22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır24 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara20 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Mehmet ASLAN


Kırmızı Pazartesi

22 Eylül 2011 Perşembe 11:16

“Kırmızı Pazartesi”, Marquez'le ilk tanıştığım kitaptır. Başladım ve bir solukta bitirdim. İstanbul'da Dicle Talebe Yurdunda kalıyorduk. Kitabın bende bıraktığı etkiyi iyi anlatmışım demek ki, yurttaki arkadaşlar da okudu.

Bu yazı kitapla ilgili bir yazı değil aslında. “Kırmızı Pazartesi” bir metafor sadece. Kitabı okuduğumdan bugüne yaklaşık 27, 28 sene geçmiş. Bu kadar sene sonra kitap yine meşgul etmeye başladı beni. Kaç zamandır kafamda dönüp duruyor. Bu günlerde yaşadığımız bir olay, bende doğrudan “Kırmızı Pazartesi” çağrışımı yapıyor. Çağrışımın sebebi Diyarbakır Sur İlçesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş.

Kitabın ana karakteri Santiago Nasar'dır. Santiago kim derseniz, O ölecek olan kişidir. Tıpkı Abdullah Demirbaş gibi göz göre göre ölüme yürür. Bu şekilde yazmak kolay değil… Bir insanın ölüme gittiğini söylemek kesinlikle etik değil. Ancak kalbi kararmış ve beyni örselenmiş bu kadar insan varken, anlatmanın başka yolu kalmıyor.

Santiago'nun adı bir namus meselesine karışmış, Başkanın adı ise bir fikir meselesine. Santiago'nun üzerine bıçağın gölgesi düşmüş. Yaşadığı kasabada bunu herkes biliyor. Eli bıçaklı iki delikanlı, kız kardeşlerinin iffeti için kasabadaki her kapıyı çalıp Santiago'yu sorarlar. Meslekten kasap olan gençlerin, bir namus meselesi için Santiago'yu aramalarını kimse yadırgamaz. Kasabalılar, kardeşlerin öldürmekte kararlı olduklarına bilmelerine rağmen sessiz kalırlar. Bu sessizlikle, ölüm fermanına açıkça onay verir ve olayı akışına bırakırlar.

Abdullah Demirbaş, birkaç yıldan beridir, "Herediter Derin Ven Trombozu" denilen bir hastalıktan muzdarip. İsveç, Avustralya gibi ülkelerde hastalığın tedavisi mümkün; ancak zamanında müdahale edilmezse yapacak bir şey kalmıyor… Yani Abdullah Demirbaş'ın üzerine de bıçağın gölgesi düşmüş.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin, yaşama hakkını düzenleyen ikinci maddesi, kişinin fiziksel varlığını sürdürmesini güvence altına alır. Bu madde, kendisini hukuk devleti olarak nitelendirilen çoğu ülkenin anayasasında düzenlenmiştir. Ancak, sözleşmeler ve anayasalar bazen süslü metinlerden ibarettir. Hayatın içerisine kolay kolay karışmazlar. Bu metinlerdeki hak, hukuk, demokrasi kavramları herkese nasip olmaz.

Voltaire; “düşüncelerinize katılmıyorum ama onları savunabilmeniz için hayatımı feda ederim” diyor. Ancak, bizim memlekette işler böyle yürümüyor. Sanırım biz Voltaire'i şöyle yorumluyoruz; “düşüncelerimize katılmazsanız hayatınızı feda ederiz

Kasap kardeşler, günün sonuna doğru evinin yakınlarında Santiago'nun izini bulurlar. Bıçakları çekip, deli gibi saldırırlar. Santiago, evin avluya açılan kapısının aralık olduğu fark ederek, kendisini içeri atmaya çalışır. Annesi, aralık kapıdan eve doğru koşan bıçaklı gençleri fark eder; ama oğlunu göremez ve hızla yetişerek kapıyı kilitler…

Arap çöllerinin demokrasi havarisi güçlü ve muktedir devletimiz, bıçağın keskin tarafını Başkanın gırtlağına dayayıp hayatını rehin tutmaya devam ediyor. Bir tarafta 450 yaralı, F16 uçaklarının korumasında gemiyle Libya'dan Türkiye'ye taşınıyor, diğer tarafta hastalığı bir ölüm hükmü gibi boynuna asılmış sehpaya yürüyen bir insan…

“Çok müessir bir olay, fevkalade üzüldüm” diyecektir belki de Sayın Cumhurbaşkanı… İş işten geçtikten sonra.

Hakimler ve savcılar, kağıtların üzerindeki yazılara atıfta bulunarak “merhumun yurt dışına çıkma yasağı vardı, ne yapabilirdik ki” diye savunacaklar kendilerini, belki savunma gereği bile duymayacaklar.

Siyasetçi; “biliyorsunuz biz elimizden geleni yaptık ama bürokrat laftan anlamıyor” diyecek…

Bürokrat; “ya yurtdışına çıkıp dönmeseydi, ya sicilimiz lekelenseydi” diye düşünecek… vs. vs. vs.

Ey bu işlerin müsebbipleri;

gerekçeniz ne olursa olsun bir insanın gırtlağına bıçağı dayayıp yaşama hakkına engel olamazsınız,

bir insanın düşüncelerine karşılık hayatını rehin alamazsınız…

Bu yazı toplam 11744 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com