1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Kendi ayağına kurşun sıkanlar
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Kendi ayağına kurşun sıkanlar

A+A-

Anayasa değişikliğindeki, partilerin kapatılmasının milletin meclisine bırakılmasını düzenleyen ilgili madde birinci turdan geçti, ancak ikinci turda takıldı kaldı ve gündemden düştü, düştü düşmesine de, Adalet ve Kalkınma Partisinin gündeminden kolay kolay düşeceğe benzemiyor.

Bu tartışma önümüzdeki genel seçimlere kadar parti içinde tartışılıp duracak ve belki de bu olumsuz oy verenler bilinmez kısa bir süre sonra partiden ayrılacaklar. Yalnız insanın aklına bir soru daha geliyor, sormadan edemiyoruz. Barış ve Demokrasi partisi bu maddenin oylamasına katılmadı, acaba daha önceki oylamalarda söz konusu maddeye olumsuz oy verenler, geçmiş maddelerde de olumsuz oy verdiler mi, geçerli oyu Barış ve Demokrasi Partisinden mi alıyorlardı. Onlar oylamaya katılmayınca bu durum su yüzüne mi çıktı, takke düştü kel göründü mü gibi soru işaretleri insanın aklına gelmiyor değil.

İktidarda olan bir parti, demoklesin kılıcı gibi sürekli kapatma ile karşı karşıyayken, böyle bir risk sürekli başlarının üzerinde yerini korurken, partiye mensup milletvekillerinin olumsuz oy vermesi, kişinin kendi ayağına kurşun sıkması veya intihara teşebbüs etmesi gibidir. Adalet ve Kalkınma Partisinde Milletvekili adaylıklarının hangi süreçten geçtiği ve kimlerin bu seçimde müdahil oldukları yeniden göz önüne alınmalıdır diye düşünüyorum.

Taşıma suyla değirmen dönmez, değirmeni döndürmek isteyenler bileklerine müracaat etmek zorundadırlar. Türkiye'de ağırlıklı olarak milli görüşçüler(Muhafazakârlar), milliyetçiler, solcular, sosyal demokratlar ve yağmur bulutu nerede ise tarlasını oraya taşıyanlar siyasi arenada yer almaktadır. Rahmetli Turgut ÖZAL dört eğilimi birleştirecek bir potada eriteceğim diye çalışmalar yaptı, Anavatan partisinin yerinde yeller esiyor şimdi, evli evine, köylü köyüne gitti. Adalet ve Kalkınma Partisi bu yolla bir taban oluşturabilir miyim diye gayret sarf ediyor ama bu su yoğurt olmaz, maya tutmaz. Şöyle bir anket yapsınlar bakalım nasıl bir sonuç alırlar, Adalet ve Kalkınma Partisi kapatılsa ve yerine yeni bir parti kurulmazsa oyunuzu kime verirsiniz diye sorulsa, büyük çoğunluğu Saadet Partisine geçecektir, çünkü en yakın Parti Saadet Partisidir.

Adalet ve Kalkınma Partisinin işi zor, kendi milletvekillerini, ikna edemeyen bir partinin milleti ikna etmeye çalışması oldukça zor olması gerekir. Millete güvenenleri ne yazık ki vekilleri yarı yolda bıraktı ve birilerinin ekmeklerine yağ sürdürdüler, zil çalıp oynamalarını sağladılar. Adalet ve Kalkınma Partisinde partisinin başarısını istemeyen milletvekillerinin varlığı, referandumda da istenen sonucu getirmeyebilir. Milletin nezdinde çatlak görüntü veren bir parti milletten referandum için oy isterken ne diyecek acaba, bazı arkadaşlarımızın kafalarına yatmadı diyemeyeceği aşikâr veya bazı arkadaşlarımız bizden farklı düşünüyor onları ikna edemedik siz bizi daha iyi anlarsınız mı denecek millete.

Adalet ve Kalkınma Partisinin bu çatlamayı yaşamaması gerekirdi, çatlama başladıysa en kısa zamanda tamir edilmezse, sızıntı çoğalır ve güvenin yitirilmesine yol açar, genel seçimde de bunun yansımaları ortaya çıkacaktır.

Saygı ve Selamlarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT