1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. İŞSİZLİK
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

İŞSİZLİK

A+A-

Çarşıya çıkmış dolaşıyordum, baktım ki bir kalabalık, uzunca bir kuyruk oluşturmuş insanlar. Hayırdır bir mağaza büyük indirim mi yapmış nedir bu yoğunluk diye sorduğumda, dediler ki on iki kişilik boş bir kadro için eleman alınacak, bu kuyruk onun kuyruğu dediler.

On iki kişilik bir kadro için yaklaşık iki yüz elli kişi kuyruğa girmiş. Ancak daha kalabalık bir topluluk vardı.

Yağlı bir iş dediler, aylık maaşı sekiz on bin lira onun için bu izdiham. Kuyrukta olanlara bakıyorum, işsiz güçsüz insanlar değil bunlar, hepsinin işi gücü var hatta fabrikaları olanlar bile kuyruğa girmişler. Anladım ki bu daha büyük bir lop kuyruğu, sekiz on bin liralık bir kuyruk değil.

Çünkü insanlar bu işe girmek için para döküyorlar, hem de öyle az bir para değil. Gazetelere ilan veriyorlar, televizyonlarda reklamlarını yapıyorlar. Hatta birisi beş yüz bin eşofman sipariş verdim dağıtmak için diyordu. Billboardlarda boy boy resimler.

İşsizliğin ne boyuta geldiğini görün, artık zenginler bile, iş sahipleri bile iş arıyorlar. Bende işsizim dedim, bu kuyruğa girebilir miyim diye sordum, hayır dediler bu işsizlik kuyruğu değil, bu iş bizlik kuyruğu dediler. Sonunda kuyruğun bir ucundan girdim ama bize yetişene kadar, işi kapan kapacak. Biz yine işsiz kalacağız.

Asgari ücret bile bulamayan insanların ne halde olduklarını varın siz düşünün. Asgari ücreti bulana aşk olsun. O insanların hallerini kimler anlayacaklar, onların haklarını kimler savunacaklar ve yarın haşir gününde hesaplarını nasıl verecekler bilemiyorum.

Artık yakında genel seçimler var ve genel seçimler sonucu yeni iktidar belirlenecek. Vatandaşlarda hiç mi hiç etki altında kalmadan yeni iktidarı ve muhalefeti seçecekler.

İktidar olmanın bir adı da kimsesizlerin kimsesi olmaktır. Ama kimsesizlerin kimsesi olan yok. Kimsesizin sesi nasılsa çıkmıyor, mademki sesi çıkmıyor, o zaman kimsesi olmasına da gerek yok. Kimsesi olanların, parası pulu olanların sesleri yüksek çıktığından, sussunlar diye bağırmasınlar diye onların kimsesi olurlar. Fakir fukaranın, kimsesizin, altta kalanın canı çıkmış kimin umurunda.

Umurumuzda diyenler varsa bir çevrelerine baksınlar, ancak yakın çevrelerine bakmasınlar, çünkü yakın çevrelerini de kendileri oluşturuyor, fakir fukarayı kimsesizi yakınlarına sokmuyorlar. Mahallelerini bile ayırdılar. Müslüman mahallesinde salyangoz satılmaz da, Müslümanlar mahallelerini niçin ayırırlar, varoşlar neden oluşur, onu da asrısaadeti okusunlar öğrensinler. Asrısaadette varoşlar mı vardı, hangi sahabe ben zenginim diye ayrı mahalle kurdu. Bunun bir adı da ne ben onun fukaralığını göreyim, ne de o benim şatafatımı görsün demektir. Ama Allah, ama hesabın sahibi herkesi görüyor.
Saygı ve Selamlarımla 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT