27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır8 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara3 °C
 • Antalya15 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,520
  %-0.18
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Hz. Mehdi'nin ismi ne olacak, Video

22 Kasım 2013 Cuma 09:47

Ahir zamanda yaşadığımız bu dönemde tüm Müslümanlar heyecanla Hz. Mehdi'nin çıkmasını bekliyorlar. Peygamberimizin Hz. Mehdi ile ilgili söylediği çıkış alametlerinin hepsinin arka arkaya gerçekleştiğini biliyorlar. Kavisli kaşlı, yeşil gözlü, son derece heybetli, geniş omuzlu, siyah saçlı, orta boylu, beyaz tenli, çok genç görünümlü bir insan olacağını yine hadislerden biliyorlar. Peygamberimiz Hz. Mehdi'nin ismini de pek çok hadiste peygamberimizin adına uygun olacağını bildirmiştir. Aşağıda Hz. Mehdi'nin ismi ile ilgili hazırlanan videoyu seyretmenizi rica ediyorum:

http://video.mynet.com/erkanarkut/Hz-Mehdi-nin-ismi-ne-olacak/1340946

Peygamberimizin Hz. Mehdi'nin ismi ile ilgili söylediği hadislerden bazıları:

Ey insanlar, muhakkak Allahu Teala size zalimleri, münafıkları ve onlara uyanları menetmiş ve size ümmeti Muhammed'in en hayırlısı olan ve Mekke'de bulunan, İSMİ AHMED, babasının ismi Abdullah olan Hz. Mehdi'yi reis kılmıştır. Ona katılınız. (El-Kavlu'l Muhtasar Fi Alamatil Mehdiyy-il Muntazar, s. 31)

Gökten şöyle bir ses duyulacak: "Ey insanlar artık Allah cebbarları, münafık ve yardımcılarını sizden uzaklaştırdı. Ümmet-i Muhammed'in en hayırlısını başınıza getirdi. Mekke'de ona katılın, O Mehdi'dir. İsmi de Ahmed B. Abdullah'dır. Diğer bir rivayet: "Size Muhammed Ümmetinin en hayırlısı olan Cabir'i tayin etti. Mekke'de ona yetişin O Mehdi'dir. İsmi Muhammed B. Abdullah'tır!" (Kıyamet Alametleri, Medineli Allame Muhammed B. Resul El-Hüseyin El Berzenci, Pamuk Yayıncılık, 8. baskı, s. 165)

Rivayetlerin çoğunda Mehdi'nin ismi "Muhammed" olarak geçer; bazı rivayetlerde ise "Ahmed" diye anlatılır...

Ebu Davud ile Tirmızi'nin İbni Mesut'dan nakil ettiklerine göre, Allah'ın Resulü şöyle buyurmuştur: "Onun ismi ismime, babasının ismi de babamın ismine muvafık olacaktır..."  (Kıyamet Alametleri, Genişletilmiş 9. baskı, s.159-160)

Peygamberimiz "Onun ismi ismime, babasının ismi de babamın ismine muvafık olacaktır..." diyerek, Mehdi ile isimleri arasında bir benzerlik olacağına dikkat çekmiştir. Bu konuya ilişkin bazı hadislerinde ise Mehdi'nin isminin "Ahmed" olacağını haber vermiştir.

Peygamberimizin ismi olan "Muhammed" ve hadislerde Mehdi'ye işaret eden "Ahmed" isimleri Arapça'da aynı fiilden gelmektedir ve anlam olarak da hadislerde belirtildiği gibi birbirlerine "muvafık" yani "uygun"dur.

Sözlük anlamlarına bakıldığında da, hadislerde işaret edilen Muhammed ve Ahmed isimlerinin bu anlam benzerliği açıkça görülmektedir:

Ahmed:Daha fazla övülmeye layık, çok, en çok methedilmiş olan.

Muhammed: Pek çok tekrar tekrar övülmüş, methedilmiş mealinde bir isim.

Konuyla ilgili işari manada bir ayette ise şöyle bildirilmektedir:

"... benden sonra ismi AHMED olan bir elçinin de müjdeleyicisiyim" demişti... (Saff Suresi, 6)

Kaynak:  http://birgo.mynet.com/hz-mehdi-bu-yuzyilda-gelecek/

Erkan Arkut

erkanarkut@yahoo.com.tr

Bu yazı toplam 4975 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com