1. YAZARLAR

  2. Abdulkadir Nur GÖRDÜK

  3. KEMERLERİNİZİ BAĞLAYIN
Abdulkadir Nur GÖRDÜK

Abdulkadir Nur GÖRDÜK

Şair / Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KEMERLERİNİZİ BAĞLAYIN

A+A-
İnsanları memnun etmek çok büyük fedakarlıklar gerektirmiyor çoğu zaman. Ellerindeki haklarını hiçbir gerekçe göstermeden alıyorsun bir süre sonra lütufla tekrar veriyorsun, işte sana düğün dernek kurulması gereken bir durum. Hayatın her alanında var bu tür resimler.
 
Bursa-Diyarbakır arası uçak seferlerinin başlamasından bahsediyorum. Önceleri olan ancak sonra iptal edilen ve uzun süredir olmayan bu seferler 23 Mayıs 2015 itibariyle başladı. Cumartesi ve Pazartesi günleri olmak üzere haftanın iki günü karşılıklı direkt uçuşlar var şimdi. 
 
Yani bahsedilen Ülkenin en büyük tekstil, turizm ve kültür merkezlerinden olan ve nüfusu 3 milyona yakın Bursa ile Güneydoğunun en büyük illerinden aynı zamanda tarih ve kültür merkezlerinden, nüfusu 1.5 milyon olan Diyarbakır' dan bahsediyorum.
Başta Bursa-Diyarbakırlılar Kültür ve Dayanışma derneği olmak üzere her iki ildeki bazı derneklerin, ve kişisel çabaların sonucunda oluşan bu tabloya emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.
 
Başka birçok konuda Ülkenin gündemini tayin eden veya en azından meşgul eden iki önemli merkez arasında yapılacak olan uçak seferlerinin başlaması, bu iki ilde ve yakınlarında yaşayan insanların ulaşım konusuna getirilmiş kolaylık onları memnun etmiştir.
 
Uçakla seyahat etmemize rağmen iki merkez arasını 7-8 saate varan zaman diliminde katetmek günümüz hayat şartlarının hiç de kabul etmeyeceği türden bir durumdur. 
Daha önce yazdığım bu konuyu iedeleyen yazımda ana temayı teşkil eden görüş şu yöndeydi.Devlet ulaşım hizmetlerinin asgari ölçülerinde tasarruf yapamaz, ticari düşünemez ve kar amaçlı hesap yapamaz. 
Nasıl ki, üreticiyi desteklemek adına lazım olmasa bile belli bir miktarının devlet tarafından alınması ya da Taş kömürü ocaklarının veya benzeri Kamu İktisadi teşekküllerinin ayakta kalması adına zarar etmesi bilindiği halde kapatılmaması bu amaca yöneliktir.
 
Toprak ve tarla sahiplerini üretmeye ve çiftçiliğe yönlendirmek için toprağını ıslah etmesinden tutun hasat zamanına kadar çeşitli başlıklar altında desteklenmesi bu amaca yöneliktir.
 
Devletin vatandaşlarına verdiği bir çok ödeme bu başlıklar çerçevesinde görülebilir. Hasta bakım parası, engellilere hatta belli bir sınırın altında geliri olan ailelere verilen para, maaş, kömür, gıda, ev eşyası vs. gibi katkılar bu amaca yöneliktir.
Bu kadar sosyal çalışmanın olduğu bir ortamda doluluk oranı belli bir seviyenin altında kalıyor diye vatandaşın en tabii hakkı olan havayoluyla seyahat özgürlüğünü elinden almak adil ve demokrat bir sistemde kabul edilemez. 
Zira insanlar sadece gezmek ve eğlenmek amacıyla seyahat etmezler. Çok zaman seyahatlerin aciliyeti söz konusudur. Gerek iş gerek taziye, düğün, ölüm, yaz tatili, oy kullanma ve seçim görevi gibi benzeri alanlarda zorunlu gidişler vakidir. Bu gidiş gelişlerde erteleme mümkün olmaz ve bir an önce gidilecek yere ulaşılması mecburidir.
Bu açıklamalardan sonra Bursa'dan Diyarbakır'a 23 Mayıs 2015 Cumartesi günü yapılan ilk direkt uçak seferindeki yolcu sayısı, bu konuda en büyük çabayı gösteren Diyarbakır'lılar dernek başkanımız sevgili Şeyhmus Seviş başkanın ifadelerine göre 106 kişi olmuştur. 
 
Aynı günün karşı yönünden yani Diyarbakır'dan Bursa' ya gelen direkt uçak seferinde ise 114 kişi olmuştur. Uçağın kapasitesinin 148 olduğu ve ik sefer olması hasebiyle,  yolcu sayısı açısından hiç de küçümsenmeyecek bir sayıdır. İlerde giderek artacağı var sayılabilir. Çünkü, daha kimselerin haberi yoktur, yeterince tanıtım kampanyası yapılmamıştır. Bu işe sahiplenmesi gereken birinci sorumluluk bölgesinde olan siyasi çevrelerin, daha önem arzeden seçim çalışmalarından dolayı bu konuya ayıracak zamanları olmamış ve maalesef ilgilenilmemiştir. Bu ilgisizliklere alışkın bir bölgenin insanı olarak kendi göbeğimizin kendimiz tarafından kesilmesi gerektiğinin farkındayız.
Doluluk oranı ile ilgili sorun yaşandığı takdirde seferlerin kesileceği veya yakın illere taşınacağı gibi nahoş ve ayrımcı konuşmalar yapan, yazılar yazan birilerine rağmen böyle bir durumun yaşanmayacağına inancımız tamdır. 
 
Öyle bir durum olsa bile sefer iptali yapılmadan düşünülecek ve üretilecek çözümlerle halkımız uçaksız kalmamalıdır.Kaldı ki, kimse, havayollarının doluluk oranı tutsun diye hayatını seferlerde geçirecek değildir. 
 
Haftanın 2 günü olarak başlayan karşılıklı seferler inşallah haftanın diğer günlerine de yayılsın, insanlarımıza kolaylıklar getirsin diye umuyoruz.
 Gerek turizm ve gerekse iş gezisi yapmak isteyen misafirlerimizin daha rahat ve kolay ulaşım yapmaları hem bölge insanı hem de seyahat edecek misafirler tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. 
 
Teknolojinin bu denli ileri olduğu günümüzde bu ağın Yurdun hatta yurt dışının en ücra köşelerine kadar uzaması temennimizdir.
 
Bize düşen herkes tarafından bilinmeyen bu konunun mümkün olduğunca yaygınlaştırılması, duyurulması ve ilgili olabileceklerin haberdar edilmesidir.
Her ne kadar elimizden alınan bir hakkın tekrar iadesi olarak düşünsek bile, bu konuda emeği geçen bütün katılımcılara selam olsun.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT