1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. 'Maç Böyle Kaybedilir'
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

'Maç Böyle Kaybedilir'

A+A-

Bir takım alabileceği 3 puanı kendi eliyle rakibine nasıl ikram eder, bunu Diyarbakırspor-Tepecikspor maçında gördük. Bugüne kadar hep genç oyuncuları eleştirdik ama dünkü yenilgide başrolde takımın hem yaşça hem de oynama bakımından en tecrübelileri vardı.

Osman bizim için klasik hale gelen hatalarından birini yaptı. Yumuşak gelen topu elinden kaçırdı. Hadi Osman'ın hatalarına yabancı değiliz peki sana ne demeli kaptan Erkan?. Hakemler zaten her açıdan zayıf olan Diyarbakırspor'u ezmek için fırsat kolluyor. Sen topu elle kesersen işte o hakemlerden biri olan M.F.G bunu kaçırmaz ve penaltıyı verir. Daha sonra seni de atar ve takımın kolu kanadı kırılır. Takımın gücü zaten kısıtlı, bir de 15.dakikada hem penaltı yaptır, hem de kırmızı kart gör. O ana kadar oyuna ortak olan Diyarbakırspor'a adeta el freni çektirildi. Buna intihar da diyebilirsiniz. Bu takımın 10 kişiyle 1-0 yenilgiden kurtulması mümkün müydü?.Allah lütfünü gösterdi ama Cemal bunu pas geçti. Öyle bir gol kaçırdı ki sanırım futbol hayatı boyunca bunu çok zor yakalar. Kusura bakmayın ama bu şanssızlık felan değil. Ciddiyetsizlik. Futbol ciddiyetsizlik ve beceriksizliği affetmez. Her şekilde atman gereken golü kaçırırsan nasıl maç kazanacaksın?.


Diyarbakırspor maalesef maçı 15 ve 31.dakikalarda kaybetti.Bu şekildeki sonuçlara üzülmemek mümkün değil. Rakiplerin kaybettiği haftada bu kadar saçma nedenlerle maç kaybeden takım kimseyi suçlamasın. Bu futbolcuların şapkalarını önlerine alıp düşünmesi lazım. Bu işler 'Saffet abe bize az yıldız veriyor.Üzerimize çok geliyorlar' demekle olmuyor. Çok açık ifade ediyorum,bu şekilde maç kaybetmeleri sadece o formaya değil kendi emeklerine de ihanettir. Bir düşünün bakalım,acaba bu yenilgiler size yakışıyor mu?.Yok 'biz alıştık. Bunun önemi yok' diyorsanız benim artık ağabeyiniz olarak sözüm kalmaz. Sizleri eleştiriyorsak bu sizin iyi olmanızı istediğimiz içindir.Bu lig çok üst düzey bir lig değil. 10 yıl öncenin 3.Lig'i bundan çok daha kaliteliydi. Hatta bir zamanların deplasmanlı amatör Türkiye şampiyonası da bu ligden daha üst düzeydi. Dikkat ediyorsanız Diyarbakır takımlarında yerli hoca kalmadı. Bu kafayla devam ederseniz bundan sonra Diyarbakırspor dahil takımlarımızda yerli oyuncu da olmayacak. Bu kent elbette bir gün futbolda hatalardan ders çıkarıp yükselecek ama o zaman yerlilere yer olacak mı?.Herkes bunu düşünerek ona göre davransın.

Önceki ve Sonraki Yazılar