27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara10 °C
 • Antalya17 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,049
  %1.23
 • Dolar
  3,1105
  %0.78
 • Euro
  3,3880
  %0.61
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Lavrov: “Müslüman Dörtlü” Suriye çözümünde rol almalı…

14 Ekim 2013 Pazartesi 19:56

Suriye'de her gün yüzlerce insan şehit ediliyor. Sorun masum insanların yalnızca kimyasal silahla öldürülmesi değil. Zavallı masumlar zaten topla, tüfekle, bombayla da öldürülüyor. Ölmeyen de acı içinde sürülüyor. Avrupa Birliği ve Amerika çıkıp “kimyasal silahla öldürmek olmaz” diyorlar, peki topla ve tüfekle öldürmek olur mu? Kimse çıkıp da her türlü öldürmenin vahşet olduğunu açıklamıyor.

Suriye'de bütün bu acılar yaşanırken Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov, başta Türkiye olmak üzere (Türkiye, Mısır, İran ve Suudi Arabistan) dört Müslüman ülkesini Suriye krizini çözmeye davet etti. Bu da akılcı bir çözüm. Suriye'yi savaşla değil barışla kurtarmak lazım. Eğer batılı güçler Suriye'ye girerse o zaman Suriye bu olaya “cihat” gözüyle bakabilir. Ama Müslüman güçler barış amacıyla, dostluk amacıyla, uzlaşma sağlamak amacıyla girerse o zaman Suriye'de sükûnet sağlanabilir.

Suriye'ye 70 ayrı noktadan, 70 tümenle İslam ülkelerinin askerleri girsin, zulüm 70 saat devam etmez. Kökünden hallolur. Hem Suriye içinde hallolur, hem dışında hallolur, mesele biter. Gayet kolay bir şey bu. Hiç can kaybı da olmaz. Bu sorunu kökten çözer. Bir de İslam ülkeleri böylece birlikte hareket etmeye de alışırlar, İttihad-ı İslam'a alışırlar. Birlikte meselelerin nasıl kolay çözüleceğini de görmüş olurlar. 

Esad'ı durdurmak için yöntem, bütün İslam ülkelerinin birleşip topluca oraya girmesidir. Karadan girilmesi lazım. İslam ülkelerinin Genelkurmay Başkanları bir araya gelip bir komuta heyeti oluştururlar. Aklın yolu birdir, bu heyet ile ortak karar alırlar. Bir komuta merkezi oluşturduktan sonra bütün Müslüman ülkelerin askerleri her yerden gelsinler, topluca yetmiş ayrı noktadan girsinler. Anında konu biter. Özellikle İran ve Türkiye birlikte girerlerse mümkünü yok, konu hemen hallolur. Hemen. Öbür türlü boş yere kan akar. Çok büyük hata yapmış olurlar.

Özellikle İran ordusu da katılsın. İran ordusu 50 bin kişi versin Türkiye bir tümen versin, Pakistan da bir tümen versin, diğer ülkeler de birer tümen ya da birer tugay versinler. Fas, Tunus, Cezayir'den de asker göndersinler. Zaten Türkiye ve İran asker gönderdi mi, hepsi gönderir. Bir başlangıç oldu mu, tamamdır. Mısır ordusu da aynı şekilde yardımcı olsun.

Bütün İslam ülkelerinden birer tümen gönderip girdiler mi konu biter. Esad ne diyecek? Derhal teslim olur. Ne diyebilir böyle bir durumda? İran bizzat asker gönderirse bu iş bitti demektir bu kadar açık. Kim ne diyecek?

Eğer bu işi Amerika'ya ve İngiltere'ye bırakırlarsa o zaman Müslüman kıyımı yaşanır. Suriye'yi yerle bir edip çıkarlar, daha önce yaptıkları gibi. Bu yüzden Türkiye öncü olsun ve biran önce yaşanan bu zulüm sona ersin.

Esed hükümetten indiğinde de demokratik seçimler yapılsın, halkın istediği kişi başa geçsin. Bu arada Esed ve ailesi de güvende olacakları bir ülkeye geçirilsin. Yapılması gereken budur. Suriye halkı daha fazla eziyet çekmeden Türkiye daha atak davranarak iyi bir manevrayla bu ülkenin huzura kavuşmasını sağlamalıdır.

Bu yazı toplam 3302 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com