23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara19 °C
 • Antalya23 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


İşte Diyarbakırspor'un içler acısı hali

12 Ekim 2009 Pazartesi 14:00

Diyarbakırspor çok zorlu bir süreçten geçiyor. 26 Haziran tarihinde yapılan kongre ile iş başına gelen yönetim kurulu maddi sıkıntılarla boğuşuyor.  Diyarbakırspor, geçmişten bu güne kadar bir türlü rahat yüzü görmeyen, bir kuruş geliri olmayan sorunları devamlı pansuman yapılarak ya da halı altına süpürülen bir kulüp.

Süper ligde mücadele eden bu takımın daha doğru düzgün bir muhasebe sistemi yok. Kim ne vermiş, ne kadar faiz almış, kime ne kadar borç var, bunlar net olarak bir türlü belli değil. Bir bakkal dükkanında bile borç alınan, bir kibrit dahi anında işlenirken, bu kulüpte bir çok alacak ve borç tablosu, ceplerde taşınan kağıtlarla muhasebe tutulmuş. Tam anlamıyla köhnemiş bir kulüp yapısını, bir çırpıda değiştirmek kolay olmuyor.

Yönetim iş başına geldiğinden bu yana 3,5 geçti.  Bu geçen süreyi konuşmak için, kulübün iki numarası olan Basın Sözcüsü Suat Önen'le bir sohbet yaptık.  Anlattıklarını duyunca inanın, bazen gözlerim yerinden fırladı, yıllardır neden bir türlü iflah olunmuyor, bunu şimdi daha iyi anladım.. Geçmişten günümüze, dönen ahbap çavuş ilişkileri, çıkar ilişkileri neredeyse tavan yapmış durumda.

Kendisine sordum, yıllardır bu sorunlar dön dolaş, hep aynı senaryolar, hep parasızlık, devamlı krizler vs. peki bu sorunlar ne zaman düzelecek, ne zaman kurtulacağız bu sorunlardan? Yani bütün sorun parasızlıktan mı kaynaklanıyor?.

İŞTE SUAT ÖNEN'İN ANLATTIKLARI:

"Bakın Celal bey, kesinlikle bu kulübün bir para sorunu yok. En büyük eksiklik ya da sorun, düzgün yönetilememe sorunudur. Bakın çok büyük hesaba gerek yok, bugün süper ligde bir çok takım, kendi yağıyla kavruluyor. Gelen gelirler, bir kulübü idare etmek için yeterli bir paradır.  Yani bir kulübün federasyondan almış olduğu havuz gelirleri,  yeter de artar bile.

ÇOK BÜYÜK USÜLSÜZLÜKLER SÖZ KONUSU

Bugüne kadar kulübün tek bir muhasebe sistemi olmamış. Bugüne kadar bu işler, bu şekilde nasıl yürütülmüş aklım almıyor. En küçük bir bakkal dükkanının bile kayıtları günlük, anı anına tutulur. Bu bir işletme mantığıdır, sen borcunu ya da alacağını  bilmessen, durumunu nasıl bilebilirsin.  Ama maalesef görünen o ki, ortada çok büyük usülsüzlükler olduğu çok açık.

İLK KEZ BİR MUHASEBE SİSTEMİ

 Bu konuyu çözmek için, geçtiğiiz günlerde kulübe bir muhasebe sistemi getirdik. Bu işleri bilen proffesyonel insanları,  teknik altyapısıyla hayata geçirdik. Bundan böyle, kulübe verilmiş borç ve alacak anında önüne gelebilecek. Bu zaten olması gerekendi, ama maalesef 40 yıllık bir kulübün içler acısı hali ortada. Burada zihniyet önemlidir, samimiyet, dürüstlük önemlidir. Eğer bu saydıklarım yoksa zaten, ne yaparsan yap boştur. Ayrıca bu mali tabloyu, aylık olarak resmi web sitemizden yayınlayarak, taraftarlarımızı ya da merak edenleri bilgilendireceğiz.

TESİSLER YENİLENDİ

Yıllardır çözülmeyen Şilbe tesislerini ve kendi tesislerimizi bir süper lig ekibine yakışır duruma getirdik. İş başına gelen yönetim kurulumuz emin olun bana bugüne kadar iş aşına gelen tüm yönetimlerin çok çok üzerinde nakit para ortaya koydular. Bugüne kadar takıma harcadığımız para 4 Milyon civarındadır. Bunun 2.5 Milyon TL si bizzat yönetim kurulumuz tarafından karşılandı. Ama kulübün gelirleri üzerine konulan temlikler maalesef belimizi büküyor,

DİYARBAKIRSTORE 21'DE.

Bu ayın 21'inde DiyarbakırStore'yi açıyoruz. Bu konu için tarih vermek istemiyordum, çünkü hesapta olayan o kadar çok sürpriz  sorunla karşılaştık ki, ama işallah bu sorunu bu şekilde aşmayı düşünüyoruz. Diyarbakır Galeria Alışveriş merkezinde yerimizi hazırladık, herşeyi bitti gibi.

VAKIFBANK KREDİ KARTI

Yine Vakıfbank ile ankaşma yaptığımız Kredi kartı için, bankanın tanıtım ve hazırlıları çok yoğun olarak devam etti, çok kısa bir süre içerisinde bunları basın ve tv'lerden hep beraber göreceğiz.

DİYARCELL

Diğer bir konu Avea ile DİYARCELL konusunda, çok ciddi bir şekilde görüşüyoruz. Bu konuda da bayağı bir yol aldık sayılır. Yakında bu konuyla ilgili çok detaylı bir açıklamamız olacak.

Yani bu kadar sorunların içerisinde de boş durmuyoruz, bir çok konuyla uğraşıyoruz. Bu kulübün yarınlarını kurtaracak ve kurumsal bir yapıya dönüştürme çabalarımız devam edecek. Kimse ile uğraşacak ne vaktimiz, ne de zamanımız var. Biz işimize bakıyoruz, bu kulübün tek bir dikili ağacı, tek kuruş geliri yok. Bunlarla ilgili çalışmalarımız var. Tesisleşme ile ilgili görüşmelerimiz  ve çok ciddi projelerimiz var.

SABIR SABIR SABIR

Bu işler için sadece Sabır, sabır sabır diyorum.  İnanın bana kolay değil, bazı kalıplaşmış düzeni, yoluna koymak için büyük bir sabır lazım. Ben şimdi bu sayede sabırı öğrendim. Hiç bir şey kolay olarak değişmiyor, Diyarbakırspor'un sorunları da aynen bu şekilde çözülecek. Biz bu iş için gecemizi, gündüzümüzü harcıyoruz, ama emin olun önümüze o kadar büyük sorunlar çıktı ki bunları, bir çırpıda çözmenin imkanı yok. O nedenle herkesin bu konuda bizim gibi sabırlı olmaları lazım, bu işler öyle 3-5 ayda düzelecek şeyler değil.

Bu işler için hep birlikte, kurumlarıyla, basınıyla, taraftarıyla  bir bütünlük sağlamalıyız. Siteniz Diyarinsesi'nin kulübümüz ile ilgili objektif yayıncığından ötürü sizlere teşekkür ediyorum. Bu konuda dürüst ve ilkeli yayın anlayışınız bizleri mutlu ediyor. İşte bunları artırmamız lazım.

Bu yazı toplam 1844 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com