1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Hezimet Son Derstir
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Hezimet Son Derstir

A+A-

Trabzonspor'un Fenerbahçe karşısında yaşadığı hezimet, eğer önce bütün Trabzon şehrine, sonra gelmiş geçmiş bütün Trabzonspor yöneticilerine ve en sonunda da Trabzon teknik direktörü Hami Mandralı'ya herşeyi en yalın, en çıplak haliyle anlatamıyorsa yeryüzünde başka da hiçbir güç, kişi, zat Trabzonspor'un sefilleşen halini anlatamaz.

Bu maçın oyun analizini yapmak akla ve futbol estetiğine hakaret olur. Çünkü bu maçta ne akıl ne de futbol estetiği Trabzonspor tarafından temsil edilmedi. Fenerbahçe'nin elini kolunu sallaya sallaya, kimi zaman da çay ve kahve molaları vererek, paşa keyfini hiç bozmadan Trabzonspor'a bu hezimeti yaşatmış olması elbette sürpriz değildi. Trabzonspor bu sezon, sezonun başından beri, bu kötü sinyalleri bağıra çağıra zaten veriyordu.

Koca bir sezon boyunca, her hafta bir kat daha büyüyüp, bugünlerde içinden çıkılamaz problemlere seyirci kalan Trabzon futbol aklı en nihayetinde maçın 88. dakikasında sahaya inip, çizgi hakemini evire çevire döven holiganizme mahkum oldu. Küçük hesaplar uğruna şehrin saygıya değer futbol geçmişine sahip çıkamayanlar, bu geçmişi ayaklar altına atarak, ağzı salyalı holiganların üstünde tepinmesine zemin hazırladılar.

Trabzon ve Trabzonspor bu değil; bunu ben de çok iyi biliyorum. Ama Trabzon ve Trabzonspor bu haliyle de hatırlanacak. Eğer mağduriyeti asil bir tavırla ve rakiplerinizin kendilerine duyduğu inanç ve güvenlerinden daha büyük bir imanla ve hiçbir hileli yola başvurmadan sürdüremiyorsanız artık bir mağduriyetten de sözedemezsiniz. Çünkü mağduru mağdur yapan mağduriyet ahlakıdır. Mağduriyet ahlakı ise asla ve kat'a şiddet içermez.

Bu sezon sportif olarak Trabzonspor sadece futbol oyunu bakımından kötü görüntüler sergilemedi. Aynı süreçte ve buna paralel olarak, Trabzonspor kimi taraftarları da bugünkü maçta olduğu gibi çok kötü karelerin altına imza attılar. Bütün bunlara gerek yoktu. Şehir ve takım doymak bilmez bir obez gibi saygınlığını yemeye devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT