25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara12 °C
 • Antalya27 °C
 • İzmir21 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,710
  %0.40
 • Dolar
  3,0740
  %-0.33
 • Euro
  3,3468
  %-0.23
Aylin ÜNEK


Kürt Hikayeciliğinde ENWER KARAHAN

Kürt Hikayeciliğinde ENWER KARAHAN.
 
Okur olmak çok eğlencelidir. Beyin dinamolarımı harekete geçiren, harflerin oluşturduğu tümcelerin iç içe geçen labirentlerinde düşlerimi bir çıkış arayışına yönlendiren, zihnimi oradan oraya koşuşturan, satır araları  boyunca şekillenen  düşlerimi düşünceye yönlendiren  yazarları seviyorum.  Çünkü hem yazmak, hem de okumak kendimizle didişmektir çoğu zaman. Yazar pimi çeker, okur devreye girer. Edebiyatın aslı da budur. Bir köşe yazısı olmasına rağmen ‘Devlete Küstüm’ isimli yazının okurunda yarattığı etki de aynı nedenle dikkatimi çekti. Ve bende de ayrı bir çağrışım yarattı.
 
Derrida dahil çağın tüm eleştirmenleri edebiyatın ‘metinler arası’ olduğu görüşünü paylaşırlar.Yine de size bir sır vereyim; Mehmet Uzun’la başlayan Kürt Edebiyatı serüvenimde öğrendim ki, ‘satırlar arasındadır’ edebiyat. Satırların tam arasında… 

‘Belki, özellikle ben
 
insan hamurundan bir yapıda
 
yüzümle herkesin aynısıyım.’ Der, Mayakovski. Peki ya sonra, sonra? diye sorar Mehmet Uzun da. Sonra ne oldu?  Cevabı  yine kendisi verir: Yedi değil, yetmiş yedi başlı canavar doğdu! 
 
Edebiyata, yani hayatın kendisine satırların arasından bakmaya başladığımızda her tür kuram, kavram, ideolojinin kaynağının insan ve onun duyguları olduğunu görürüz. Özellikle Kürt yazarlarının  yıllar boyu savaşlar yaşamış, doğduğu toprakları terk etmek zorunda bırakılmış, zulüm görmüş, ezilmiş, görünen varlığını siyasetin o soğuk ve acımasız yüzüne dayamış aynı toprak insanının iç dünyasını edebiyat yoluyla resmederken gözler önüne serdikleri en çarpıcı  gerçek, duygular ve onların en naif yüzleridir. Bir başka yazımda da söz ettiğim gibi, duygular kılıflar içerisinde dış yüzeye farklı yansıyorlar, iç yüzeyde farklı yaşıyorlar. Kürt hikayeciliği okur açısından  bir kerelik okunmayla hazmedilebilecek, değeri verilebilecek türden hikayelere sahip değil.  Bazı yazarlara  en az ikinci okumada ancak  ulaşabilmeyi başardığımı itiraf etmeliyim. Her biri  keskin bir  zekanın ürünü olmakla yetinmiyor, bir simyacı bilgeliği de taşıyorlar çünkü. Her bir hikaye ince ince matematiksel işlemlerle örülü. Yazarlar okurla paslaşan hikayeler yaratıyorlar. Okura sorumluluk yüklüyorlar. Okurun  bu hikayeler ile bir derdi oluşuyor, ayrıca işlemlere tabi tutması gerekiyor. Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi…
 
Satır aralarını en iyi işleyen Kürt yazarlardan biri de Enver Karahan’dır. Aldığım yardımla Türkçe’ye çevrilerek okuduğum hikayelerin hemen hepsinin  modern çağın sonunun geleceğin çöküşüne tanıklık ettiğine, değişim kavramını olduğu kadar gelecek kavramını da çözülmeye uğratan bir hız tekniğiyle yazıldığını söyleyebilirim. Yazarın hikayelerinde gelecek ansızın geçmiş haline geliyor. Ve değişimler öyle hızlılar ki, okurda devinimsizlik izlenimi yaratıyorlar. Dün ile bugün arasındaki fark, en çok da Karahan hikayeciliğinin satır aralarında karşımıza çıkan ve kendimce sofistike bir yalnızlık dürtüsü adını verdiğim; son derece hassas, kırılgan ,  karmaşık ve kendi içerisindeki  dinamiklerden ayrışan bir duygu yoğunluğuyla fikir haline dönüşüyor.  Yazar adeta düşlerden örülü bir dünyada ,çok açık bir gerçeklik gözler önüne seriyor. Doğrusu kavramsal anlamı değil de, düz anlamı açısından baktığımda, yazarın gerçeküstü bir gözle ama aynı anda yaşayan, anımsayan bir bellekle de yazdığını söyleyebilirim. Bu hikayelerin beni en çok cezbeden yanı da, yazarın metnin üzerinde bir yerlerden  derin bir bilişle gözlediği anlatıcısına kahramanlarını yöneten bir anlatıcı serbestisini tanıması, bu yolla kahramanlarını da olaylar ve zamanlar örgüsünde bütünüyle özgür kılması oldu. Kahramanlar, bir akrobat gibi özgürce bir satır arasından diğerine bazen alt, bazen de üst gezinmeler yapıyorlar. Yazarın sıkça baş vurduğu sembol ve izlekler ise, hikaye içerisinde hem anlatıcının hem de kahramanların bazen devre dışına çıktığı, ama bir o kadar da o sembol ve o izleklerin adeta yalnız başlarına birer anlatıcı ve birer kahraman oldukları anlar yaşıyorlar.
 
Genel olarak Kürt edebiyatında gözlediğim doğayla insan ilişkisi, Karahan hikayeciliğinde de kendisine büyükçe bir yer açıyor. Yazarın, doğa betimlemelerinden yola çıkarak  kahramanlarının iç sesine aracılık ettiğini söylersem, sanırım büyük bir yanlış yapmış olmam. Burada, elbette yoğunluklu bir kültür dokusunun   hikayelerin tenine işlediğinden söz etmek gerek. Kürt kültürü, gelenekler, ananeler, insan ve doğa, insan ve toprak, inanış biçimleri, toplum hiyerarşisi  belirgin olmayacak kadar ince ve duyarlı bir biçimde okurun karşısına çıkıyor. Kısaca söylemek gerekirse, Karahan hikayeciliğinin bir toplumun anatomisini en çarpıcı biçimiyle ele aldığını söyleyebiliriz. O iki kavram;yani soyut ile somut, yazarın kalemindeki hünerle, oldukça zarif bir biçimde konumlarına sahip çıkıyorlar. Soyut anlatılar, ancak okurun eline geçtiğinde somutlaşıyorlar.
 
Elimde olmadan sorular sormak zorunda kalıyorum bu metinleri okurken:
‘Gerçek’ dediğimizin hangi gerçek olduğunu hangimiz biliyoruz?      
 
Siyaset de  böyle bir şey değil mi?

Bu yazı toplam 3146 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com