1. YAZARLAR

  2. Selim KAYA

  3. İş olsun diye spor yapıyoruz
Selim KAYA

Selim KAYA

Yazarın Tüm Yazıları >

İş olsun diye spor yapıyoruz

A+A-

İş olsun diye spor yapıyoruz…

 

Ben her zaman için yaptığım bir işte samimiyete önem veririm. Zaten olması gereken de budur. Şimdi Diyarbakır’da Deplasmanlı 1. Amatör Küme Futbol Ligi’nde hemen her sezon şampiyonluğa oynayan 3- 4 kulüp var.

Bu kulüplerimiz yine hemen her sezon kentin en iyi futbolcularını transfer eder ve bunları maaşa bağlarlar. Bu kulüpler futbolcu transferleri, kamp masrafları, maaşları ve de galibiyet primleriyle her sezon 100 Bin Lira’dan fazla bir Mevla harcarlar ve bu takımların kendi aralarında oynadığı maçlara da Diyarbakır derbisi deniliyor. Tabii her maçı da bin 500- iki bin dolayında sporsever izler ve bu maçlarda bazen de tansiyon yükselir, gürültü patırtı… Bunların tümü sezon sonunda şampiyon olmak ve 3. lige terfi maçlarına katılmak içindir ve tabii burada da başarılı olup 3. lige yükselmek.

 

Madem samimisiniz buyurun Kayapınar’ı alın

Şimdi ortada kalan bir 3. lig takımı var. Kayapınar Belediyespor. Bu takımın deveri için 20 Bin lira gerekiyormuş. Ne var ki, bu parayı kimse vermeye yeltenmiyor. Yani Kayapınar belediyesi yetkilileri diyormuş ki, “Madem bu kulübün kapanmasını istemiyorsanız bizlere bir tane 1. amatör küme takımı ve masraflar için 20 bin lira verin, al 3. lig takımı size olsun.” Şimdi ben bunu söylemek istiyorum. Her sene bunca para harcayıp kavga gürültü çıkardan bu amatör kulüplerimiz niye 20- 30 bin lira harcamayıp bu kulübü devralmıyorlar. Demek ki, hiç biri samimi değildir. Haydi, kent takımlarını bir kenara bırakalım. Bir kent büyüklüğünde Ergani ilçemiz var. Bu ilçenin büyükleri niye bir araya gelip bu takımı almıyor. Ergani, Bismil, Silvan ve Çermik gibi ilçelerimiz bu takımı alamaz mı? Demek ki ilçelerimiz de samimi değil. Demek ki, bu memlekette iş olsun diye spor yapılıyor. Amaçsız bir futbol anlayışı da bu güne dek bu memlekete fayda sağlayamadığı gibi bu saatten sonra da fayda sağlayacağına inanmıyorum zaten.

 

Biz bu işi bilmiyoruz galiba

Kayapınar belediye çok iyi imkânlara sahip olmasına rağmen eğer şimdiye dek bu kulübe bir tesis yapamamış ise bu da bir büyük bir ayıptır. Gençlerbirliği’nde 250 personel çalışıyormuş. Tesisinde 5 tane çim saha var. Altyapıya hizmet eden kafeteryası ise kulübe ayrı bir gelir kaynağı tabii. Bunu Türkiye’de bilmeyen yoktur. Demek ki, Gençlerbirliği’nde işler doğru yapılıyor. Orada samimiyet var. Aynı şeyi, Bursaspor, Bucaspor ve İnegölspor için de söyleyebilirim. Birde bu kulüplerin kasalarında da para var. Eğer biz bu gün borçluysak ve kulübü kapatma noktasına gelmişsek demek ki, bütün işlerde hata yapmışızdır. Bir liralık adama 5 lira vermişizdir.

 

Ne yapmalı?

Şimdi Kayapınar ve bu memleketin büyükleri ne yapmalı? Bence kayapınar belediyesi eğer bu kulübü kesin kapatacaklarsa o zaman kimseden tek bir kuruş bile istemeden, kulübü iyi niyetle sahipleneceğine inandıkları birine vermelidir.  Burada bir memleket takımı var. Bu nedenle şahıslar da önemli değildir. Eğer bu kulüp kapanacaksa bırakın birileri alsın ve bu memleketin çocukları orda futbol oynasın. Kaldı ki, hataları hatalarla örtmeye çalışmak ta doğru bir alternatif değildir. Doğrusu ne ise o olmalıdır ve doğru olan da bu kulübün kapanmamasıdır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT