25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya20 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Yaşar İÇEN / Yazar ve Program sunucusu


Ki Zava Ki Zava

24 Eylül 2016 Cumartesi 01:52

Bazı sözcükler vardır insanı zıvanadan çıkarır.Duyduğunuz an tüyleriniz diken diken olur ve  içinizdeki canavar ,öküz ,cahil ,şirret tüm karekterler dışarı çıkmak için can atar.Son bir yıldır bir sözcük var ki ,her duyduğumda camı açıp İMDATTT diye çığlık atmak istiyorum. Bu suçlu sözcük ; Kİ ZAVA !! Bize ne kardeşim kimse kim. Gelinin mevzusu bu.O düşünsün zava ' nın kim olacağını .Cümle alemi neden katıyorsunuz bu duruma ? Sanki toplumsal bir olay gibi.Hepimiz elimiz kulağımızda  beklemiyoruz    " ki zava " olacak diye merak etmeyin. Anladınız sanırım konuyu.Mevzu abartılı düğün merasimlerimiz.Normalde dua edilmesi gereken bir durum.Bir yastıkta kocayın ,bol kısmetli ve huzurlu yuvanız olsun vs vs vs..İyi dilekler sunmamız gerekirken tüm kötü enerjimizi ve sözcüklerimizi yolluyoruz elimizde olmadan.Yaşanan kötü durumlar için  vücudun ve ruhun savunma hali sanırım bu yollamalar .Var mı böyle bir saygısızlık ya ?
Gecenin bir yarısı.Huzur ve sükunet kokusuna hasretsiniz.Günlerdir yatmıyorsunuz çünkü çocuğunuz hasta.Nihayet çocuğunuzu yatırıp parmak ucunda odanıza geçiyorsunuz.Derin bir ohh çekip başınızı yastığa koyuyorsunuz.Çektiğiniz o nefes bir anda hançer olup saplanıyor ciğerlerinize dışarıdan gelen seslerle.İşte o an siz siz olmaktan çıkıyorsunuz.Küfür ,beddua allah ne verdiyse ağzınızı doldurup yöneliyorsunuz balkona .Bir yandan da ağlayan çocuğu susturmaya çalışıyorsunuz .
Allah aşkına elinizi vicdanınıza , aklınızı başınıza koyun öyle hareket edin.Siteye gelin geliyor anladık  başımız üstüne.Kornalar eşliğinde uzun bir araç konvoyu nedir?Müzik ,davul , zurna, zılgıtlar, çığlıklar veeeee ki zava ki zava nidaları nedir ? Ya o havai fişeklere ne demeli ? Akıllara zarar.Yasaklandığından beri daha çok duyar olduk.O kadar çok atılıyor ki sayamıyorum adedini .Bu nedir ya ?El insaf  allah rızası için . Yaptığınız bu gürültüler sebebiyle beddua alıyorsunuz farkında mısınız ? Dini ,ahlaki ,vicdani hiçbir yeri yok bu saygısızlıkların .
Yatanı var ,hastası var ,bebeği var evlerin.Olmasa bile , insanlar mecbur değil bu curcunayı tüm hücrelerine kadar yaşamaya.
Ne çok seviyoruz gösterişi ve abartılı hareketleri.Üç kuruşluk yardım yaparız elli tane fotoğraf atarız sosyal medyaya.İnsanların mahçup bakışlarını ve açık ellerini görmek beni çok rahatsız ediyor biliyor musunuz ? ( bu konuyu bir gün özel olarak yazıcam ).
Evleniriz ,dünya alem tüm patavatsızlığımıza şahit olsun isteriz.Bunun içinde hiçbir kabalıktan kaçınmayız .Allah için yiğidi öldür hakkını yeme demişler.
Bu konuda çok doluyum çok .Neden mi ? Geçen kıştan kalma bir kırgınlık var yüreğimde.Geçtiğimiz kış şehrimiz adına acı ve gözyaşı doluydu.Şükürler olsun ki bitti.O dönemde bile patavatsız düğün merasimleri hiç hız kesmedi.İnsan şehrinin acısına böyle duyarsız kalabilir mi ? Kalmamalı.Umursamazlık ,bencillik ,duyarsızlık ,bananecilik insan ruhunun zehiridir.Bitirir ve tüketir vicdanı.
Bende severim içimdeki coşkuya ses verip eğlenmeyi .Fakat o ses insanların lanetini alacak şeyleri yap demiyor bana.
** TAŞKIN DÜĞÜN MERASİMLERİNE CİDDİ CEZALAR İSTİYORUZ .HEMDE HEMEN.HEMDE HEPSİNE .LÜTFENNNNN **
Siz siz olun ; beddua ile değil dua alarak başlayın evlilik maratonuna.
Bazen bir dua bin şerri def eder ,
Bazen bir beddua bin hayrı yok eder.

Bu yazı toplam 1118 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com