1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Kötü Futbol. Aydınlanma!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kötü Futbol. Aydınlanma!

A+A-

Kötü futboldan belki de sadece Şenol Güneşin insan üstü gayretleriyle daha iyi futbola doğru evrilirken, iyi teknik direktör kötü oyuncu ya da iyi oyuncu kötü teknik direktör ikiciliğine son verecek, kesin, sonuç alıcı ve hemen yarından itibaren uygulanabilecek düşünsel adımlara ekmek su kadar ihtiyaç var.

 Bu evrimdeki ilk adım,zengin bir alan oluşturan tüm diğer insani ve insandışı özellikleri dışlayarak,aşağı sayarak ya da önemsizleştirerek,normatif(en iyi ya da ideal) insan kimliğini,sportif özü bakımından,'' Oyunu'' salt zihin ya da akıl olarak yeniden ve yeni olan her şeyle birlikte kurgulanmasıdır.

 İkinci adım, akıl ya da zihnin oyuncuyu dışlayıcı ve acımazsızca oyuncuya karşı konum almasını sağlayan, oyuncuyu kesin olarak oturduğu tahtından indiren ve sadece oyunun temel alındığı yeni bakış açılar kurgulanmasıdır.

 Oyunun kendisini, oyuncuya hiç bir inisiyatif bırakmadan oyncusuz kurgulanmasıdır ki bu da üçüncü adımdır. Bu adım çok önemli olan bir süreklilik alanını oyuncu ile oyunu özdeşleştiren,oyunu oyuncunun oynadığından ibaret varsayan örtüştürmeyi ortadan kaldıracak ve hem oyuncuyu hizaya getirecek hem de bu oyuna yabancılaşan taraftarı tekrar oyunun içinde kalmasını sağlayacaktır.

Kısaca, oyuncuyu ikincil eleman ilan etmeden, onu haksızca oturduğu tahtından bir darbe ile indirmeden kötü futboldan iyi futbol oynamaya doğru, küçücük bir bebe adımı bile atılamaz.

Oyun bir Müzik eserinin bütünüdür; oyuncu ise sadece bir nota.

Teknik adam Bestecidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT