23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara13 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aziz GÜLMÜŞ


Kıloç Şeğo

09 Ekim 2008 12:54
 
       Doğuştan kafasının arka kısmı eğri ve sık saçları alnından aşağıya doğru neredeyse kaşlarına yapışıktı. Bu nedenle arkadaşı “Gurri Emin” tarafından “Kıloç” (Yani Boynuz) lakabı takılmıştı. Daha çocukluk yıllarında sık sık İstanbul’a kaçar aylarca eve gelmezdi. Gayri meşru işlere daha çocukluk yıllarında bulaşmış, profesyonel “Arpacı” olup çıkmıştı. Oysa çocukluğunun ilk yıllarında sessiz, kavgacı olmayan, futbol ile yakından ilgilenen Diyarbakır sporun antremanlarını kaçırmayan, yerde bulduğu gazete parçalarındaki futbol haberlerini bile büyük bir zevk ve heyacanla okuyan biriydi. Hatta birçok futbolcunun evvliyatını, futbola hangi takımda başladığını, daha sonra hangi takımlara transfer olduklarını bile yakından takip ederdi. Diyarbakır sporun maçlarına bilet alan büyüklerin, ceketlerinden tutarak aradan kaytarır, yada yüksek duvarlardan atlayarak (Kör Remo’ya yakalanmazsa) Çoğu kez de “Kör Remo” ya yakalanır, tüm yalvarmalarına rağmen dışarıya atılırdı.
 
        Yine Diyarbakır Sporun Üçüncü Ligde olduğu yıllarda Amasyaspor ile yaptığı bir maçta, duvara çıkar aşağıda elinde sopa ile bekleyen Kör Remo’yu görünce duvarın üzerinde maçı izlemeye başlar. Maçın heyecanına o kadar çok kaptırmış ki kendini, bir an duvarın üzerinde olduğunu unutur. İleriye adım atar atmaz yaklaşık 4 metre yüksekten yere düşer. Ağzı- burnu kan içinde kalmış bir vaziyette Kör Remo’yu atlatarak tribüne çıkar ve maçı sonuna kadar izler.
 
         Çocukluk yıllarında kışın sokakta oynarken üşümemek için ateş yakardık. Kıloç ayaklarını devamlı ateşe tuttuğundan, çorapları hep yanık olurdu. Şimdiki Bağlar göçmenler Caddesinin bulunduğu yer o yıllarda geniş bir araziden ibaretti. Sadece dağınık halde birkaç ev ve Belediyenin yapıp bıraktığı 15-20 tane temel vardı. Çocukluğumuz o temeller üzerinde oynamakla geçiyordu. Çünkü çamurun olmadığı tek yer temellerin üzeriydi. 20-30 metre ileride evleri olmasına rağmen tuvalet ihtiyacını evinde değil, temellerin altında giderirdi. Onu tuvaletini yaparken görmeyen kalmamıştı. Biri onu sorduğunda “Mutlaka Temellerdedir” derdik.
 
        Yine çocukluk yıllarında başka bir arkadaşla yaptığımız Liderlik kavga ve sürtüşmelerimizde hep benden yana tavır alırdı. Aramızdaki tek fark Onun Galatasaraylı, benim de Fenerbahçeli olmamdı.
 
        Gençlik dönemlerimizde yollarımız ayrıldı kıloç’la, ben “Devrimci”, o da “Arpacı” olmuştu. Sık sık hapis yattığından, yada gurbete (Yani kendi deyimi ile deplasmana) gittiğinden uzun süre görüşümezdik O yıllarda Diyarbakır Gençliği “Lümpen” diye tabir ettikleri, hırsız, esrarkeş, karı-kız peşinde gezen serserilerle mücadele ediyor, bazen onlara şiddet bile uyguluyorlardı. Bir seferinde arkadaşlar Kıloç’u yakalamış, kaba bir dayak sonucu ondan “Gayri meşru işlerle uğraşmama ve devrimci olma sözü” almışlardı. Kıloç onlardan 15-20 metre uzaklaşınca “hepinizin anasını ..im” diye küfredip kaçmıştı. 
       
        Onu kendime yakın hissettiğimden benden çekinmez tam tersine benimle şakalaşır ve çok severdi. Sohbetlerimiz esnasında “Abe dünya düşmanım olsun, devrimciler düşmanım olmasın” derdi. Nedenini sorduğumda “Yolda giderken, cebıne bomba koyarlar heç haberın olmaz boom..! havaya” bu sözleri üzerine bayağı gülmüştük.
 
        Daha sonraki yıllarda onu gördüğümde yanında çok zayıf, hasta görünümlü, yaşça kıloç’tan büyük biri vardı. “Kim diye” sorduğumda, adının “Karga Şeğo” olduğunu öğrendim. Anladığım kadarıyla eski kırıklardandı. Hap, esrar velhasıl her türlü ayak varmış onda da. Ama “Bıraxtım eski hayatı, namusli olduğ” diyordu. Diyarbekirli kırıkların rutin söylemleriydi bunlar. Güçten düşüp, eski performanslarını yitirdikleri zaman “Vallah bıraxtığ bu hayati, boş bışedır, soni yoğtır” diyorlardı. Hatta dönüp Kıloç’a nasihat bile veriyordu “Oğlım o kadar sene xırxızlığ yaptın, hani neyın var ? Ağlayanın mali gülene yar olmaz” Karga Şeğo haklıydı, ama bu sözlerine ne kadar sadıktı onu kestiremiyordum.
 
            Sohbetimiz sürerken Göçmenler caddesinde kalabalık bir heyetin oturduğumuz kahveye doğru geldiğini gördük. Bu heyetin Belediye Başkanı Ahmet BİLGİN’in seçim propaganda heyeti olduğunu fark ettik. Karga Şeğo, hemen Kıloç’a “gidip Ahmet BİLGİN’den para istemesini” söyledi. Kıloç Ahmet BİLGİN’e yaklaştı ve para istedi. Parayı alamayınca çaresiz yanımıza döndü. O sırada Kıloç’un para alamadığını gören Karga Şeğo ayağa kalkarak Ahmet Bilgin’e “Oğlım Ehmo Belediye Başkani olmışsan, ama adam olmamişsan” dedi. Anlaşılan “para ile adam olunuyormuş” bunu da karga Şeğo’dan öğrenmiştim.
 
       Kıloç yanımızdan uzaklaşınca Karga Şeğo ile baş başa kalmıştık. Ona “Kıloç nasıl biri ?” diye sordum. Aldığım cevap hayli ilginçti “Namussızın tekidir, işi gücü mılletten para istemağtır. Bak gine sinyale çığti” dedi. Birşey anlamamıştım. “Sinyal nedir ?” diye sorduğumda “Ondan, bundan para istemağ sinyalcilığtır” dediğinde yeni şeyler öğrenmiştim “İyi ama hiç olmazsa hırsızlık yapmıyor” dedim. Yine ilginç bir cevap vermişti “Yapami, hevuz olmiş” Havuz olmak Diyarbakır’ın argo söyleminde “İş yapamamak, güçten düşmek” anlamına geldiğini yine Karga’dan öğrenmiş, bayağı kültürüm artmıştı. Evet Kıloç “Hevuz Olmuş” bu nedenle “Sinyalcılığa” başlamıştı. Ondan üç, bundan beş alıp içki alır, sonra da bulduğu gölge bir yerde uyurdu. Uyandığında da idrarını altına kaçırdığından, pantolonunun kuruması için güneşte otururdu. “Eskiden bu caddenin horozidığ, şimde de tavoğ olduk” diyor, eski günlere olan özlemini dile getiriyordu.
 
           Yine ilikleri donduran bir kış gecesi, kıloç, zil zurna sarhoş. Eve gider. Kapıyı defalarca çalmasına rağmen kimse kapıyı açmaz. Soğuktan donacak neredeyse. Çaresiz karanlık ara sokaklardan Göçmenler caddesine yönelir. Kahve ve dükkanlar kapanmış sokakta kimsecikler yok. Doğruca Bağlar karakoluna gider. Kapıda bekleyen polis memuruna “Çoğ serxoşam, olay çıxarabılırem, beni bu gece nezarete koyun yarın sabah saat 7’de bırakırsız” der.Durumunu gören polis memuru :“Olur Şeyhmus gel” deyip onu nezarethaneye götürür. Kıloç Sabah yediye onbeş kala uyanır ve Polise nezarethanenin kapısını açmasını söyler. Polis memuru :“Üzgünüm Şeyhmus daha 15 dakikan var” diyerek geri gider. Kıloç bağırır, çağırır küfür eder ama nafile. Saat tam yedide kapıyı açan polis alaycı bir ifadeyle :“Buyrun Şeyhmus bey serbestiniz” der ve kapıyı açar. Kıloç: “Bi sığara al, bide 5 milyon ver yoksa çıxmam”dediğinde polis çıkmama nedenini sorar. “Başkomsere diyecağam ki bu poles benım cebımdeki bütün paralari aldi, heç suçım yoğti beni sebehe keder nezarete koydi” Şaşıran polis mecburen kıloç’un dediklerini yapar ve onu serbest bırakır.
 
           Bir defasında da kahvede Diyarbakırlı sivil bir polisle sohbet ediyordu. Ona :“Oğlım al beni götır, kur’en hekki için rütbe alırsan” Poliste Kıloç'a: “Ma niye sen oldın Alaettin Çakıcı ?” Kıloç hiç istifini bozmadan :“Ben de Kıloç babayam, get emniyette araştır hele bak kaç tene sabıkam var. Beni dünya tani oğlım” dediğinde polis susmuştu. Bir müddet sonra polisten bir sigara istedi. Sigarayı yaktıktan sonra :“hele baan 2 milyon ver bi bira alayım” Polis: “Param yok” dedi. Bu kez diğer polise :“Parlağ hele 2 milyon ver” dedi. Polis parayı verdi. Polisler arabalarına binerken Diyarbakır’lı olan polis : “Ne biçim babasan oğlım, polisten para isteyen babayı ilk defa gördüm” dediğinde “Bu Kıloç babanın kanunidır. Bu caddeye yıllarımızi verdığ, Sen kısa donla gezerken bız bağlar’ın çamuru ile mücadele edidığ “ dediğinde ben   Kıloç’un “Anti-çamur” mücadelesi sonucu aldığı ünvanın verdiği avantajları ne kadar ucuza sattığını düşünmeye başlamıştım.           
 
Bu yazı toplam 1650 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com