24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,986
  %-0.40
 • Dolar
  3,0749
  %-0.41
 • Euro
  3,3513
  %-0.18
Aziz GÜLMÜŞ


Kelle Paça

18 Nisan 2009 11:42
QAFIK
 
                 Bizim orada bir köy var adı: Kürtçe Cıllin, Türkçe adını bilmiyorum. Bu köyde yaşayan insanların çok ahmak olduğu söylenir. Ama ben öyle demiyorum, saf diyorum… Bizim oralarda üretilen tüm fıkralar anında Cıllini’lilere yapıştırılır. Tıpkı tüm fıkraların Karadenizli veya Kürtlere yapıştırıldığı gibi…
 
                  Biliyorsunuz bizim Diyarbakır’ın hırsızları yani “Cepkesenleri” meşhurdur. Cıllinili bir köylü Diyarbakır’a gezmeye gelir. Gelmeden önce de kendi kendine : ”Yahu şu Diyarbakırlı hırsızların çok meşhur olduğu söyleniyor, hele şunlara bir oyun oynayayım” diyerek qafık dediğimiz ince kiremitlerden birkaç tane alır, cumhuriyet altını büyüklüğünde yontar ve boynuna astığı küçük keseye koyarak Diyarbakır’da o sokak senin, bu sokak benim anlamsızca gezinir. İyice yorulur ve bir kahvehaneye oturur. Masasına çay getiren garsona Kürtçe alaycı bir ifadeyle: 
--- peh, peh, peh …. bir de Diyarbakırlı hırsızların çok meşhur olduğu söylenir, sabahtan beri yanımda dört-beş altın olmasına rağmen bütün sokakları gezdiğim halde benden çalamadılar.
 
      Tam karşısında oturan müşteri gözlerini kısarak Cilliniliye:
 
--Ez dı diya vırra nım ew ê paxılate da qafık’ın oğlım qafık …!!! (Yalancının anasını ….im o koynunda sakladığın kiremit parçasıdır oğlum…!!!)
   
      Cillinili, adamın bu sözlerinden sonra apar topar kahveyi terk eder ve bir daha Diyarbakır’a gelmemeye yemin eder. 
      
KELLE PAÇA
 
        Cillinililer, Diyarbakır’a gelip alış-verişlerini yapıp, köye döndüklerinde köy oda ve meydanlarında birbirlerine hava atıp dururlar. “Bugün Diyarbakırda bir kelle-paça yemişim ki tadı hala damağımda” öbürü atılır : Valla geçen gün gittiğimde ben de yedim gerçekten müthiş…” Hayatında kelle-paça’yı görmeyen ve ne olduğunu da bilmeyen başka bir Cillinili anlatılanlardan çok etkilenir ve “Bir gün Diyarbakır’a yolum düşerse ilk işim şu kelle- paçayı yemek olacak” diye içinden geçirir.
 
          Bir müddet sonra Cillinili bu köylü Diyarbakır’a işi çıkar ve alış-verişini tamamladıktan sonra “Vallahi Kelle-paça yemeden köye dönmem” diyerek, kelle-paça yapan lokanta aramaya başlar. Dükkanların önünden geçerken de bir yandan da kontrol eder. Nihayet küçük bir dükkanda ayakkabı tamirciliği yapan adama takılır gözleri, dükkan sahibinin yumuşamak üzere suya bıraktığı köseleleri bizim Cillinili, kelle-paça sanıp dükkana girer ve boş bulduğu bir sandalyede oturarak kelle-paça siparişi verir.
 
           Dükkan sahibi gelen adamın saf olduğunu anlar: “Tamam sen otur ben getiriyorum” der ve hemen bitişiğindeki lokantadan bir tabak ve kaşık ile biraz ekmek alarak tekrar dükkanına döner. Yumuşamak üzere bıraktığı ayakkabı köselerinden bir parça kesip suyundan da biraz katarak adamın önüne koyar. Cıllinili zar zor bütün gücünü ve çenesindeki bütün kuvveti kullanarak köseleyi yer bitirir. Hesabı öderken de dönüp dükkan sahibine çok bilmiş bir ifadeyle:
-- “Sakın benim ahmak olduğumu sanma haaa..!!!, senin kelle-paçan hem iyi pişmemiş ve hem de tuzsuzdu ona göre” diyerek köyünün yolunu tutar. Büyük ihtimalle köylülerine de “çok iyi bir kelle-paça yediğini ballandıra ballandıra anlatacaktır.
 
 
ANARYA
 
                 Cıllinili Ali dayı… burnundan kıl aldırmaz, inatçı mı, inatçı bir adam, yani kafaya koyduğunu mutlaka yapan tam bir “aç kabadayı”… hani bizim oralarda derler ya: “Qulla tazi, tembur dıxwazi” tam da öyle biri…
 
                  Şehirde aldığı öte berilerini köy garajında bekleyen minibüsün şoför mahalline bırakır ve eksik kalan diğer eşyalarını almaya gider. Döndüğünde şoförün yanında başka birinin oturduğunu görünce acayip hiddetlenir. Hep şoför mahallinde oturmayı alışkanlık haline getiren Ali dayı, adama oradan kalkmasını söyler. Ama adam da tıpkı Ali dayı gibi inat mı inat … Nuh der, peygamber demez. Araya şoför ve köylüler girerek onu sakinleştirmeye çalışırlar. Ali dayı ısrarla şoföre:
--“Oğlum kaç yıldır şoför mahallinde hep ben oturmuyor muyum?,” Şoför: “Ali dayı bak en arka sırada yer var orada otur ne olacak?” der.
Ali dayı kendisine yalvaran şoföre:
-- “Tamam en arka sırada oturacağım ama köye kadar anarya gidersin tamam mı?” dediğinde genç şoför buz gibi donup kalmıştı.
Bu yazı toplam 2619 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com