21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara18 °C
 • Antalya24 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,644
  %0.91
 • Dolar
  3,0870
  %0.92
 • Euro
  3,3557
  %0.35
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Kürt kardeşlerimiz bölünmeye karşılar!

29 Ağustos 2013 Perşembe 08:54

Güneydoğu'da yaşayan samimi, dindar, devletine bağlı Kürt kardeşlerimiz bölünmeye karşılar. Nasıl bu topraklarda Çerkezler ve Lazlar güven içinde yaşıyorlarsa Kürtler de yıllardır güven içinde yaşıyorlar. Fakat Güneydoğu'da PKK'nın o kadar büyük baskısı var ki, öyle yoğun bir komünist propaganda var ki, Kürt aileler evlatlarını zorla PKK'ya teslim etmek durumunda kalıyorlar.

Şu anda Türkiye'de çok büyük bir oyun oynanıyor ve Kürt kardeşlerimiz zorla bizden koparılmaya çalışılıyor. PKK'nın amacı Türk topraklarında çok bütyük Komünist bir Kürt devleti kurmak. PKK kanlı ideolojisini Kürt milliyetçiliği üzerine kuruyor ve bütün Kürtleri bölünme yanlısı gibi göstermeye çalışıyor, oysa gerçek göründüğü gibi değil.

Kürt halkının Bölünmeye Her Zaman Karşı Olduğuna Tarihten Örnekler:

Türkiye'nin Güneydoğusunda yaşanan PKK sorununun sona ermesi için PKK'nın ideolojisinden bahsetmek gerekir. PKK Marksist, Leninist, Komünist bir ideolojiye sahiptir ve bu ideolojisinin gereği olarak, en önemli hedeflerinden biri bölücülüktür. Bunun için, halkın arasına çatışma sokup iç savaşa sürükleme ve bu şekilde bölmeye çalışmak gibi bir yöntem benimser.

Fakat bunu anlatırken unutmamamız gereken çok önemli bir şey vardır. Bizim Kürt kardeşlerimizin bölünmeye kesinlikle karşı olmaları... Çünkü Kürt kardeşlerimiz tarihin her döneminde hem çok imanlı olmuşlardır hem Türklerle birlikte kardeş olarak, bir olarak yaşamışlardır. Hem de imanlarının gereği olarak he zaman bölünmeye karşı çıkıp birlik ve beraberliği savunmuşlardır. Şimdi bunu yine tarihten örnekleriyle göstermek istiyorum.

Şerif Paşa'nın Kürt devleti kurma çabalarına Müslüman Kürt halkının tepkisini görmek bakımından mütareke döneminde Doğu vilayetlerinden Meclis-i Mebusan'a ve İtilaf Devletleri temsilciliklerine çekilmiş telgraflara bakmak yeterlidir.

Erzincan'dan on ayrı Kürt aşiret liderinin Fransız Yüksek Komiserliğine gönderdiği protesto telgrafı:
“Kürtlük ve Türklük bir bütündür. Birbirlerinin öz kardeşi ve din kardeşidir. Her iki toplum için vatan birdir. Kürtler vatanlarının kurtuluşu uğrunda şimdiye kadar Türklerle birlikte savaş safında kanlarını akıtmışlardır. Osmanlı ve İslâm topluluğundan ayrılmak, hiçbir zaman düşünce ve hayallerimizden geçmez.”

Ve Telgraftaki bu bölüm çok önemli bir nokta:

“Dünyanın sonuna kadar bu topluluk içinde yaşamak kararındayız. Bundan ötürü, gerek adı geçen Şerif Paşa ve gerekse onun isteklerine hizmet edecek herhangi bir zatın, açıkladığımız kararın dışındaki çabalarını, tam bir nefretle ret ve kaderimizi hükümetimize bağladığımızı bütün insanlık dünyasına ilan ederiz.”

Yani Kürt kardeşlerimiz, hiçbir şekilde Türklerden ayrılma gibi bir niyetimiz yoktur, her zaman onlarla birlikte savaşta da aynı safta yer aldık diyorlar ve aynı zihniyetteyiz diyorlar.

Ve Van-Hakkari halkının telgrafı:

“Osmanlı Devleti'nden ayrılmayı düşünecek kadar bilgisiz ve akılsız bir Kürt'ü bu bölgede aramak cahilliktir… Osmanlı hükümetinden daha adil bir hükümete, İslâm halifeliğinden daha güçlü bir dayanağa, Türklerden daha cana yakın ve iyi yürekli bir vatandaşa bütün dünyada rastlanamayacağını tarih ve genel savaşı tanık gösteren Kürtler, Şerif Paşa'yı protesto eder.”

Şu anda bu bölgede yaşayan kardeşlerimizde bu vatandaşlarımızın torunları ve aynı zihniyetteler.Ve meclisin bir celsesinde Bitlis Erzurum Kastamonu, Mardin, Muş, Siirt, Urfa, Pozan, Diyarbakır ve Van milletvekillerinin hepsi şu cümlelerin altına imza atıyorlar:
“Türk, Kürt bir kütle-i vahidedir (tek bir bütündür). Kürtler, hiçbir vakit Türkiye camiasından ayrılamaz ve bunu ayırmak için hiç bir kuvvetin tesiri yoktur.”

Şu anda da Güneydoğuda yaşayan Müslüman Kürt kardeşlerimiz de aynı zihniyetteler. Hangisine giderseniz gidin sorulduğunda aynı cevaplar alınır. PKK'nın bölücü ideolojisine en büyük darbeyi vuran ve hedeflerine ulaşmalarını engelleyen gerçeklerden biri de budur. Bu yüzden hiç boş yere tüm Kürtleri bölünme yanlısı gibi göstermeye çalışmasınlar. Biz topraklarımızı asla böldürmeyeceğiz, Kürt kardeşlerimizden de ayrılmayacağız.

Erkan Arkut

erkanarkut@yahoo.com.tr

 

Bu yazı toplam 614 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com