1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. İlahi Tesadüfler!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

İlahi Tesadüfler!

A+A-

Türk futbolunun bütün sorun, arıza ve köklü yapısal sorunları anne ve babasını kaybetmiş öksüz çocuk gibi orta yerde duruyor. Çek maçında atılan iki gol'un yapılış biçimine baktığımızda futbol ilahlarının ''tesadüf'' tanrılarını iş başındayken görürüz. İki topun ağlarla buluşması, oyun içinde bir daha tekrar edilmemesi ya da daha uygun bir ifade ile gollerin yapılış biçimi sürekli denenen, sürekli zorlanan bir sistematik kurgunun sonucu olarak gerçekleşmemiş olması, onları ''tesadüf''kategorisinde değerlendirmemizin nedenidir.

İşin aslı şu, bu maçın sonucunu Çeklerin inanılmaz son vuruş beceriksizliği belirledi. Oyunun her bölümünde Türk Milli takımından daha iyi bir performans sergileyen Çekler, final vuruş organizasyonunda çok ilkel bir işbirliği içindeydiler. Kanatlara taşıdıkları her topu, ceza sahasına yeterli oyuncu sokmadan, Türk Milli takımının defansından daha fazla çoğalmadan, sanki her kestikleri top kendiliğinden ağlarla buluşacakmış gibi bir akli yetersizlikle hareket ettiler.

Oysa hem sağdan hem de soldan yeteri kadar kanat organizasyonu gerçekleştirip topu ceza sahası içine yuvarlama becerisi gösterdiler.Gösterdiler, göstermesine ama  özellikle Tomas Necid tuhaf bir santrafor örneği sergileyerek ne hava hakimiyeti kurabildi ne final vuruş için doğru pozisyon aldı ne de arkadaşlarına duvar hale gelerek onlara boş alanlar yaratabildi. Bu Turnuvada izlediğim en kötü 9 numara performansı açık ara ile Tomas Necid'in edilgen performansıydı.

Fatih Terim'in bas/boz ve fırsat çıkarsa kontraataktan gol ara oyunu ve taktiği, öyle aşikar ve bas bas bağırarak kendini ele veriyordu ki, Çek Teknik direktörünün bunu görüp ona göre taktik değiştirmemesi gerçekten de inanılmazdı. Çek teknik adam ne düşündü bilemem ama oyunu benimle birlikte bir seyirci gibi izlemesi, her halde hesabı sorulacak bir teknik adam yetersizliğidir.

Bu maçın en pozitif yanı Türk Milli takımının iki önemli oyuncu kazanmasıdır. Emre Mor ve İsmail Köybaşı Türk Milli Takımının bu mevki de oynayan oyuncuların standartlarını aşarak, futbol adına iyi bir performans sergilediler. Emre Mor göze hoş gelen tarzı ve çabukluğu ile önümüzdeki yıllar için büyük umutlar vaad ediyor.

Sonuç olarak, Türk Milli takımı kurgusal bir oyun oynamıyor. Fatih terim bir kurgunun iç setlerini oluşturacak sistem fikrinden hala çok uzakta ve sanırım bu yaştan sonra da kendini geliştirip değiştirmesi neredeyse imkansız. Bu turnuva boyunca oyuncularıyla yaşadığı sorunlar artık eskisi gibi inisiyatif sahibi olmadığının işaretleridir. Terim bu yükün altında ezilmeye başladı. Basın toplantılarında sergilediği tavır, bu saatten sonra  onun için denizin bittiğini gösterir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT