1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Kelepirdir Demiştim
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kelepirdir Demiştim

A+A-

Kelepir takım demiştim; eminim hepiniz bıyık altından şöyle bir gülümsemiştiniz. Ama Antalyaspor daha aradan bir hafta bile geçmeden benim bu gülümsemelere neden olan tespitimi doğruladı. Üstelik Antalyaspor Fenerbahçe'den çok da farklı olmayan bir oyun anlayışıyla kendisi için mükemmel sayılacak bir skoru üretti. Size çok basit bir futbol sırrından sözedeceğim; bana göre modern futbolun en önemli icadı “ver-kaç”tır. Size tuhaf gelmesin, ver-kaç'ın icadından bu yana 70 yıl geçti. Ama hala Fenerbahçe teknik direktörü Vitor Pereira henüz bunun farkında değil. Çünkü o takımını ileriye taşımak için sadece Caner'in sol kenardan rakip ceza sahasına göndereceği toplardan medet umuyor. Bu oyun anlayışı 1960 model bile değil, kesinlikle 1940 modeldir.

Fenerbahçe bu oyun anlayışıyla bırakın Amedspor'a rakip olmayı, o Diyarbakır amatör liginde yeralan Yeni Sanayispor'a bile rakip olamaz. Yeni Sanayispor'un kendi liginde oynadığı futbol oyunu ile Fenerbahçe'nin Antalya'da oynadığı futbol arasında ne nitelik, ne futbol teorisi, ne strateji, ne de taktik düşünce açısından hiçbir fark yok. Diyarbakır amatör liglerinde bile artık terk edilen, uygulanmayan bu akıl dışı, çağdışı oyun hala Fenerbahçe'nin en vazgeçilmez değeri durumunda.

Bu Fenerbahçe'nin 9 Şubat'ta Diyarbakır'da oynanacak olan Amedspor maçına Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile birlikte sahaya neden 12 kişi olarak çıkmak istemesine şaşmamak gerek. TFF'nin Amedspor maçı oynanmadan bu maçı Fenerbahçe'ye hediye etmek üzere aldığı hukuksuz ve ahlaksız kararları neden bu kadar hızlı bir biçimde uygulamaya geçirdiğini de anlamak artık daha mümkün.

TFF önce maçın seyircisiz oynanmasına karar verdi. Sonra Amedspor'un, Amedspor oyunu açısından en değerli ve en stratejik oyuncusu olan Deniz Naki'ye 12 maç ceza verdi. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, yine hukuksuz ve ahlaksız bir şekilde 9 Şubat öncesi Fenerbahçe'nin Antalyaspor'la olan maçını 5 Şubat'ta oynatarak, Amedspor'dan bir gün daha fazla dinlenmesini sağladı. Bildiğiniz gibi Amedspor kendi ligindeki maçı 6 Şubat'ta oynayacak. Oysa TFF turnuva yönetmeliği yarışmacı takımların eşit şartlarda yarışacağını taahhüt ediyor. Futbol gibi ağır bir spor dalında bir gün daha fazla dinlenme imkanı bulmak ciddi bir imtiyazdır ve TFF herkesin gözü önünde ve gözünün içine baka baka Fenerbahçe'yi kolladığını dünya aleme birkez daha gösterdi.

Fenerbahçe futbol oyun ilke ve prensipleri bakımından, kelimenin tam anlamıyla, kağıttan kaplandır. Bilirsiniz; kağıt suyla temas ettiğinde hamurlaşır. Fenerbahçe'nin oyun mantalitesi Amedspor'dan üç gömlek daha aşağılarda bir yerdedir. Dolayısıyla Amedspor'un oyun olarak Fenerbahçe'den çekinmesi için hiçbir mantıklı neden yoktur.

Amedspor sakin ve soğukkanlı vakur bir tavırla hem Amed'deki maçı hem de İstanbul'daki maçı kazanabilecek potansiyele sahiptir.

Antalyaspor 4 atabiliyorsa, Amedspor'un kaç tane atabileceğini siz hayal edin!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT