1. YAZARLAR

  2. Recep ESER

  3. Kenan Babacan'ın basketbol ordusu
Recep ESER

Recep ESER

Yazarın Tüm Yazıları >

Kenan Babacan'ın basketbol ordusu

A+A-

Geçen hafta sonu Diyarbakır basketbolüne büyük emekler vermiş olan sevgili Kenan BABACAN kardeşim, okulu olan ve Diyarbakır'ın Bağlar İlçesinde bulunan Çelebi ESER Ortaokulunun kız basketbol takımı seçmelerini yapacağını belirterek seçmelere beni de yanında görmek istediğini belirtti. Bende bu davet karşısında büyük bir memnuniyet duyarak oğlum Alper ile katıldım. Gitmeden önce sanırım en fazla 25-30 kız olur diye düşünüyordum. Okulun bahçesinde 70'in üzerinde kız çocuğumuz seçmeler için geldiğini görünce hem şaşırdım hem de böyle büyük bir katılımdan dolayı basketbol ve Diyarbakır adına büyük bir sevinç yaşadım. Çocuklar bizleri görünce etrafımıza doluştu. Basketbolü ne kadar sevdikleri ve basketbole ne kadar aç oldukları adeta gözlerinden okunuyordu. 

Kenan hocam hemen hazırlıklarını yaptı ve okul bahçesinde bulunan sahada kızlarına sahaya kurduğu kukaların arasından nasıl geçeceklerini, nasıl el değiştirip stop yapıp şut atacaklarını ve daha sonra neler yapacaklarını tek tek anlattı. Bu drilleri daha önce Beden Eğitimi derslerinde çocuklara göstermiş olduğunu dile getirdi. Ve bu hareketleri yapmalarını istedi. Hepsi de tamam diyip 1-2 örnek gösterimden sonra 5'er kişilik guruplar halinde sahadaki yerlerini aldılar.

Saha demişken sizlere biraz sahadan ve potalardan bahsedeyim isterseniz. Saha okul bahçesinde bozuk bir asfalt zeminden oluşmakta. Asfaltta yer yer küçük çukurlar oluşmuş, saha çizgileri görülmeyecek bir hal almıştı. Potalar ise demirden oluşan silindir bir demir üzerine monte edilmiş demir panyaya bağlı demir çemberlerden oluşmuştu. Panyanın boyalarının soyulmuş yer yer paslanmış 2 potadan oluşan bir küçük bir saha yapılmıştı. Bizim için bir şey ifade etmiyor ama onlar ve okul için çok şey ifade eden bir saha.

Kızlarımız ise her biri kendi eşofmanları ile gelmişti. Kimi eşofman bile bulamamış bir tabiri caizse üzerlerine ne bulmuşlarsa geçirmişlerdi. Bazı kızlarımızın ayaklarında spor ayakkabısı bile yoktu. Ne giymişlerdi ayaklarına dersiniz? Ayaklarında babet diye tabir edilen ayakkabılar vardı. Evet bu şekilde seçmelere gelmişlerdi. Ama hepsi basketbol ve spor aşkı ile doluydu.

Çocuklar seçilmek için adeta birbirleri ile yarıştılar. Kenan Hocam, oğlum Alper ve ben her birini 2 defa bazılarını 3 defa denedik. Sonuç itibari ile 30 tane kız seçildi. Bu konuda benimde bilgilerime başvurdu sağ olsun.

Sordum Kenan Hocama okul mevcudun kaç diye? 3.500 civarında cevabını alınca şok oldum adeta. Bir ortaokulda 3.500 civarında öğrenci. Kız öğrenci sayısı 1.800 lerde olduğunu ikinci soruda öğrendim. 1.800 civarındaki kız çocuğunu tek tek denediğini ve 70'in üzerinde kızların seçmelere katıldığını söyledi. Bunlar Diyarbakır için büyük rakamlar. Boşuna mı ordu diye bahsediyorum sanıyorsunuz. İleriki dönemlerde seçilen 30 kızımız içinde en az 3-5 kızımız büyük yollar kat edecek ve isimlerinden de sıkça söz ettireceklerine benziyorlar. Ogün orada rahat 3-4 tane kız takımı çıkar dedim kendi kendime. Çünkü Diyarbakır'da o potansiyelin olduğunu biliyordum ve bunu orada bir daha gördüm.

Çelebi ESER Ortaokulunda bir Beden Eğitimi Öğretmeni olan sevgili Kenan Hocam imkansızlıklar içinde bunları yapıyor. İmkan verilirse neler neler yapar kimbilir.

Şimdi gelelim eksikliklerimize. Diyarbakır'ımızın değerli yetkililerinden okulun bahçesine asfalt yapılmasını istiyoruz. Bu okulumuzun pota ihtiyacını karşılayacak veya bir şekilde temin edebilecek kurum, kuruluşlarımız veya imkanı olan iş adamlarımız yada takımlarımızdan 2 adet pota talep ediyoruz. Kızlarımıza eşofman, forma ve spor ayakkabı talep ediyoruz. Biliyorum ki bu sesi duyacak çok sayıda insanlarımız bulunmakta. Yardım yapacak güzel insanlarımızın benimle irtibata geçmeleri yeterli olacaktır.

Sevgili Kenan Hocama özellikle kızlarımızı spora yönlendirdiği için imkansızlıklar içinde yaptığı özverili çalışmalardan dolayı kendisine, yine Kenan Hocama ve spora büyük destek veren Okul Müdürümüz sayın Veysel GÜL'e Diyarbakır ve Basketbol adına sonsuz teşekkürlerimi iletiyor ve bu özverili çalışmaların herkese örnek olması diliyorum.

İMKAN VERİLİRSE TÜM İMKAZSILIKLAR ORTADAN KALKAR.

Herkese mutlu günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT