29 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,414
  %0.35
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32
Mehmet Veysi MALKOÇ


İnsanlığın Anladığı İki Dil: 'Sopa' ve 'Havuç'

26 Kasım 2010 Cuma 13:29

Size bugün bizzat tanık olduğum ve iki farklı dostumun yaşadığı gerçekliği günümüz insanının değişen karakter yapısı ile bağlantılı olarak aktarmak istiyorum. Anlatacaklarımın büyük bölümünü aşağı yukarı herkes bildiği halde toplumsal duyarlılık açısından bir kez daha gündeme getirmek isterim.

 Varlıklı olduğu halde bir anda tüm varlığını kaybederek iflas eden bir dostumu bu bayramda ziyaret ettim. Kendisi,  benim onu ziyaret edeceğimi  pek beklemiyordu. Bir yerde onun için sürpriz olmuştu. Gerçi dostum olmasına rağmen; varlıklı olduğu dönemlerde pek görüşemiyorduk. Çünkü çevresinde bir sürü sahte dostları (!)  ve iyi gün arkadaşları (!)  olduğundan beni pek fark edemiyordu. İflas edince o sahte dostları (!) çil yavrusu gibi etrafından dağıldı.

 Biraz sohbet ettik. Düştüğü bu durumuna çok üzülüyordu. Bir ara gözyaşlarını tutamadı, haftalardır kimse onu  arayıp sormuyormuş. Hatta bir ara onbeş gündür telefonunun dahi bile çalmadığını, kimsenin kendisini telefonla aramadığından dert yandı. Halbuki hali vakti yerinde olduğu dönemde; günde en az altmış yetmiş kişinin onu aradığını çok iyi biliyorum.

 Kendisini biraz teselli ettim. Üzülmemesini ve bu durumun geçici olduğunu inşaallah en kısa dönemde toparlanarak eski haline geleceğine dair umut verdim. Aslında bu durumun kendisi için  bir imtihan olduğunu,  Kaldı ki malı mülkü verenin de alanın da Cenab-ı Allah (C.C)  olduğunu söyledim.  İlk defa başına böyle bir durum geldiği için bir nevi şaşkınlık ve şok içerisinde olmasından ben de biraz üzüntü duydum.

 Oysa, ben bu durumlara karşı biraz şerbetli olduğum için onun kadar olmasa da bende aynı şoku ve şaşkınlığı geçmişte biraz yaşamıştım. Fakat Allah'a çok şükür  iman ve tevekkül yönüm ağır bastığı için fazla etkilenmemiştim. Millet ve inanç karşıtı olan iki kişinin (ki bir vatandaş olarak bu iki kişiye hakkımı asla helal etmeyeceğim) birbirine kitap fırlatma neticesinde bir gecede babamdan kalan mal varlığımın üçte ikisini bir anda kaybetmiştim. Bahse konu dostum benim bu yönümü pek bilmiyordu. Zira ben yaradılış (mizaç)  itibariyle devamlı düşenlerin yanındayım.

 Benim yanımda; onursuz, haysiyetsiz ve beş para etmeyen  herhangi bir zenginin  (affedersiniz) sokak kedisi kadar değeri yoktur. Benim için onurlu, haysiyetli ve adam gibi adam olan herhangi bir hamalın ve ya asgari ücretlinin değeri Dünyalar kadardır. Beni tanıyanlar bilir; hayatımın hiçbir döneminde salt parası için kimseye değer vermedim ve vermemde mümkün değildir.  Hiç kimsenin parası ve ya gücü karşısında eğilmedim.  Kimseye menfaat için yaltaklanmadım. Şayet o insan onurlu ve kişilikli biri ise zenginde olsa mesele yoktur. Ona yine parasından ziyade kişiliği için değer veririm.

 Tüm bunları neden anlatıyorum. “Düşenin dostu hiçbir zaman olmamıştır” İnsanlık tarihi kadar eski olan bu “realite” günümüz toplumunda fazlasıyla geçerliliğini korumaktadır. Varlığınız varken ve ya siz herhangi bir makamdayken etrafınızdan “at sinekleri” eksik olmaz. Siz zirvede iken hem çok iyisiniz (!)  hem çok başarılısınız (!) ve hem çok akıllısınız.(!) Eğer, siz bir yerde düşmeye görün o size yalakalık yaparak iltifatlar yağdıran “yaratıklar” anında toz olarak başka çöplüklere konar.

 Ben, aslında  imanım ve inancımın gereği “Evrim” teorisine inanmıyorum. “Evrim” teorisinin yalanlarla ve aldatmacalarla dolu bir safsata, “Yaradılış” gerçeğini ise inanılması gereken  bir hakkaniyet olarak görürüm. Yalnız toplumun büyük kısmının  “Başkalaşım” geçirerek  ahlaki yönden kişilik erozyonuna uğradığını düşünmeden de edemiyorum. Otuz kırk yıl öncesini de iyi bildiğim için üzülerek belirtmem gerekir ki,  bu toplumdan giderek  ürker ve korkar hale geldim. Hiçbir zaman insanların, bu kadar  sınırsız bir şekilde güce ve menfaate taptığı, paranın her türlü değerin üzerinde tutulduğu ve kör bir cehalet içerisinde olduğu bir dönemi görmedim.

 Bu bağlamda, mamanız ve ya sopanız varsa insanlar ancak sizi o zaman adamdan saymakta ve tabiri caiz ise  insan yerine koymaktadır. Bırakın adam yerine konmayı  çoğu zaman bir toplumda söz hakkınız bile olmamaktadır.

 Ya sopa korkusu ya da uzatacağınız havuç kokusu….

 Kime selam verirseniz  verin o kişi mutlaka sizden bir şeyler beklemektedir.  Hiçbir siyasetçi ve bürokrat karşılıksız işinizi yapmamaktadır. Ya da işinizi yaparken gerektiğinde beş  on yıl sonrasında karşılığının ne olacağını ve şimdiki olası gücünüzü hesaplamaktadır. Düşünün;  insan olarak bir gün işiniz  herhangi birine düşmektedir. Bu kişi sıradan biri olabildiği gibi aynı zamanda makam sahibi biri de olabilmektedir. Adam önce beyninin içerisindeki tilkileri harekete geçirir ve düşünmeye başlar “Ben, bunun bu  işini yaparsam yarın karşılığında ne  alabilirim ve ya ben bunun işini yapmazsam yarın bana ne zarar verebilir”

 Bu muhasebeyi yaptıktan sonra bunlardan emin olup, sizden zarar gelmeyeceğini anladığı anda  hemen “Kumkapı” dansözleri gibi kıvırtmaya başlar ve kırk dereden su getirerek türlü gerekçelerle  sizi başından savar. Eğer, sizden  gelecek sopa korkusunu sezerse paralı olmasanızda dert değil, anında işinizi görür. Yok eğer bu iki özelliğiniz yoksa, İsterseniz  birkaç diplomalı Allame-i cihan olun, isterseniz Harward  mezunu  bir Profesör olun, isterseniz çok saygın bir kanaat önderi olun,  bu realite kesinlikle değişmemektedir.

 Adam sizin bu unvanlarınızdan,  kibarlığınızdan ve insanlığınızdan anlamaz o ancak cebinizden gelecek paradan ve kafasına inecek  olası bir sopadan anlar. Bugün;  laf lafı açıyor söylemek durumundayım. Belki de bu olayın muhatabı olan bürokrat bu yazımı okuyup biraz utanacaktır. Yine ismi lazım değil bir arkadaşım,  geçenlerde anlattı. İşi bir kuruma düşmüş. Kurumun müdürü habire keyfi bir şekilde işini savsaklamaktadır.

 Bir iki ay derken aradan altı ay geçmiş işi olmamış, sonunda arkadaşımın canına tak etmiş, bir gün bu kişinin  dışarıda yolunu  birkaç kişiyle kesmiş, ağır hakaretlerde bulunarak kendisine işinin yapılması için müddet vermiş.  İnanır mısın dedi hemen ertesi gün o kuruma gidince Müdür evraklarımı imzalamış halde beni bekliyordu.

 Yanlış anlaşılmasın; Bu sosyolijik tesbiti yaparken sakın şiddeti savunduğum ve ya şiddeti özendirdiğim şeklinde bir anlam çıkarılmasın. Asla şiddeti ve kaba kuvveti tasvip etmem ve ya bunu bir araç olarak lanse mümkün değildir. Haddizatında “Sopa” derken bunu mecazi anlamda kullanıyorum. “Sopa”  unsuru ailevi bir güç olabildiği gibi ele geçirilmiş bir Devlet gücüne dayalı makam  da olabilir.  Ben, sadece gördüğüm  toplumsal gerçeklikleri aktarıyorum. Örneğin makamında gözünün üstüne yumruk yiyen bir sivil toplum örgütü başkanının daha sonra o kişinin isteğini yerine getirdiğini gördüğüm zaman bunu toplum realitesi adına söylemek durumundayım.

Ne de olsa bu benim görevim…

Bu yazı toplam 6243 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com