1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. Kent Yöneticileri Kurtulmasını İstemiyor
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

Kent Yöneticileri Kurtulmasını İstemiyor

A+A-

Diyarbakırspor'un gidişatı hayra alamet değil. Önce Süper Lig'den,daha sonra Bank Asya'dan düştü. Acil müdahale olmazsa önce 3.Lig'e,ardından da Malatyaspor ve Erzurumspor gibi amatöre düşerek tarihe karışacak.

Dünyada ve Türkiye'de bu düşüşü yaşayan tek kulüp Diyarbakırspor değil. Nice efsane kulüpler aynı sonu yaşadı. Ancak Diyarbakırspor'un durumu çok farklı. Diyarbakırspor'a birileri 'bile bile lades' yaptırıyor. Bölgede ve kentte siyaseten söz sahibi iki cenah ve onların kontrolündeki kent yöneticileri Diyarbakırspor'dan bir şeylerin intikamını alıyor. Bir taraf 'ben geçmişte çok yardım ettim.Ama sizler bana hak etmediğim tenkitlerde ve protestolarda bulundunuz' diyerek bir zamanlar yanından ayrılmadığı Diyarbakırspor'u gözden çıkarırken, bu siyasi cenahın yereldeki en büyük rakibi de Diyarbakırspor'u yüzde 60'tan fazlası genç olan kentte genç nüfüsü statlara çekerek kendi siyasi tabanı için tehlike görüyor.

Yani,”Diyarbakırspor devlet takımı. Devlet senelerce bu kulübü bize karşı kullandı. Biz şimdi neden bize karşı kullanılan bu kulübü kurtaralım?.Bırakalım da hayata dönmesin ve ölsün' havasında. Başka kentlerde olsa bu iki siyasi anlayışa da halk bunun bedelini ağır ödetir. Ancak Diyarbakır maalesef siyasi bir kent olduğu için yerleşik bir spor kültürü yok. Olan Diyarbakırspor'a oluyor. Siyasi çekişmelerin,yanlış hesapların faturası bu işte hiçbir günahı olmayan 44 yıllık çınara çıkarılıyor. 44 yıl önce büyük emeklerle kurulan ve 2000'li yıllara kadar kuruluş amacına uygun şekilde yürüyen Diyarbakırspor yok ediliyor. Kent yöneticileri, siyasiler, bu kentte söz sahibi olan kesimler 44 yıllık mazi toprağa karışsın istiyor,insanlar tribünlere gelmesin,gençlerin bizim gençliğimizdeki gibi bir Diyarbakırspor hayali olmasın istiyorlar.


Genç nüfüsün sosyal eğlencesinin olmadığı bu kentte Diyarbakırspor'un yok edilmek istenmesinden dolayı heyecan bitmiş durumda. Bugün bu yanlışı yapanlara bu halk hesabını sormasa bile tarih elbette soracak.Bu hesabın ne şekilde kendilerinden sorulacağını, şu an spordan mahrum ettikleri gençlerin ileride kendileri için ne şekilde sorun olacağını,biraz mantıklı düşünen ve geleceği biraz tahmin edebilen herkes aşağı-yukarı tahmin edebiliyor diye düşünüyorum. Bu kulübü kaderine terk edenler düşünün bakalım,bu kente nasıl bir ihanet ettiğinizi kavrayacaksınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar