23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara13 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


'Köhnemiş bu yapıyla, 2.Lig bile Bol Gelir'

22 Nisan 2011 Cuma 10:16

İşte zurnanın zırt dediği deliğe geldik veya dananın kuyruğunun koptuğu yerdeyiz. Artık ismini siz koyun, ne derseniz diyin. Bu nedenle eğri oturup doğru konuşmak lazım. Çünkü içi boşaltılmış boş bir çuval gibi veya ciğeri, bağırsaklarına kadar sökülmüş,  hatta talan edilmiş bir kulübün sonu ancak bu olabilirdi. Bunun ötesinde, bu şekilde bir kulüpten başarı beklemek, yazın kırmızı kar beklemekten farksızdı.

Bilinen bir gerçek vardı, Diyarbakırspor aslında yıllardır, kurbanlık koyun gibi, onun bunun elinde kalmıştı. Sorunu sadece “2.lige düştük kıyamet koptu” gibi değerlendirmeyin. Görüntü o kadar netti ki, herkes bu tabloyu çok net görüyordu, bir gün bu ipin ucu mutlaka kopacaktı. Çünkü köhnemiş, paspal  bir yapıyla, 43 yıldır bir arpa boyu yol alamayan bu kulübün sonunun hüsran olacağı çok önceden belliydi.

Özellikle son 2 yılda inanılmaz ciddi hasarlar verildi. Ama sadece 2-3 yılı ele alırsak asla doğru tespitler yapamayız. Aslında yıllar önce ipin ucu çoktan kaçmıştı. Elalem aya giderken, biz sadece kendi içimizde boş işlerle boğuşup durduk. Kulübün gerçek sorunları asla görülmedi, gelecek adına hiçbir ciddi çalışma yapılmadı. Yaralara sadece geçici pansumanlarla tedavi uygulandı. İşte o yaralar bugün maalesef kangrene dönüştü, olanlar gün ışığı gibi ortaya çıktı. Kulübün geleceğini, göz göre göre ehil olmayan, hatta art niyetli insanların eline teslim ettik. Bugün yaşananlar aslında dünün bir özeti gibiydi.

Sorunlar ve sonuçlar için bugün ağlayacağımıza, sızlayacağımıza, bu saatten sonra gerçek çözümler üretmek zorundayız. Yapılan yanlışları çok iyi tespit edip, neden-sonuç ilişkisini doğru olarak masaya yatıramasak, her zaman ki gibi havanda su dövmeye devam ederiz.

Bu işin vebalini götürüp sadece son yönetime bağlarsak, yine doğru tespitler yapmış olamayız. Bu şekilde sorunların derinine inememiş olacağımız gibi, karanlıkta dönüp dolaşıp duracağız. Bu nedenle sorunun özüne yani köküne inmemiz lazım. Evet, son gelen yönetim, çok ciddi, altından kalkılmaz çapta büyük bir yük bırakıp gitti. O yönetimin yanlışlarını ben şahsım en az 30 defa bu köşeden yazdım. Keza diğer arkadaşlarımızda bunu defalarca dile getirdiler. Bugünkü konumuz son yönetim değil, bundan sonra sonumuz ne olacak? İşte bu soruya yanıt arayacağız.

İnsanın dili varmıyor ama, belki de iyi ki de böyle oldu. Hani bir söz vardır, “Her şer'in sonunda, mutlaka bir hayır vardır”.  Kim bilir belki bu düşüş, Diyarbakırspor için büyük bir kurtuluş olacaktır. Çünkü bugünkü köhne yapıyla ve art niyetli bir yönetim tarzıyla ligin maskotu ya da maskarası olacağımıza,  3.ligde, hatta amatörde kalırız, bari geleceğimizi kurtaracak akılcı projelerle ilerisi için emin adımlar atılabilir.

Yapılan hataları burada tek tek ele almaya kalksak emin olun, koca bir roman yazmamız lazım. Bu nedenle çözüm için alternatif olabilecek rasyonel reçeteler oluşturmamız lazım.

Öncelikle yapılan en büyük yanlış, kulübün hiçbir alt yapısı ve temeli olmaksızın devamlı başarı beklendi. Henüz yüzmeyi bilmeyen birini okyanusa atarak, karaya çıkmasını bekledik. Gelecek adına, ilerisi için hiçbir çalışma yapılmadı. Hep bugünü düşündük, yarın bu kulübün sonu ne olacak, diye kimse aklını yormadı.

Ayrıca çağın çok gerisinde kaldık. 43 yıllık mazisi olan bu kulübün, 5 kuruş geliri yok. Bugün amatör liglerde bile mücadele eden bir kulüpten çok daha geri durumdayız. Süper ligde kökleşmiş diğer kulüpleri şöyle bir ele alın. Hepsinin kendine göre, tesisleri, gelirleri kısaca bugün spor kulüpleri hepsi birer şirket mantığı ile varlıklarını sürdürüyorlar. Diyarbakırspor'un bırakın 3 kuruş gelirini, bugün kulüpte mutfak giderini karşılayacak, hatta 2 ekmek alacak kadar geliri bulunmuyor. Hal böyle olunca, bu şekilde, bu liglere çıkıp rezil olacağına, 2.lig bile bu yapıyla bol gelir bu kulübe. Bir sonraki yazımda, çözümler adına neler yapılmalı, bu konuyu ele alacağım.

Bu yazı toplam 5278 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
diyarbakırlılar iyi okuyun
zaza han
diyarbakırsporu bu hale getirenler jitemcilerdi istanbulda sahaya inen adam ŞALVARLI OLANI YAŞAR BUYUKANITIN MANEVİ OĞLU HACI ORDU seyantepede öndüzencilik yapıyordu yaşar gidince oda giti
27 Nisan 2011 Çarşamba 11:01
85.99.24.228
,
recep aydın
suçlular apaçık bellidir

eski başkanlar ve bu başkanların yönetiminde görev alan HIRSIZLAR takım olmayan başka takımda kiralık oynayan oyunculara sahte evraklarla sözleşme yapılıp transfer parasların ı cebe indirmir bu HAİN lerson 5-6 yılda görev alan ları sogulamak lazım

özellikle adnan öktüren -ahmet göksu ve islam çetin dönemi
22 Nisan 2011 Cuma 11:55
85.98.245.128
Hak etmedikki!!!
hakan dost
Celal kardeşim her kelimene katılıyorum çok iyi analiz etmişsin. Biz ne seyirci olarak ne yönetim olarak hiç bir zaman süper liği haketmedik.Yani takım iyi olsa seyirci hak etmiyor.Ben herşeyin iyi olsa bile bu taraftar kültürüyle hiç bir yere gidemiyeceğimizi ve her yerde antipatik karşılanacağımıza eminim.Neyi nasıl düzelteceğiz çok merak ediyorum.Birileri infaz talimatını vermiş bu çok açık.Hani diyorlardı ya seçimde görüşürüz buyrun seçim geldi bakalım nasıl görüşülecek!Nasıl hesap sorulacak
22 Nisan 2011 Cuma 11:31
81.215.220.97
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com