1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Limon İhlamur ve Öfke!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Limon İhlamur ve Öfke!

A+A-

Nane limon tadında püfür püfür ıhlamur kokan oyunuyla Trabzonspor, saf ve saf olduğu kadar masum bir sokak futbolunun arasıra alevlenen ateşiyle oynarken; Başakşehir, midesindeki ülseri azmış kocakarı gibi ıkına sıkına topla ilişkilenmeye çalışıyordu. Kurukahveci Mehmet Efendi'nin kahve değirmeninde övütülen, taa Yemen'den gelmiş ve her bir yudumu kırk yıllık anılara vesile olan ve yine her yudumu kırk yılda bir içilen o İlahi lezzet gibi, Trabzonspor ataklarının seyrekliği ile kahvenin kıvamı neredeyse eşit sürede demleniyordu.

 

İşte, Avcı'nın profesyonelliği kelli felli Türk spor yorumcularınca tescillenmiş “sistem takımı”, bu kıvamda, bu tattaki -ki kesinlikle kıvamı “kulak memesi”kıvamıydı-  Trabzonspor'a topla oynama süresinin %70'ini bırakıyordu.

 

Bir taraftan halis mulis sokak futbolunun en parlak örneklerini sergileyen Trabzonspor ile, öte taraftan sistem takımı olduğu altın yaldızlı harflerle yazılan M. Başakşehirspor aynı cehalet tenceresinin iki ayrı kapaklarıydı. Aslında Türk tarzı futbol oynama pratiğini sürekli kaynayan bir pilav tenceresine benzetirsek, fokurdayan kaynamış suyun itme gücüyle her kapak gelir o tencereyi bulur. Boşuna tencere yuvarlanır kapağını bulur dememişler.

 

Kim kimin rakibiydi? Kim kime karşı oynuyordu? Kimin oyuna ve puana ihtiyacı vardı? Kim daha çok sistem takımıydı? Kimin sistemi evde unutulmuştu? Kimin oyun tekerleği maça gelirken yolda patlamıştı? Açıkça bu sorulara cevaplar bulmak 2023 perspektivlerine yanıtlar oluşturmaktan daha zordu.

 

Trabzonspor futbol hafızasını kaybetmiş yeni ergen bir sokak delikanlısı gibi Nane Limon kokan bir oyun oynamaya çalışıyor. Başakşehirspor ise kenarda hiddetlenen Teknik direktörü Avcı'nın öfkesinden örküp sinen ve sinik bir oyun oynamaya çalıştı. Bu kadar öfke ve bu kadar profesyonellik  aynı potada erimez. Sistem takımı öfke kaldırmaz. Eğer öfkeliyseniz sistematik değilsiniz. Öfke ve sistem aynı sofrada, aynı menü de yer almaz.

 

Trabazonspor bir zamanlar iktidar olduğunu külliyen unutmuş, Yazık.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT