğiyle karşı karşıya getirmek birbirine kırdırmak değil mi? ALLAH’ tan insanımız bu tür yaklaşımların hep karşısında olmuş aksine, birbirine kenetlenmişlerdir.

Durum itibariyle, böyle bir çalışmanın içerisine girmekle hedeflenen ne olabilir? hissine kapılabilirsiniz yada ne olacak, alt tarafı bir araştırma değil mi? diyebilirsiniz. Oysa gelinen veya amaçlanan nokta çok manidar ve tehlikeli bir boyut. Gerçi anketin yapıldığı merkezlerde  siyasilerin, sivil toplum örgütlerinin ve halkın büyük bir çoğunluğu tepki gösterdi de her ne ise amaçlanan araştırma, çalışma grubu açısından beklendiği gibi gitmedi ve uygulanmak istenen senaryo işlemedi. En azından bu durum farklı kitlelere mensup insanların da rahatlamasına yol açtı da atılan nifak tohumları yeşermeden kurudu gitti, tabi ki şimdilik. İlerde neler olacak hep birlikte göreceğiz. İnşallah böyle şeylerin bir daha yaşanmaması temennisiyle iyi ve mutlu yarınlar diliyorum.

 

30/12/2008

Selam ve Dua ile.     

      

Bu yazı toplam 700 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com