25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır17 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,983
  %0.62
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Ali Fikri IŞIK / Gazeteci ve Yazar


İyi ve Güzel oyun: Şenol Güneş

18 Ekim 2015 Pazar 22:16

Şenol Güneş oyununun istikrarlı ve bütünlüklü bir oyuna dönüşmesi, Beşiktaş hücumcularının yalancı gölge pres yapmaktan vazgeçip gerçek anlamda topa ihtiyacı olan hücumcular gibi top odaklı olarak pres yapmalarına bağlı. Topun rakip ceza sahası etrafında hücum oyuncuları tarafından pres yapılarak kapılması, sadece rakip üstündeki baskının devamını sağlamaz, aynı zamanda total olarak Beşiktaş takımının, bu oyun yapısıyla ihtiyaç duyduğu, rakip yarı sahasında olmak ve oraya yerleşmek sonucunu da doğurur. 

Rakip yarı sahada çok seçenekli, döngülü ve sık örülmüş bir pas trafiği ile alan katedip, rakip kalesine bu sistematik şema içinde yönelmeyi oyunun esas amacı haline getirmişseniz, topun rakibe geçtiği andan itibaren, topun kaptırıldığı yerde ikili üçlü dar alan presi yaparak inisiyatifi rakibe bırakmazsınız. Bu taktik düşüncenin adı, Türkiye'de içi boş bir kavram olarak kullanılan, “önde baskı”dan çok farklı bir işlevselliğe sahip olduğunu hemen söyleyelim. 

İkili üçlü dar alan hücum presi, herşeyden önce oyunun o anki ihtiyaçları için defansınızı hücum planınızın içinde tutar. Bu durumun başka bir önemli işlevselliği ise; oyun alanını daraltarak, tehdit ve tehlike bölgelerinin kontrol altında olmasına imkan vermesidir. 

Çaykur Rizespor maçında, maçın ilk 20 dakikasında Beşiktaş'ın karşı karşıya kaldığı o şahane Ç. Rizespor kontr-ataklarının nedeni, sözünü ettiğim hücum presinin hiç uygulanmıyor olmasıydı. Nitekim bu kontr-atakların birinde Rizespor'un bir topunun direkten döndüğünü unutmayalım. 

Çaykur Rizespor maçının bize gösterdiği ikinci önemli eksiklik; Beşiktaş sol stoperi ile yine sol savunmacısında gördüğümüz, futbol aklı ile birlikte futbol yeteneklerinin gelişmemiş olduğu gerçeğidir. Beşiktaş savunma yaparken de bu ikili savunma prensiplerine ayak uydurmakta güçlük çekiyor, takım hücuma kalkarken de bu ikili hücumun talep ettiği aksiyonları uygulamakta yetersiz kalıyor. Kısacası; Şenol Güneş oyununun bu iki düzeltilebilir eksikliklik ve olumsuzluğu ortadan kaldırıldığında, fit ve bitmiş bir ürün olarak Beşiktaş'ı keyifle izleme imkanı bulabileceğiz. 

İkinci yarıda Ricardo Quaresma- Olcay Şahan değişikliği ile Şenol Güneş ne yapmaya niyetlendi? Niyeti daha geniş alan bulmak için takımı biraz daha geriye çekmek mi, yoksa Olcay Şahan'la çalışmadığını düşündüğü o kanada işlevsellik katmak mıydı? Karşılaşmanın 63. dakikasında Ricardo Quaresma'nın attığı gole rağmen bu değişikliğin olumluluğu konusunda ikna olmadım. Çünkü hücumda Beşiktaş'ın ihtiyaç duyduğu daha fazla, daha geniş alan Şenol Güneş oyununun en acil talebi iken, Quaresma bu alanları daraltıcı bir performans sergiliyor. 

Beşiktaş, işaret ettiğimiz giderilebilir eksikliklerine rağmen Türkiye'de oyun aklıyla diğer Türk takım ve Türk tarzı futbol oynama pratiğinden çok açık, çok net ve çok belirgin olarak ayrışıyor. Öyle ki Beşiktaş oyununu sıradan bir taraftar bile akılla izleme imkanına sahip, çünkü Şenol Güneş bu oyunu de-facto karakterinden, kaotik yapısından ve çok kötü bir itiş-kakıştan farksız olmayan, kör kavgacı özelliklerinden arındırıp onu izlenir bir oyun haline getirdi.  

Bu yazı toplam 10334 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com