1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Katliam mı, Kaza mı?
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Katliam mı, Kaza mı?

A+A-

Dün saat 13.45 civarında gelen bir telefonla irkildim. Diyarbakır-Batman karayolu Yukarı Salat mevkiinde korkunç bir kaza meydana geldiği sözleriydi. Tuğla yüklü Tır, ile Siirt Seyahat firmasına ait yolcu midibüsü (yarım otobüs) kafa kafaya çarpışması nedeniyle olan katliam gibi kazada  maalesef biri bebek olmak üzere toplam 25 kişi hayatını feci bir biçimde kaybetti.


Haberin görüntülerini televizyondan izledim. Savaş alanını andıran manzaraya aslında alışığım ama televizyon ancormanleri ağız birliği yapmışcasına Trafik canavarını suçladılar. Ortada canavar var orsası kesin ama Canavar hangi kurum hangi kişi diyen yok. Hayatını kaybeden şöföre kesildi makbuz.
Trafik canavarı denince, sizin aklınıza ne gelir, kim gelir? Sizin aklınıza ne geliyor bilmem; ama trafik canavarı denince benim aklıma ilk önce karayolları geliyor.

Rakamlara inanamyacaksınız, geçtiğimiz yıl ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında tam 4 bin 41 kişi hayatını kaybetmiş. Tablo inanılmaz vahim boyutlarda. 21. Yüzyılda, teknolojinin dünyayı kuşattığı böyle bir çağda savaşı aratmayan bu tablolar insanı derinden üzüyor. Dün 25 ocağa ateş düştü. Yüreğimizden resmen kan damladı. Hükümetlerin zaman kaybetmeden artık bu konularda ciddi tedbirler alması lazım.


Gelelim feci kazaya peki, bu kaza nasıl meydana geldi? Sorumluları kimler, hemen şöförleri suçlamak ne kadar doğru, yolu yapan veya yaptıranların hiç mi kabahati yok. Diyarbakır Valisi Mustafa  Toprak'ın hemen yaptığı açıklamada dediği gibi acaba gerçekten de kaza nedeni hız mıydı? Bu, gerekçe olabilir ama kaza bölgesinde açıklama yapan vatandaşlar biraz farklı anlattılar Ancak röportajlarda bir sürücü korkunç kazanın tek nedeni olarak; Diyarbakır Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri göstermesi sorumluların kalabalık olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.


Bir uzman edasıyla yorum yapmak istemiyorum ama kazanın oluş şekli ve yol durumunu göz önüne aldığımızda  kazanın nedenini; kontrolsüz yol geçişi olarak değerlendirmemiz mümkün olabilir. Kısa zaman öncesinde Diyarbakır-Batman arası gidip gelenler bu yolun ne kadar tehlikeli olduğunu bilirler. Duble yol çalışması tamamlanan ancak kazanın meydana geldiği duble yol Salat bölgesinde tek şeride düşüyor. Sürücüler bu noktaya gelince gerçekten de büyük zorluk çekiyor.

Trafik günümüzün en önde gelen sorunlarından biridir. Ne kadar önlem alınırsa alınsın yine de belli kazaların meydana gelmesi toplumsal hayatın bir gerçeğidir. Bu nedenle, trafik her zaman çözülmesi ve düzenlenmesi gereken bir sorun olarak devam edecektir. Trafik sorunu ile mücadele bir devlet politikası olması gerekmez mi?
Kazada yaşamlını yitiren vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifalar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT