22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara17 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


İnsanın derisi kendi aleyhine konuşur mu?

13 Şubat 2014 Perşembe 09:30

Dünyada o kadar çok insan var ki… İşlediği birçok günahı kimsenin görmediğini zanneden, kimsenin duymadığını zanneden. Kimse görmeden gidip bir şey çalıyor, kimse görmeden haraç alıyor, kimse görmeden rüşvet yiyor. Hiç kimse duymadan, gözlerden uzak bir yerde harama giriyor, yetimin malını yiyor. Sonra da kimselere göstermeden bunları başardığı (!) için kendi kendine sevinip duruyor. İşte dünyada neredeyse milyarlarca insan kendisini böyle nerdeyse bir hayat boyu kandırıyor.

Oysa siz gizlice bir kötülük yaparken, birisinin kuyusunu kazarken, ya da haram işlerken hiç kimsenin sizi görmesine ihtiyaç yok. Hiç kimsenin sizi duymasına ihtiyaç da yok. Çünkü Allah zaten her an, her saniye yanınızda. Ve işlediğiniz her amel saniyesi saniyesine sizin defterinize yazılıyor. Melekler her söylediğinizi, attığınız her adımı kaydediyor.

Onun sağında ve solunda oturan iki yazıcı kaydederlerken

O, söz olarak (herhangi bir şey) söylemeyiversin, mutlaka yanında hazır bir gözetleyici vardır. (Kaf Suresi, 17-18)

Zaten insan bir haram işlerken onu kimsenin görmesine gerek yok. Çünkü Allah her insanın bedenini ahirette konuşturuyor. İnsanın derisi, elleri, ayakları, dili, kısaca tüm bedeni yaptığı bütün kötülükleri bir bir anlatıyor:

O gün, kendi dilleri, elleri ve ayakları aleyhlerinde yaptıklarına dair şahitlikte bulunacaklardır. (Nur Suresi, 24)

Sonunda oraya geldikleri zaman, işitme, görme (duyuları) ve derileri kendi aleyhlerine şahitlik edecektir. 

Kendi derilerine dediler ki: "Niye aleyhimizde şahitlik ettiniz?" Dediler ki: "Her şeye nutku verip-konuşturan Allah, bizi konuşturdu. Sizi ilk defa O yarattı ve O'na döndürülüyorsunuz." 

"Siz, işitme, görme (duyularınız) ve derileriniz aleyhinize şahitlik eder diye sakınmıyordunuz. Aksine, yaptıklarınızın birçoğunu Allah'ın bilmeyeceğini sanıyordunuz." (Fussilet Suresi, 20-22)

Ayetlerde açıkça bildirildiği gibi insanların görmediği zannına kapılıp alabildiğine günaha batanlar, ahirette kendi derileri, kendi elleri, kendi ayakları konuştuğunda çok şaşıracaklar ve bu yaptıklarına sonsuza kadar pişman olacaklar. Çünkü tüm yaptıklarına kendi bedenleri şahit, orada hepsi dile gelecek, hepsi tüm detayları Allah'ın huzurunda söyleyecek…

Bu yazı toplam 3827 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com