1. YAZARLAR

  2. Berat ASLAN

  3. Kazanmaktan başka çare yok!
Berat ASLAN

Berat ASLAN

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kazanmaktan başka çare yok!

A+A-

A Milli Takım, 2015 yılındaki performansıyla geldiği Fransa'daki finallerde maalesef istenilen futbolu bir türlü veremedi. EURO 2016'da ne doğru kadroyu kurabildik ne gruptaki rakiplerimizi doğru analiz edebildik ne de geçmişte nasıl oynadığımızı hatırlayabildik. Hafızası olmayan bir takım haline geldik.

Takımda oynayan bir çok futbolcu oynanan her iki karşılaşmada da vasadı geçemediler.  Selçuk, Hakan Çalhanoğlu, Arda, Caner,Gökhan gibi yıldız futbolculardan EURO 2016'da daha iyi bir performans beklemiştik ama malesef takımlarında oynadıkları futbolun bile altında kaldılar.  Bana kalırsa oynanan futbolda sistem seçemedik. Fatih hoca belli bir oyun şablonu yerine defansta mücadeleyi, ofansta da kişisel performansları tercih etti en büyük hatada burdan başladı zaten. Bunun sonucuda diğer takımlar bizi rahat önlem alınan takım haline getirdi.  Gelelim Salı günü oynanacak Çek Cumhuriyeti maçına milli takımın bu maçı kazanmaktan başka çaresi yok artık.  Tur atlaması için herşey kazanmaklada bitmiyor tabiki. Milli takım nasıl tur atlar kısa bir inceleme yapalım; Türkiye'nin en iyi üçüncü olarak tur atlaması için öncelikle Çek cumhuriyetini yenip diğer grupların sonuçlarına bakması gerekiyor. 
A grubunda ev sahibi Fransa ve İsviçre'nin bir üst tura çıkması neredeyse kesinleşti.

 Son maçlarda  Romanya ve Arnavutluk arasında ki maçta Türkiye için istenen sonuç iki takımın berabere kalması.
Böylece Romanya 2 Arnavutluk 1 puanda kalacak. Eğer bu olmuyorsa Arnavutluk'un tek farkla kazanması bizim için gerekli sonuç. B grubunda oynanacak  maçlarda Türkiye'yi ilgilendiren en önemli maç ise İngiltere Slovakya maçı bu maçta İngiltere Slovakya'yı iki ve üstü skorla yenmesi bizim işimize yarayacak bir sonuç olacak.
C grubundaki maçta Almanya'nın Kuzey İrlanda'yı 3-0 ve daha üstü skorlarla yenmesi Türkiye'nin isteyeceği bir sonuç. Diğer hiç bir sonuç işimize yaramayacak.

En iyi üçüncülük için Türkiye'nin en umutlu olduğu grup E grubu çünkü bu grupta Belçika İsveç ve İtalya İrlanda maçları var. Bu maçlarda Belçika İsveç ile berabere kalıp yada yenmesi, İtalya'nın da İrlanda'yla berabere kalıp yada yenmesi Türkiye için büyük avantaj olacak.

Çünkü İrlanda'nın da İsveç'in de sadece bir puanı var eğer iki takımda galip gelemezse en iyi üçüncü bu gruptan çıkamayacak.

F grubu turnuvanın en karışık grubu. Hangi takımın birinci olacağı ve hangi takımın üçüncü olacağı belli olmayan grup F grubu. Bu grupta Portekiz Macaristan maçı ve İzlanda Avusturya maçları var öncelikle İzlanda Avusturya maçının kesinlikle berabere bitmemesi gerekiyor. Bunun yanında diğer maçta da Macaristan'ın Portekiz'i yenmesi şart.

Macaristan Portekiz'i yener Avusturya'da İzlanda'yı yenerse Türkiye'nin şansı artar. Ancak F grubundan büyük ihtimal en iyi üçüncülerden biri çıkacak gibi görünüyor.

Yani genel olarak grupları özetleyecek olursak, Pazartesi İngiltere'nin Slovakya'yı ve Salı günü Almanya'nın  Kuzey İrlandayı farklı yenmesi gerekiyor. Salı günkü bizim maçta Çek Cumhuriyeti'ni yenmiş isek, Belçika ve İtalya'nın  favori oldukları maçlarda İrlanda ve İsveç'e yenilmemelerini bekleyeceğiz. Eğer bu da  gerçekleşmezse F grubundaki en zor olasılığı beklemek zorundayız. 6 grupta en iyi üçüncü olarak 4 takım üst tura yükselecek.
Yukarıdaki ihtimallerden sadece ikisinin gerçekleşmesi Türkiye ye yeterli olacak. 

En iyi üçüncüler kontenjanından son 16 turuna yükselen dört takım, A, B, C veya D gruplarının liderleriyle eşleşecek. A Milli Takım, D Grubu'nu 3. tamamlar ve en iyi 4 üçüncü arasında yer alırsa, B grubunu lider bitirecek takımla eşleşecek.

Gruplarını üçüncü sırada tamamlayan altı takım arasından en iyi dört takım sıralanırken sırasıyla şu kriterler göz önünde bulundurulacak: 
1. En yüksek puan
2. En iyi gol averajı
3. Atılan gol sayısı
4. Turnuvadaki fair-play karnesi
5. Eğer bu dört kriter uygulandığında da eşitlik bozulmuyorsa, takımların UEFA ülkeler sıralamasındaki konumlarına bakılacak. Yani Milli takımın işi gerçekten zor ama umarım tüm şanslar Milli takımdan yana olur ve tur atlamayı başarırız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT