1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Leicester City Şampiyon!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Leicester City Şampiyon!

A+A-

Claudio Ranieri'yi Kutluyorum. Premier lig de şampiyon olmak kolay bir iş değil.Müthiş bir iş başardı.Hakkını teslim etmek lazım. Ranieri'nin 'kaybetmemek'' üzere kurguladığı oyun planı aslında yeni bir sistematik oyun planlaması değil. Belki en klasik Ranieri portresinin uygun koşullarda kendi özüne şampiyon olarak dönmesi biçiminde tarif edilse en gerçekçi yorum olur.

Leicester City'nin şampiyonluğu ile dünya futbolunun gereksindiği'' yenilenme ve değişim'' talebine, Ranieri nasıl bir katkı sundu ya da bu talebe Ranieri nasıl reaksiyon gösterdi sorusunun karşılığı elbette çok tartışılacaktır. Benim bu soruya yanıtım kimilerinde hayal kırıklığı yaratsa bile kocaman bir hiçtir.Çünkü en temelde dünya futbolunun reform sürecinde futbol düşünür ve uygulayıcılarından talep ettiği ''olgu'' ofansif yaratıcı önermeler ve uygulamalardır. Ranieri, Mourinho geleneğini bir üst çıtaya yükselterek defansif olgular içinde ofansif çareler üretmiştir.

Bu başarıyı küçümsediğim filan anlaşılmasın.Söylemeye çalıştığım şey dünya futboluna egemen olan iki çizginin bir alt versiyonu ile Ranierinin Leicester City 'i şampiyon yaptığıdır. Bilindiği gibi, topun kendi takımında olduğu hal üstüne oyun planını kurgulayan ve bu planlama ile rakibin bütün direnç noktalarını bertaraf eden egemen, dominat ve her halûkârda oyun iktidar inisiyatifini rakibe bırakmayan anlayış ile topu rakibe bırakıp, rakibin hücüm planı zaaflarından yararlanan kontracı anlayış, bütün dünyada kıyasıya bir mücadele içinde.

Bir taraftan Pep Guardiola, Arsene Werger, Marcelo Bielsa, Laurent Blanc gibi Teknik adamlar, diğer tarafta Jose Mourinho, Diego Simeone, Claudio Ranieri. Oyunun Hücum ve defansını aynı senkron içinde birlikte ve total olarak geliştirenler ve oyunun defans organizasyonuna odaklanıp,'' defansın içinden'' hücum planlaması yapanlar.
Benim tercihim her zaman ilk guruptan yana oldu. Dünya futbolunun geleceği de bana göre ilk gurupta olanların çabaları sonucu şekillenecek. Bu durum bir bakıma  reform, değişim ve yenilenme güçleri ile yüz yıllık muhafazakar ''gelenek'' arasında cereyan eden bir mücadeledir.
Claudio Ranieri, sağlam dörtü defans kurgusundan hiç şaşmadı. defansın önüne dizdiği diğer dörtlüden sadece var güçleriyle çoklu şok pres uygulaması talep etti ve öndeki iki atlet oyuncudan de karşı presle takımın elde ettiği o geniş alanları direk gol girişimi olarak kullanmaları konusunda deyim uygunsa gol için onları hedefe kitledi.
'' 2014'te Fransa 2.Ligi'nde futbol yaşantısını sürdüren Riyad Mahrez'in saha içi organizatörlüğünde, 4 yıl önce 25 yaşında olmasına karşın hala amatör ligde oynayan Jamie Vardy'nin golleriyle , 3 yıl önce Fransa 3.Ligi'nde top koşturan N'Golo Kante'nin müthiş mücadelesiyle ve çoğunun adını pek az duyduğumuz oyuncularla İngiltere'de şampiyonluğa uzandı Leicester.''

 ''Oysa iki yıl önce bir alt ligdelerdi. Geçen sene bu sıralar ise Premier Lig'de tutunma mücadelesi veriyorlardı. Bu başarılarıyla, en zenginlerin kazandığı futbol dünyasında hala peri masallarının yaşanabileceğini gösterdiler, tüm dünyada yüzlerce kulübe ilham verdiler. Futbolseverlerle sıradışı, heyecan dolu anlar yaşattılar. Vardy ve Mahrez binlerce futbolcuya umut oldular.''

Bu bir başarı hikayesi midir? Evet, her kelimesi çetin bir mücadeleyi anlatan gerçek bir başarı hikayesidir Leicester City'in şampiyonluğu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT