1. YAZARLAR

  2. Mahmut Şimşek

  3. Kalanlara selam olsun da, Giden kimdi, kim bilecek?
Mahmut Şimşek

Mahmut Şimşek

Siyasi Analist - Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kalanlara selam olsun da, Giden kimdi, kim bilecek?

A+A-

Canip Yıldırım ABİ'nin vefatının ardıdan bugün birkaç arkadaşla sohbette onu andık.
90 yıllık bir çınarı kısmen, Orhan Miroğlu arkadaş yazmasaymış kim vurduya,

"yaşamayan fail" olacakmış Kürdün, demokrasinin, barışın ve beyefendiliğin, ABİ'liğin simgesi Canip ABİ. hem de kendi Diyarbakırında...

Konuşmaları dinledim, Canip Abiden hiç söz etmedim. Oysa 1969 dan beri onu tanırdım. Sohbete sadece aşağıdaki düşüncelerimi dile getirdim. 

"İyi adamlar, iyi adamlar, iyi adamlarımızı tanımamışız bile. Oysa bu halkın mirasçıları bugün biz, yarın gençlerimizdir.

Bak giden değerlerimizin kaçını yazılı veya görsel tarihimize kaydettik. Günü gelince, ihtiyaç olunca konuşturup, izleyip yararlanıyoruz. Bence, Türkiyede yaşayanlara "Balık Hafızalı" diyenlere kızmayalım.

Yapacağımız tek şey var bence arkadaşlar; Durdurun kalan iyi adamları. Onlarda gitmeden. İyi adamlar, iyi adamlar, iyi adamları tanımadık, tanıyamıyoruz.

Yarınlar onları hiç tanımayacak. Sosyolojik anlamda da fakirleşiyoruz. Değerler çeşmemiz akıyor boşu boşuna.. Demokrasi kurumsallaşmadan değerlerde değerini bulmuyor...

Belediyelerimiz, vakıf ve derneklerimiz ne yapar bilemem ama bu gibi değerlerden yaşarken, " yaşayan değerler"den yararlanamıyorlar.

Siyaset ve slogan kirletiyor, bitiriyor Türkiyede ki Halkların değerlerini. Durdurun kalan iyi adamları, gitmesinler. Gelecek nesiller bir şeyler bilsinler. diye. Midemizin ekmeğe ihtiyacı var. Ya beynimizin ihtiyacı...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT