25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,667
  %0.36
 • Dolar
  3,0794
  %-0.15
 • Euro
  3,3519
  %-0.08
Ramazan Kahramaner / Tv Futbol Yorumcusu - DİPFUD Bşk


Kulüpler Birliği Vakfı'nın Görüş ve düşünceleri

10 Ocak 2012 Salı 08:53

Bilindiği gibi 6222 sayılı yasa spor'da şiddet şike ve teşviki içeriyor.Şike ve teşviki içeren suçlarla ilgili ceza 5 ila 12 yıl arasında bir cezayı gerektiriyordu. Parlementodaki partilerin birlikte hareket ederk cezayı 1 ila 3 yıl arasına getirmeleri mahkemece istenen büyük cezaların da haliyle büyük oranı düşmüş oldu.

Ayrıca tutuklu bulunan 31 kişiden 8'inin bırakılmasıyla 23 tutuklu kalmış oldu.58. maddeye gelecek olursak, içeriğinde kulüp yöneticileri şike yapmışlar veya teşebbüs etmişler ise takımları bir alt lige düşürülür ibaresi bulunmaktadır.

Peki kulüpler birliği vakfının görüş ve düşünceleri ne yöndeydi, nasıl tavsiyelerde bulunmuşlardı ?

5 ocak 2012 tarihinde yaptıkları toplantıdan 18 üye'den Beşiktaş ve Ankaragücü oy kullanmışlardı.Geri kalanlar ise 11 e 5 muhalefet şeklindeydi.11'i  “Ligden düşüş olsun” 5'i ise düşme olmasın şeklindeydi.Bu 5 kulübün de iddianamede ismi geçen kulüpler olduğunu bilmek zor değil.Bu toplantı sonucu öne çıkan bazı açıklamalar şöyleydi;

“Küme düşme kaldırılmasın” , “şike yapan düşürülsün” , “sonsuza dek özerk federasyonun arkasındayız.” “Kim hata yapmışsa suçunu çeksin ortada bir eşitsizlik varsa bu giderilecektir.” “Futbol Federasyonu'nu tereddütsüz bir şekilde karar almaya davet ediyoruz     .” “Savunma almadan kişi ve kurumlara ceza verilmesi evrensel hukukla bağdaşmamaktadır.”  Başkan Yıldırım Demirören'in kısaca açıklamasını irdelersek, 58.maddenin değişmesini fakat ağır ceza konusunda top'u da futbol federasyonuna atmayı ihmal etmiyor.

Buna rağmen beklentilerin aksine kararlar öne çıktı.Parlemento'nun şike ve teşvik konusundaki tavrın tersi bir konum aldı sergiledi.

Bu nedenle de kulüpler birliği, parlementoya göre daha az yetkileri olmasına rağmen, daha farklı, daha sadakatli, daha kahraman ve daha erkekçe davranmışlardı.Federasyon da en az onlar kadar 58.madde ye sadakatli davranır, cesur davranırlarsa hukuk daha adaletli olur düşüncesindeyim.

Ramazan Kahramaner

Futbol teknik direktörü
Tv. Futbol yorumcusu

Bu yazı toplam 6720 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com