27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul12 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya24 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,658
  %0.91
 • Dolar
  3,1071
  %0.67
 • Euro
  3,3928
  %0.75
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


Küme Düşürme Kararı Çıkmaz,Çıkmamalı!

15 Mart 2010 Pazartesi 15:43

        Tam da tatil edilen Bursaspor maçının tescili ile ilgili Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun Salı günü yapacağı toplantısından çıkacak olan kararını beklerken, kırmızı-yeşilli ekibimizin İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile İstanbul'da oynadığı deplasman maçında taraftarımızın 87'dakikada maçın hakeminin yanlış bir kararıyla gelişen pozisyonda golü kalesinde görmesi sonucu Sahaya girmesi aynı sezon içerisinde bir maçımızın daha yarıda kalarak tatil edilmesine yol açtı.

        Bu tatil kararı ile büyük bir tehlikeyle, küme düşme tehlikesiyle karşıyayız şimdi. Tatil edilen bu iki maç nedeniyle federasyon yönetim kurulu takımımıza 3-0 hükmen mağlubiyet kararı verirse,takımımız Futbol Müsabaka Talimatı'nın 20. maddesi gereği bir alt lige düşürülebilir.

Peki şimdilerde herkesin ağzına pelesenk ettiği o meşhur 20.madde ne diyor? Futbol Müsabaka Talimatı'nda, güvenlik nedeniyle müsabakaların tamamlanamamasını içeren 20. madde şöyle;

 Müsabaka hakemi;

a) Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin ayrı ayrı veya birlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde bulunmaları, kavgaya sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayısıyla müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,

b) Seyircilerin taşkın ve edebe aykırı hareketleri ile birlikte müsabakaya müdahaleleri sonucunda müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması, hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder. Bu hallerde TFF Yönetim Kurulu, ihlali gerçekleştiren takımlardan birinin veya her ikisinin hükmen yenik sayılmasına ve ayrıca olayın durumuna göre galibiyet halinde verilen puan kadar puan tenziline karar verebilir. Eğer müsabaka eleme usulüne göre düzenlenmişse, takım bu müsabakalardan ihraç edilir ve ertesi yıl aynı mahiyetteki müsabakalara katılamaz. Play-Off sisteminde oynanan müsabakalarda ertesi yıl aynı mahiyetteki müsabakalara katılamama kararı verilemez. 

 TFF Yönetim Kurulu, 

 Öngörülen tüm durumlarla ilgili olarak karar verirken, müsabakanın hakemlerinin, gözlemcilerinin, temsilcilerinin, Merkez Hakem Kurulu ve Temsilciler Kurulu Üyelerinin, Disiplin Müfettişlerinin ve ilgililerin raporlarını ve her türlü delili göz önünde bulundurur. 

TFF Yönetim Kurulu, yaptığı değerlendirmede, maçın tatil kararlarını uygun görmediği takdirde, maçın tekrarlanmasını veya yarıda kaldığı anki sonucu ile tescil olunmasına karar verebilir.

Bu maddede belirtilen sebeplerle aynı sezonda ikinci kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımlar, bulunduğu sezonda müsabakalardan çıkarılarak, bir alt lige düşürülür ve bu takımla müsabakası olan takımlar müsabaka yapmaksızın hükmen galip sayılırlar. Bu durumda olan takımların takip eden sezonda müsabakalara alınıp, alınmaması konusunda TFF Yönetim Kurulu karar verir. Alt lig bulunmaması halinde kulüpler bir yıl (sezon) müsabakalara alınmazlar.''

 

20.madde böyle diyor,o bir kenara bazı önemli ayrıntılara bir göz atalım.

         Daha bir hafta öncesinde oynayacağı lig maçı yarıda kalan,olaylarla hakketmediği bir şekilde gündeme gelip üstüne üstlük ''3 maç tarafsız sahada seyircisiz maç'' oynamaya maruz bırakılan bir takımın taraftarının içinde bulunduğu psikolojik durumu göz önüne almayan bir zihniyette olan maçın hakemi hiç mi suçlu değil? Bu maç hakem tarafından devam ettirilemezmiydi? Soyunma odasına giren bir hakem bir daha çıkamaz diye bir kuralmı var? Var da bizmi bilmiyoruz? Yoksa ''üzüm üzüme baka baka''mı kararıyor? 1 hafta önce Bursa Maçının hakemi Kamil Abitoğlu,bu hafta Hüseyin Göçek bir kentin ve o kentin takımını kaderiyle oynamaya çalışıyor.

        Bir kere Maçın hakemi Hüseyin Göçek'i Diyarbakırsporlulara sormaya gerek yok.

Çünkü onu her diyarbakırsporlu çok yakından tanır.Atandığı her maçımızda rakibe karşı yanlı kararları,Diyarbakırspora karşı inanılmaz önyargılı bir hakem olduğunu herkes bilir.Bank Asya liginde yönettiği ceza almamıza neden olan manisaspor maçında da baş aktör yine Hüseyin Göçek'ti.

       Hüseyin Göçek, Güvenlik sağlandığı halde neden maçı tekrar devam ettirmedi? soyunma odasına girdikten 10 dakika sonra güvenlik sağlanmış,sahadaki seyirciler tekrar tribündeki yerlerine dönmüşlerdi,hatta bir kısım taraftarımız stadyumu terk etmişlerdi bile işte o anda hakem kalan 3 dakikayı çok rahat bir şekilde oynatabilir,Diyarbakırsporda ciddi bir yaptırımla karşı karşıya kalmak zorunda bırakılmazdı.

      İstanbul Valisi sayın Muammer Güler'in ,maçın hakeminin maçı devam ettirmemesi ile ilgili maç sonrasında adeta feryat eder gibi açıklamalarına şahit olduk.

