21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul16 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,550
  %-0.30
 • Dolar
  3,0588
  %-0.15
 • Euro
  3,3441
  %-0.47
Özlem KAYA


İnsanlık Neyini Kaybetti?

04 Şubat 2010 Perşembe 09:55

Kalbin titremesi için dürüstlük şarttır…Ruhumuzun gıdası olan doğruluk lambası yanmayan bir yürek, harap olmuş mezara benzer. Evet, Hayatımızın  kıymetini öğrenmek istiyorsak kabristanlara gidip bakalım; bir zamanlar kuş tüyü yataklarında yatanları düşünelim, şimdi bir avuç toprakta yatıyorlar.                  

Gören gözlerimizin toprakla dolacağını düşünelim ki, tanrının huzurunda şuan diri olduğumuzun farkına varalım. Sağlığımız yerindeyken kendimizi heba etmeyelim kötülüklerle. Hastaneye gidelim;Yataklarında inleyen, şifa bekleyen hastaları görelim, görelimde Tanrıdan sağlık ve afiyet isteyelim. Ağlamadan gülemeyiz, kendimizin katili, kendimizin sebebi olmayalım…Unutmayalım ki; Nemrut çok güldü, Fakat sineğin kepazesi olmaktan asla kurtulamadı. Sizce dünyada direk kalan suçunu cezasını çekmeyen varmıdır? Boş kaldığımız anlarda bize zar atanlara yenik düşmeyelim. Gençliğimiz bir kuş gibi uçup gittikten sonra, çölleri aşamayız mecnun misali. Yine farklı bir açıdan konuya giriyorum; Tahsil, mal, makam ve rütbe ne kadar arzulanır ve istenilirse, maneviyattanda o kadar uzaklaşıyoruzdur belkide, belkide bizi yöneten tek şey bitmek tükenmek bilmeyen ihtiraslarımızdır… 


Biz insanoğlu her zaman kendimizi önce düşündük ve kendimiz dışında da insanların varolduğunu hep unutmak istedik bencilliğimizden. Bizim dışımızda da yaşamların aslında varolduğunu geçte olsa anlamalıyız ve yaradandan ötürü daima menfaatsiz bir şekilde birbirimizi sevmemiz gerektiğini düşünmeliyiz. Kimimize göre insanoğlu nankör, çiğ süt emmiş, hiçbirşeye değmez bir varlık edasıyla düşünürüz.


Ama yanlışız,  ciğerler soğumuş, kan su olmuş, kardeş kardeşe düşman, anne baba ayrı, herkes kendi derdine düşmüş vaziyette, Ve görüyoruz ki, İnsanlar ağlıyor, gülen gözler soluyor, masmavi gökyüzü karartılmış, yeryüzü suçlarla dolu, ceza evlerinde af bekleyenler, kaderlerine boyun bükenler,  duvarlar arkasında ezilip yok edilenler, inanç yok, itaat yok, saygı-sevgi yok, isyan var, inkar var. Soruyorum size; Yıllardır boş kalan kalplerimiz de bir sıkıntı ve  sebebini bilmediğimiz bir huzursuzluk var nedendir? Belkide bir kurtarıcı arıyoruzdur, bir şeylere inanmamız gerektiğini fark edemiyoruzdur, kimimiz sıkıntılarımızı alkolde, kumarda, avuntu yerlerinde, kahve köşelerinde, en ücra sokaklarda arıyoruzdur. Geleceğimiz kararmış, sevgiden ve şefkatten mahrum bir şekilde önümüzü bile göremiyoruzdur, yuvalar yıkılmış, çocuklar kimsesiz kalmış, kızlar hamile, kadınlar dul, cinayetler artmış, masumiyet kalmamış ve herkes kendine bir suçlu arar olmuş.


Suçlu kim bu günahların vebali kimin boynuna yüklenecek? Senmisin, benmiyim, bizlermiyiz? Bu yaşananlar ve yaşatılanlar elbetteki gerçek yaşamımızda varolan şeyler, hayatımızın acı ve tatlı taraflarını gün ışığı altında gecenin karanlığını terk etmeden günlerimizi aydınlatmanın belkide varoluş nedenimizi sorgulamadan hiç hesapsızca Tanrıya yalvarmamız gerektiğini düşünelim düşünelim de ona göre davranalım.


Tanrı affedici ve bağışlayıcıdır,biz insanoğlunun menfaatinden uzak bir şekilde bizi tek çıkarsız seven ve gözetendir, en acılı zamanlarımızda biz kullarına daima yardım edecektir.
 

Bu gün gerek cehaletin,  gerekse mimsiz medeniyetin  etkisi ile yarını düşünmiyen, dünü hatırlamayan ve bugünü yaşamaktan bile korkan aciz ruhlar bizleri aldatmasın. Masum bebekler annecim, babacım bile diyemezken, gerçekleri görmezdenmi geleceğiz, seyircimi kalacağız? Belkide bir gün gelecek karanlığın çarşafı üzerimizden kalkacak, sıcacık ve tatlı ruhlarımızı  ısıtacak  bir güneş doğacak, bizim güneşimiz.
  Mutlu ve umutla bakacağız yarınlara, yıllardır boş kalan kalplerimiz belkide birer saray haline gelecektir, kendimizi öylesine mesut hissedeceğiz ki, manevi neşe ve çıkarsız düşüncenin değerini belkide mutluluğu gerçekten tadarak anlayacağızdır…
Evet gülmek bilmeyen gül yüzlerimiz güldürülmekten uzaklaşmış bir hissizlikle, acı ile tatlıyı, eğri ile doğruyu ayıramayan bu masum ruhları  kimler kurtaracak, nasıl kurtarabiliriz diye hiç düşündükmü? Acı içinde kıvrananları, baskı altında ezilenleri, kaderlerine küsenleri, her kötülüğe boyun eğenleri kim hayatla barıştıracak, kim mücadeleci yapacak? Hep düşüncelerdemi kalacak yapmamız gereken insanca davranışlarımız, hep yapabiliriz diyipte yapmadıklarımız?


  Şunu diyebilirim ki; Sevmeden sevilemeyiz, sevgimizde her zaman samimi olmalıyız, aşkın şarabını içmedikçe kendi benliğimizi ayaklar altında çiğneyip veya çiğnetip ve Tanrı huzurunda her şeyi göze alan, Tanrı önünde diz çöküp yalvaran aşıkları, mecnunları, müminleri düşünelim. Her nimetini ve varlığını bizden esirgemeyen Yüce Tanrının adını anmaktan korkmayalım…


Avazımız çıktığı kadar bağırmalı ve haykırmalıyız demeliyiz ki; Bizler sapık sanıkların süflörlüğünü, sapık sanıkların şakşakçılığını yapmıyacağız ve yapmamalıyız. Ve lütfen hayatımızın, bize bahşedilen yaşamımızın en güzel şekilde değerini bilelim.
Birlikte gülelim, birlikte ağlayalım,birlikte elele verip koşalım. Bu atmosferde tüm insanoğlunun nefesini alabileceği kadar tükenmeyen sınırsız bir oksijen,  sınırsız bir güç vardır inanın. Bizler bize, bahşedilen kadar bir ömür sürebiliriz, bize çizilen yol kadar yürüyebiliriz, bize verilen nimetler kadar faydalanabiriz, bize biçilen kefeni anca götürebiriz…
 

Bu yazı toplam 4192 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
Hayati oldugu gibi kabullenmemeli...
HILAL OVET
Bazen ruhuna birikenleri haykırmalı.Kime ? Sana haksizlik edenlere...Önce kendine. Sevgine. Hasretine. Ayrılıklara. Dostluklara. Dertlere. Engellere.İçine atma sakın, haykır haykırabildiğince ama dürüstçe ve adilce.Seni yargisiz infaz edenlere karsi,buyur sana ’yeni’ bir fırsat daha; Senin için, sevgin için, sevdiklerin için, umutların için, yarınların için. İyi değerlendir.Mutlu olmayı çok görme kendine ve mutlu ol olabildiğince, bunu borçlusun nefsine...
21 Şubat 2010 Pazar 21:30
81.57.212.14
Aglattiniz beni hanimefendi 2
Serhat Günes
Sadece kendimizi kandiriyoruz,beyin hücrelerimizin sadece yüzde 10-15 ni kullanabilmemize ragmen,kullanamadigimiz yüzde 85 lerin islenilmeden topraga döndügünü,asil hazinelerin kesfedilmemis olanlar oldugunu göremiyoruz.En önemlisi en büyük sikintilar karsinda,tanrinin bizlere verdigi o ilahi mucize SABIR a siginmiyoruz.Hatta bazen,bir insan oldugumuzu unutup,sikinti ve dertlerin bize göre olmayacagina kendimizi inandirip,yine aslinda kendi egomuzu tanrilastiriyoruz.Gercegimizi kabulenemiyoruz..
04 Şubat 2010 Perşembe 23:04
62.206.124.16
Aglattiniz beni hanimefendi
Serhat Günes
Aman Allahim!bu ne icten ve insani bir makale.Sapasaglam babasi aniden felcli hale hale gelen bir okurunuz olarak,sizi okurken gözyaslarima hakim olamadim.Hayatin ne kadar ucuz ve yalanci oldugunu cabucacik unutup,ihtiraslara bürünüyoruz.Aslinda uzay caginin birer modern kölesiyiz cogumuz.Maneviyatin ruhumuza huzur vermesine yine kendimiz set cekiyoruz,sacma sapan düsüncelerle ,bizi biz yapan insani degerlerimizden kacip kurtulusu egomuzun o bencil kucaginda ariyoruz.Aslinda hic bir seyiz.
04 Şubat 2010 Perşembe 22:43
62.206.124.16
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com