22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir11 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aziz GÜLMÜŞ


Kırığın Duası

05 Nisan 2010 Pazartesi 15:44
Diyarbekirli kırığın biri yolda yürürken yerde tarihi henüz geçmemiş bir piyango bileti görür. Sevinçle bileti yerden alır ve başını göğe doğru kaldırarak başlar Allah dua etmeye ve yalvarmaya :

--- Bu bilete ikramiye çıxsın, imanıma içkiyi, esrarı bıraxacağam, beş vakit namaza başlayacağam, oruç tutacağam, piçax taşımiyacağam, fakirlere ve garibanlara yardım edecağam ! Camii yapacağam, bax gör kul nasıl oli ...!

Böyle söylene söylene giderken ayağı taşa çarpar ve büyük bir hızla yere düşer. Ayağa kalkar ve eliyle üstündeki tozları silkeledikten sonra başını göge doğru kaldırarak ağlamaklı bir şekilde:

--- Vermisen, verme ! ma niye iteklisen ?

Konu ikramiyeden açılmışken Xalê Hesso'dan bahsetmemek olmaz. Xale Hesso aslen Siverek'liydi. Diyarbekir'in bağlar semtinde bir kahvehane açmıştı. Kahvesi pek işlek değildi. Yani asabiliğinden dolayı herkesle kavga ettiğinden deyim yerindeyse “sinek avlıyordu”. Ben de onun en demirbaş müşterilerindendim.Sabah erkenden sınava giderken yol üstünde kahvesine uğrayıp bir çay içtikten sonra sınava girmeyi düşünüyordum. Kahvede benden başka hiç kimse yoktu. Benim yaşlarımda olan oğlu Sedat'la kahvehanede oturmuş sohbet ediyorlardı. Geçim sıkıntısından hep yakınırdı. Dönüp oğluna:

--- Bu hafta toto oynayacağam, tutturursam parayı almağa çuvalla gidecağam ! ondan sonra kapıya bir kamyon çekecağam ve kahveciliği de bırakacağam. dedi.

Oğlu Sedat:

--- Baba kamyona ne gerek var ? bir taksi alırsan ve ben taksicilik yaparım, kalan parayı da bankaya atar faizini yeriz. Kamyon büyük arabadır, bozulduğunda tamiri de pahalıya mal olur. Dedi.

Oğlunun bu sözleri üzerine Xalê Hesso öfkeden deliye dönmüştü:

--- Taksiye hergün sarxoş arkadaşlarını bindirip bol bol alem yapacağ ve bir tarafa vurup paramparça edecağsan O… çocuğu ! dedi.

Oğlu Sedat da ona karşılık verince kıyamet koptu. Kürsülerle birbirlerinin kafasını gözünü yardılar. Ben bir taraftan gülerken, diğer yandan da çevre esnafını çağırıp ayrılmalarını sağladım. Kavga nedenini soran esnaflara da konuyu anlatmakta oldukça zorlandım. Evet daha oynanmamış bir spor toto kuponu, kazanılmamış ikramiye ile alınacak kamyon ve taksi kavgası hafızalarımda henüz tazeliğini korumaktadır.

Şimdi söyleyin bakalım, Kamyon mu ? yoksa taksimi alalım tercih sizin.

Aziz GÜLMÜŞ
Eğitimci/Yazarhesso.jpg
Bu yazı toplam 7456 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com