1. YAZARLAR

  2. Yılmaz BÖRÜKOÇİN

  3. İki takımda bir an önce düzelmeli...
Yılmaz BÖRÜKOÇİN

Yılmaz BÖRÜKOÇİN

Spor Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

İki takımda bir an önce düzelmeli...

A+A-

Amedspor'da iki hafta önce Teknik Direktör Taner Taşkın yönetim kuruluna istifasını sunmuş,yönetim kurulu da Taşkın'ın istifasını kabul edip,yeni hoca arayışına girerek hafta içi takımı teknik direktör Ahmet Akcan'a teslim etmişti.

Sezona takım kadrosunda büyük ölçüde revizyona giderek başlayan ve yeni takım olmanın sıkıntılarını şu haftaya kadar halen aşamayan Amedspor'da başarısızlığı sadece bu nedene bağlamamak gerekiyor. Taner Taşkın'ın ayrılırken son basın toplantısında dile getirdiği bazı futbolcular ile ilgili sıkıntıların devam edip-etmediğini,yine aynı toplantıda Başkan Nurullah Edemen'in takım içi sorunların çözümü noktasında üstüne düşeni yapacağına dair söylemini uygulayıp veya uygulamadığını açıkçası bilmiyorum.Yapılması gereken takım içi sorunlara ivedi şekilde müdahale edilmesi,ki bu takımın sezon içinde ki akıbetine direkt etki edecek bir önlem olarak yer alıyor.

Maça gelecek olursam:
Bugün yeni teknik direktör Ahmet Akcan Amedspor'un başında ilk maçına çıktı.Sakat ve cezalı futbolcuların yokluğunda sahaya ideal kadrosundan yoksun çıkan Amedspor'un daha maçın başında bulduğu gol rahatlamasını sağlarken,takımın özellikle ilk 25 dakika da oyun üstünlüğünü ele almasına ve akabinde üst üste bulduğu pozisyonlara neden oldu.Bu dakikalar içinde galip iken yakalanan gol pozisyonlarından biraz şanssızlık,birazda hovardaca harcanan pozisyonlar ve kaçan goller Amedspor lehine skoru artırmayınca,rakip Bucaspor bulduğu ilk gol pozisyonunu değerlendirerek beraberliği yakaladı.

Bucaspor ilk yarı boyunca Amedspor'un oyunu forse eden taraf olması sebebiyle Amedspor yarı alanına yerleşmekte sıkıntı yaşarken,Amedspor ilk yarı genelinde kaçan gol pozisyonları dışında iyi bir oyun ortaya koydu.

Maçın ikinci yarısına daha baskın başlaması gereken Amedspor ikinci yarıya iyi başlamazken,oyunun bazı bölümlerinde nedenine anlam veremediğim bir şekilde defans ve orta saha oyuncuları oyunu geride kabul ederek birbirine çok yakın oynadı ve bu durum rakip Bucaspor'un Amedspor yarı alanına daha rahat yerleşmesine ve rahat oynamasına yol açtı.

Rakip yarı alana ilk yarıya oranla daha rahat ulaşan Bucaspor'un kendine olan güveni biraz da maçın hakeminin sert oyunlarına prim tanıyan ve kart kullanmaktan yana cimri bir görüntü çizmesiyle yerine gelince 1 puana razı olan Bucaspor maçtan istediğini alarak İzmir'e döndü.

Maçın hakemi sergilediği yönetimle rakibe avantaj sağlarken,saha içinde sertliğe ve kartlık hareketlere prim tanıması oyunun bazı bölümlerinde futbolcular arasında da gerginliğe yol açtı.
Maç içinde kontrolü çoğu Zaman kaybeden maçın hakeminin Bucaspor'un tartışmalı golünde golü verip,golü hangi futbolcunun attığını ise Bucasporlu futbolculara sorduktan sonra notlarına kaydetmesi de hakemin ne kadar kötü ve yetersiz olduğunu bir anlamda gösteriyordu.

Amedspor şüphesiz iç sahada yine önemli puan kaybı yaşadı.Ligde ilk yarının sona ermesine 5 hafta kalırken,Amedspor tekrar edilecek olan Etimesgut  Belediyespor  maçıyla birlikte 6 maç oynayacak ve bu 6 maçın 4'ü Diyarbakır'da.
Avantajlı bir fikstüre sahip olan Amedspor zorlu takımlarla oynayacağı bu periyodu,iç saha başarısızlığını yenemeyip dezavantaja çevirir ise maalesef ligin ikinci yarısı Amedspor için daha zorlu geçecek ve takım Lig'de çök kötü günler geçirecektir.

"Diyarbekirspor Böyle Şampiyon Olamaz"

Diyarbekirspor lider olarak gittiği Tire deplasmanından farklı bir skorla mağlup olarak evine dönüyor.

Diyarbekirspor sezonun ilk yarısının bitimine 5 hafta kalmışken bugün kü mağlubiyetten sonra liderliği kaybedip,yeni lider Turgutluspor'un 1 puan gerisine düşmüştür.

Alternatifli,bu ligin üstünde bir takım kadrosuna sahip olan Diyarbekirspor bir türlü sahada oyun anlamında beklenen oyun kalitesini ve bütünlüğünü ortaya koyamıyor.

Teknik direktör Bayram Toysal elinde ki malzemeye şekil vermekten uzak,Diyarbekirspor gurubun en çok gol atan takımı iken (21), yediği 18 golle ise grubun en çok gol yiyen son sırada ki Kayseri Erciyesspor (27) ve 14'üncü sırada ki Gölcükspor'dan (20) sonra üçüncü takımı oldu.

Savunma-Orta saha bütünlüğü Diyarbekirspor'da maalesef yok.Ofansif işlevsellik takımın defansif işlevselliksizliği sayesinde önemini yitiriyor.Oyun bütünlüğü olmayınca da takım her maçta sendeliyor.Diyarbekirspor'da daha öncede yazmıştım,çok radikal değişiklikler yapılmalı ki bu takım gerçek kimliğini yakalayabilsin.

Diyarbekirspor'da kurumsal bazda da bir şeyler yazmak istiyorum. Bakınız; Bir takım şampiyon olmak istiyorsa tüm takım bileşenleriyle bütün olmalıdır. Diyarbekirspor kulübünün iletişim eksikliği sorunu var. Doğru bir bütünlük anlayışı yok. Başta Basın olmak üzere bir çok çevreyle iletişim eksikliği var.Ben merkezci yönetim anlayışı takımın Kent ve Kent bileşenleriyle arasına engel koymasından başka bir işe yaramaz.Kollektif bir bütünlüğün sağlanması yolunda kulüp yönetiminin bu kanalları ve iletişim yollarını açması gerek diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar