23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Kafanıza takılan önemsiz konuları ''bir kaç on yıl sonrasına'' erteleyin

19 Ekim 2013 Cumartesi 21:59

Kimi kafasına patronunun söylediği bir sözü takıyor, kimi eşinin söylediği bir şakaya bozulup bütün gün ona takıyor, kimi de kendi söylediği bir sözün ne kadar anlamsız olduğunu düşünüp bütün gün sıkılıyor ve bir türlü olumsuz düşüncelerin arka arkaya beyninde yığılmasından kendisini kurtaramıyor. Peki neden insanlar gereksiz yere kendilerine bu kadar azap ediyorlar? Nerdeyse bir hafta sonra, bir ay sonra hiç hatırlamayacakları şeyler uğruna neden hayatlarını kendilerine zindan ediyorlar?

İnsanlar küçücük konuları kafalarında gerçekten de çok büyütüyorlar. Son derece ehemmiyetsiz olan bir konu bir de bakıyorsunuz o insanın tüm dünyası haline gelmiş. Dikkatini bu duruma verdikçe, o küçük konu, gözünde giderek daha da büyümeye ve kendisine daha da fazla rahatsızlık vermeye başlıyor. Eğer insan böyle bir anda dikkatini daha büyük konulara verse emin olun önemli konuların yanında düşündüğü şey bir toz tanesi kadar bile önem taşımaz. Mesela birisinin söylediği bir söze üzülürken bir anda kanser olduğunuzu öğrendiğinizde artık o sözün önemi kalır mı? Ölüm gerçeği her şeyi silip yok etmez mi? Ya da siz bir söze üzülürken televizyonda açlıktan ölen çocukları gördüğünüzde sizin kafanıza taktığınız basit şey sizi utandırmaz mı? O zaman neden büyük ve önemli konuları düşünmek yerine basit ve dar bir dünyanın içine tıkılıp kalmak isteyeyim ki? Neden zihnimi basit ve sıradan, son derece gereksiz düşüncelerle meşgul edeyim ki?

İnsan çerisinde bulunduğu o anda fark edemez belki. Ama bu gerçeği anlamanın şöyle kolay bir yolu var: Şu anda geçmişe dönüp bir düşünecek olursanız, bundan on yıl önce kafanıza takılan konuların hiçbirini hatırlamadığınızı görürsünüz. Hatta o kadar geriye gitmeye bile gerek yok. Bundan sadece bir sene, hatta birkaç ay, birkaç hafta öncesine gittiğinizde bile, gün içinde sizi rahatsız eden, neşenizi, huzurunuzu kaçıran, sizi sessizleştirip içinize kapanmanıza neden olan, insanlardan uzaklaştıran, hayatınızı çok derinden etkilediğini ve etkilemeye de devam edeceğini sandığınız konuların hiçbirini hatırlamazsınız. Ama hatırlasanız da önemli değil. Çünkü o zamanlar hayatınızı kökten etkilediğini sandığınız o konu, artık sizi hiç rahatsız etmiyordur. En fazla bir kaç saniye içinde bir anı gibi aklınızdan geçip gitmiştir…

Peki o on sene, birkaç ay ya da birkaç hafta öncesinden geriye elinizde kalan ne oldu? İşte asıl bu sorunun yanıtı, hayatınızı kökten ve derinden etkileyecek olan gerçektir. Geriye sadece Allah ile olan yakınlığınız, Allah'a olan sevginiz, sadakatiniz, bağlılığınız ve Allah'ı hoşnut etmek için gösterdiğiniz ihlas, samimiyet, salih amelleriniz ve azminiz kalmıştır. Eğer on sene önce Allah'ı düşünerek, Allah'ın sevgisini umarak güzel ahlak gösterdiyseniz; küçük ya da büyük bir sıkıntı ya da zorlukla karşılaştığınızda Allah'a sığınıp güzel ahlakta kararlı davrandıysanız, o gününüz dünyada ve ahirette inşaAllah sizin için büyük bir nimete dönüşmüştür. Ve ahirette de size sevinç ve nimet getirecektir.

İşte on sene öncesini düşündüğünüzde apaçık bir şekilde görünen bu gerçeği, yaşadığınız an içerisinde de unutmamak çok önemli. Eğer şu an içinde kendinize baktığınızda kafanıza takılan küçük ya da büyük çeşitli konular varsa, ileride de bunların büyük ölçüde bir önemi olmayacağını unutmayın. İleride bunların belki birçoğunu hatırlamayacağınızı, bir çoğuna “ne kadar da büyütmüşüm” diyerek gülüp geçeceğinizi, bir çoğuna da bambaşka, daha olgun ve daha derin bir bakış açısıyla bakacağınızı ve ne kadar ehemmiyetsiz olduklarını göreceğinizi unutmayın.

O halde şu an için karşınıza sizi rahatsız eden bir konu çıktığında da, “ ben bu konuyu birkaç ya da 5-10 sene sonrasına erteliyorum. Bu konuyu o zaman düşüneceğim” diyerek bir kenara bırakın. Muhtemelen o zaman geldiğinde, Allah'ın izniyle, gerçekten de o konunun bir önemi kalmamış olacağını göreceksiniz.

Bütün dikkatinizi Allah'a, bütün enerjinizi Allah'ın rızasını kazanmaya, Kuran ahlakını yaşamaya verin. Küçük bir şeyin aklınızı kurcalayıp meşgul etmesine, sizi, Allah'ın sevgisini kazanacak güzel işlerde, güzel davranışlarda bulunmaktan alıkoymasına izin vermeyin. Aklınızı en açık, en özgür şekilde kullanabilmenin; dikkatinizi en faydalı şekilde yoğunlaştırabilmenin tek yolunun -Allah'tan başka hiçbir güç olmadığını, tüm dünyanın, tüm olayların ve tüm insanların yalnızca Allah'ın kontrolü altında olduğunu, Allah'ın dilemesi dışında tek bir yaprak tanesinin dahi düşmeyeceğini bilerek- yaşamak olduğunu unutmayın…

Bu yazı toplam 3767 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com