24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,096
  %-0.31
 • Dolar
  3,0747
  %-0.42
 • Euro
  3,3485
  %-0.27
Av.Bülent AKÇADAĞ


Kredi Kartı Yıllık Kullanım Bedeli Diyarbakırspor'a

20 Temmuz 2009 15:23

Değerli Okurlar;

Bildiğiniz gibi hemen hepimiz harcamalarımızı kredi kartı ile yapmaktayız. Ayrıca birçoğumuzda birden fazla kredi kartı da mevcuttur.

Bankalar ile tüketiciler arasında da kredi kartları konusunda birçok husumet söz konusudur. Bunların başlıcasıda bankaların tüketicilerden talep ettiği “Yıllık Kullanım Bedeli” adı altında ki harçtır. (ki bana göre bu haraçtır)

Talep edilen kullanım bedelinin hiçbir hukuksal zemini bulunmamaktadır. Bu nedenle bankaların doğrudan hesap ekstrenize yansıttığı meblağa itiraz etmeniz gerekmektedir.

İtirazınızı, kredi kartına sahip olduğunuz bankanın Genel Müdürlüğüne dilekçe ile  yapabilir ve/veya ilgili bankanın iletişim merkezlerini arayarak da bildirebilirsiniz.

Genellikle bu tür şikâyetlerde bankalar talebinizi reddetme yoluna gitmektedir. Bunun üzerine bağlı bulunduğunuz ilçe kaymakamlığında görevli Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak hukuk ve usule aykırı olarak kesinti yapılan bedelin iadesi için başvurabilirsiniz. Hakem Heyeti, bankanın konu hakkında savunmasını talep edecektir. Bunun akabinde genellikle kısa süre sonra banka kesinti yapmış olduğu meblağı tarafınıza iade etmektedir.

Diyarbakır insanı olarak hakkımızın ihlal edildiği durumlarda genellikle hukuki yollara başvurmayan bir yapıya sahibiz. Bu durumun sebebinin tembellikten mi yoksa yasalara duyulan güvensizlikten mi kaynakladığı apayrı bir tartışma konusudur. Ancak Bankaların sizlerden hukuk dışı uygulama ile kesmiş olduğu meblağlar özelde büyük görünmese dahi genelde çok büyük meblağlara tekabül etmektedir.

Örneğin sadece Diyarbakır için düşünelim. Varsayalım ki Diyarbakır’da 250.000 adet kredi kartı mevcut olsun ( Sokakta kredi kartı dağıtılması ve kişinin birden fazla kredi kartına sahip olması hali ile bu rakam daha da fazla olabilir) Bankalar kart sahiplerinden ortalama 40,00 ile 50,00 TL arasında kesinti yapmaktadır. Bu kesinti 40 x 250.000 = 10.000.000,00 TL (10 Trilyon TL) gibi astronomik bir rakama tekabül etmektedir.

Bu para tüketicinin cebinden çıkarak bankalara gitmektedir. Yine yukarıda belirttiğim gibi bu durumun yasal hiçbir zemini de bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılan kesintilere karşı hak arama yoluna başvurmanızı önemle tavsiye ederim.

Değerli Okurlar; benimde bir önerim olacak. Bankaların Yıllık Kullanım Ücreti adı altında “haraç” şeklinde topladığı meblağa bugüne kadar kayıtsız kalarak ödeyenlerin artık belirtmiş olduğum yol ile geri tahsil etmeleri ve bu meblağı Diyarbakırspor’a bağışlamalarıdır. Madem birçoğumuz bu ücreti gözden çıkarıyoruz o halde Bankaların sermayesine sermaye katacağımıza şehrimizin en büyük sembollerinden birine katkı sunalım. Yapacağınız tek şeyde bir dilekçe yazmak, Talep edilmesi halinde gerekli olan dilekçe örneklerini gönderebilirim.

Saygılarımla...

Av. Bülent AKÇADAĞ

bilgi@akcadaghukuk.com

Bu yazı toplam 1939 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com