      Vali Güler'in açıklamları bile hakemin ne kadar art niyetli olduğunu gözler önüne seriyor zaten. Vali Güler, şimdiye kadar Olimpiyat Stadı'ndaki maçlarda 300 civarında polisle tedbir alınırken, bu maçta 950 kişilik polis gücüyle tedbir aldıklarını, sahanın içinde 325, sahanın dışında da 625 kişiyi görevlendirdiklerini ifade ederek, ayrıca sahanın içinde 200 kişilik özel güvenlik ekibinin görev aldığını anlatarak, Sahaya giren 20-25 kişilik bir grubun da sahanın ortasına gelmeden güvenlik güçlerince enterne edildiklerini ifade eden Güler; hakeme, rakip takım veya ev sahibi takımı futbolcularına, diğer görevlilere veya güvenlik görevlilerine yapılmış hiçbir fiziki saldırı olmadığını söylüyor.

      Sayın İstanbul Valisi Muammer Güler'in açıklamalarının en can alıcı yeri ise maçın hakemine maçı kaldığı yerden devam ettirmesi yönündeki çabası olmuş.

Sayın Güler' 'Hakem, hemen olayın akabinde soyunma odasına gitmiş ancak o sırada hem saha güvenlik amiri hem futbol federasyonu temsilcisi, hem kulüp başkanları ve daha sonra da bize intikal ettikten sonra il emniyet müdürümüz ve şahsen ben, hakeme can güvenliği yönünden futbol müsabakasının devamını engelleyen hiçbir husus olmadığını ve her türlü güvenlik önleminin sağlandığını ifade etmemize rağmen hakem burada maalesef aceleci davranmıştır diye düşünüyoruz. Yani 'Bir defa soyunma odasına girdim ben artık çıkıp maçı oynatamam' şeklindeki yaklaşımını abartılı bir değerlendirme olarak görüyoruz. Daha önce bu konuda herhalde bir takım prensip kararlarının alındığı ifade ediliyor. Futbol oyun kurallarında böyle bir karar yok. Hakem burada maçın devamını engelleyecek can güvenliği yönünden bir husus olmadığını görüp bu maçı oynatabilirdi. 3 dakikalık bir bölüm kalmış, kendisine her türlü teminat verilmiş. Kaldı ki Diyarbakırspor ile ilgili bu kadar spekülasyonun yapıldığı bir ortamda yeni bir spekülasyonu ortaya çıkarılacak yaklaşımdan kaçınılması gerekirdi. Tekrar ediyorum. Aceleyle alınmış bir karar olarak değerlendiriyorum. Hakemin maçı o anda durdurması ne kadar doğru? Doğruysa kendisine her türlü güvenlik önleminin sağlandığı konusundaki ifadeye rağmen, kulüp başkanlarınca, futbol federasyonu temsilcisine, saha güvenlik amirince ve il emniyet müdürü ve valilikçe, bu kadar teminat verilmesine rağmen tekrar çıkmak istemeyişini doğrusu yadırgadığımızı ifade etmek isteriz.'' Diyor.

       İşte!Devletin Valisi bu kadar duyarlı iken sıradan bir hakem olan Hüseyin Göçek,tüm çabaları ve iyi niyet söylemlerini kulak arkası edip maçı kaldığı yerden devam ettirmiyor. Burada da takdir siz kamuoyunun ve okuyucularımızındır.

 

Şimdi T.F.F yönetim kurulunun önünde 3 seçenek var

      TFF Yönetim Kurulu, yapacağı değerlendirmede, müsabakanın hakemlerinin, gözlemcilerinin, temsilcilerinin, Merkez Hakem Kurulu ve Temsilciler Kurulu Üyelerinin, Disiplin Müfettişlerinin ve ilgililerin raporlarını ve her türlü delilleri göz önünde bulundurarak hem Bursaspor maçı,hemde İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçının tatil kararlarını uygun görmediği takdirde, maçın tekrarlanmasını veya yarıda kaldığı anki sonucu ile tescil olunmasına karar verebilir.

       İki maçı birbirinden ayırıp,değerlendirmesini ayrı ayrı yaparak farklı karar alabilir.

       3'üncü ve en korkulan karar ise ,iki maçımız hakkındada hükmen mağlubiyet kararı verip,talimatların emrettiği şekilde aynı sezonda ikinci kez müsabakanın tamamlanamamasına sebebiyet veren takımımız hakkında, bulunduğu sezonda müsabakalardan çıkarılıp, bir alt lige düşürülürülmesidir.

      Bekleyip göreceğiz,umarım bu sezon çok mağdur olan ve keyfi karlara kurban giden takımımız feda edilmez.Alınacak kararların,verilecek cezaların neler getirip,neler götüreceğinin hesapları iyi yapılıp adil bir karar çıkması yönündedir.

      Saygılarımla.

Bu yazı toplam 7526 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
Çıkmaz üzülmeyin.
Emrah Alp
Başka bir kentin olsa bir gün tutmazlar böyle rezillikler çıkartan taraftarlar nedeniyle.Ama neyleyelim ki,şımartacaklar sizinkiler de bundan cesatret alıp dahada azacaklar.Hiç sorgulamayacaklar Türkiyenin ayrıcalıkları evlatları.Bizim takımımız kötü hiç galip gelemiyor.Seyircimiz malum en ufak olayda terör yaratıyor.(İyi niyetlileri ayrı bir yerde tutuyorum.)Para yok pul yok.Olaylar olmasada sezon sonunda ligde kalacağınıza inanıyormusunuz.Güldürmeyin,kendinizi kandırırsınız
16 Mart 2010 Salı 11:17
94.122.183.52
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com