28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya29 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,853
  %-0.09
 • Dolar
  3,1158
  %0.17
 • Euro
  3,3981
  %0.30
Celal GÜNEY


Kimse bu kulübü ağlama duvarına çevirmesin

28 Aralık 2011 Çarşamba 13:24

Diyarbakırspor hazin dolu günler geçiriyor. Borç gırtlağa kadar geldi, dayandı. Bundan sonra yönetimlerin hareket alanları çok kısıtlı.

Mevcut yönetim de maalesef bu sorunları tek başına aşamayacağını anladı ve onlarda bırakma kararı aldılar. Olaya objektif ve gerçekçi bakışlarından dolayı bu kararlarını olumlu bulduğumu belirtmek isterim. Çünkü sorunlar, boyunu aşıyorsa en doğrusu bırakıp, bu işi çözebilecek insanların önünü açmaktır.

Şimdi gelelim bundan sonra ne olacak sorusuna. Önümüzde bir kongre süreci olacak, tabi aday var mı yok mu belli değil. Benim burada üstünde durmak istediğim konu şu; Kimse bu kulübe iş olsun diye gelmesin. Bundan önce yaşanan çok vahim örneklerde  olduğu gibi, açıkçası Diyarbakırspor'da deniz bitti. Ne demek istediğimi sanırım herkes anladı. Yani yağlı kaymak devri sonra erdi.

Bu takım süper ligdeyken,  müthiş bir gelir var dı, üstüne üstlük bu gelirlerin yanında prestij, gündem de olmak veya medyatiklik vardı. Bugün artık o dönem kalmadı, kulübün 5 kuruş geliri olamadığı gibi, hem TFF,  hem de FİFA'dan dolayı yasaklı durumdayız. Diğer bir değişle sabıkalı gibiyiz.

Sözün özü bu sorunları aşmaya gücü yetmeyecek, maddi olarak, misyon ve lobi olarak bunları başaramayacak olan varsa, kusura bakmasın hiç bu işlere soyunmasın. Tabi biz burada sadece düşüncelerimizi ifade ediyoruz, karar elbette onların ve kongre delegelerinindir. Sonuçta bundan önce gelen özellikle son yönetimlerin durumları ortada. Bizim kimseye taraf olma gibi bir durumumuz zaten olamaz, sadece ve sadece Diyarbakırspor tarafıyız. Bu da en doğal hakkımız, sonuçta bu kulüple bir gönül bağımız var.

Özetle şunu söylemekte yarar var, kimse kulübü ağlama duvarına döndürmesin, "Biz yönetime geldik, bundan öncesi bizi ilgilendirmez" gibi bir yaklaşım işin başında yanlış olur, bu çok sakat bir düşüncedir. Böyle bir şey söz konusu olabilir mi?. Sen geçmişi kabul etmiyorsan, zaten daha işin başında yanlış yaparsın. Çünkü bugünkü sorunlar zaten geçmişten geliyor, bunları aşamazsan bu kulübü nasıl yöneteceksin?. Herkes sorunların geçmişten geldiğini biliyor, önemli olan bunları nasıl aşabiliriz, bu soruların cevabını, ya da çözümünü bilmiyorsan, sakın bu işlere bulaşma derim. Sırf kulübe başkan olmak egosu veya sırf isim yapma dönemleri artık kapandı. Diyarbakırspor 3.lige aday bir kulüp, açıkçası ortada ne bir isim ne de bir imaj da kalmadı zaten.

Elbette bu sorunları kimse veya hiç bir yönetim tek başına çözemez, bunu kabul etmek lazım. Fakat iş başına gelecek olanlar da hiç bir program ve çözümü olmadan hesapsız kitapsız bir şekilde karanlığa sakın düşmesinler. Bütçesini ayarlamdan kimse bu işlere kalkmasın.


Valiliklerin, bakanlıkların veya sivil otoritenin sağladığı kaymaklı maddi destekler veya papatya devri de artık yok. O yolları maalesef çoktan tükettiler. Yani o kaynaklar bugün artık kurudu. Bunlara güvenerek kimse yola çıkmasın, sonra "Bakın kimse yardım etmiyor, tek başımıza yapamıyoruz" şeklinde ortaya çıkıpta, dilenci edebiyatını kimse dinlemez.

Sonra şu da var, evet kulüpte kahvaltı, yemek, deplasman giderlerinin karşılanması elbette güzel. Fakat anlayamadığım olay şu, sırf bu giderleri çıkıpta kamuyoyunda anlatmak sanki bir minnetle yapılıyor havası yaratıyor. Kardeşim göreve gelmişsin yapacaksın, geçmişe karışmam, borçlara karışmam, transfer yasaklarını çözemiyorum,  gücüm yok, sırf kulüp kapanmasın ama ben kahvaltı ve yemek verebilirim mantığı başından beri yanlıştı.

Sorunlar çözülemeyecekse açıkçası gönlüm hiç elvermese de bırakın kapanırsa da kapansın. Bu şekilde sürüneceğine en güzeli ötenazi zaten.

Bu kulüp dünya kadar insanı sırtında taşıdı, bir çoğuna merdiven oldu, basamak rolü üstlendi. Bir çoğuna rant kapısı oldu, bir kısmına yedi sülalesine yetecek katkı yaptı. Ama maalesef bugün bu çınar yıkılmak üzere, birileri de halen isim yapmanın peşindeyken, bizde onları usülce uyaralım istedik, "O eski çınar kurudu, gücün varsa ya gel bir yol bul, ya da bir yol yap, gücün yoksa hiç bu işlere girme, perişan olursun"

Bu arada önümüzde ki hafta yeni bir yıla gireceğiz. 2012'nin umutların hep yeşerdiği, barış ve kardeşiliğin yılı olması temennisi ile herkese sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

Sağlıcakla kalın.

Bu yazı toplam 13699 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com